Facebook Google+ Twitter

UOKiK zajmie się sprawą zawyżania cen żywności?

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-09-06 20:08

Minister Rolnictwa uważa, że Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów powinien zająć się sprawą zawyżania cen artykułów spożywczych przez hipermarkety. W Programie Pierwszym Polskiego Radia Marek Sawicki powiedział, że wysłał do UOKiK pismo z pytaniem w tej sprawie.

Szef resortu rolnictwa wyjaśnił, że chodzi o uzyskanie wyjaśnienia, dlaczego urząd nie bada relacji między producentami, dostawcami a sklepami, a także stosowania przez sklepy dodatkowych opłat.

Prezes UOKiK Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel wyjaśnia, że Urząd nie ma uprawnień, by kontrolować wysokość marż czy opłat w hipermarketach. Jednocześnie dodaje, że duże różnice między ceną u producenta a ceną w sklepie wynika przede wszystkim z tego, że w Polsce mamy do czynienia z ogromną liczbą pośredników, z których każdy nalicza swoją marżę.

Prezes Krasnodębska-Tomkiel dodaje, że producenci żywności nie są bezradni wobec hipermarketów dyktujących ceny. Mogą oni zjednoczyć się i w ten sposób wywierać presję na dominujące w tej chwili na rynku hipermarkety.

Jednocześnie prezes UOKiK dodaje, że kwestię nielegalnych opłat narzucanych przez supermarkety reguluje ustawa o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Zakłada ona, że producent, który zostanie obarczony taką opłatą ma prawo wystąpić przeciwko sklepowi na drogę sądową.

Tymczasem Ministerstwo Rolnictwa zapowiada utworzenie międzyresortowego zespołu, który będzie badał wysokość i zasadność marż w hipermarketach. Minister Marek Sawicki obiecuje też skierowanie do sejmu projektu nowelizacji ustawy o UOKiK, która zwiększy kompetencje urzędu w tej sprawie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.