Facebook Google+ Twitter

UOKiK: Wysokie kary dla producentów cementu

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-12-10 10:16

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył ponad 411 milionów złotych kary na największych producentów cementu. Spółki przez 11 lat dzieliły rynek i ustalały ceny, wymieniając się informacjami poufnymi.

Maksymalną karą UOKiK ukarał 5 spółek: Grupę Ożarów, Cemex Polska, Dyckerhoff Polska oraz cementownie Warta i Odra. Obniżoną karę zastosowano wobec spółki Górażdże Cement. Udział w kartelu brała też spółka Lafarge Polska, ale urząd odstąpił od jej ukarania w związku ze współpracą z UOKiK.

Kary były wynikiem postępowania antymonopolowego wszczętego w 2006. roku, w związku z podejrzeniem zawarcia niezgodnego z prawem porozumienia producentów cementu szarego.

Na podstawie zebranych materiałów UOKiK uznał, że najwięksi producenci co najmniej od 1998 roku dzielili rynek. Ustalali udziały poszczególnych uczestników, minimalne ceny cementu, a także wysokość podwyżek cen, oraz terminy i kolejność ich wprowadzania. Według Urzędu, skutki kartelu cenowego mogli bezpośrednio odczuć przedsiębiorcy i inni uczestnicy rynku.

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (0):

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.