Facebook Google+ Twitter

UPA i OUN uznane za uczestników walk o niepodległość Ukrainy

Dekret ustępującego prezydenta Ukrainy Wiktora Juszczenko wywołał protesty Polonii na Ukrainie, w Polsce i Rosji.

Stepan Bandera / Fot. www.wikipedia.plPrzywódca Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) Stepan Bandera otrzymał pośmiertnie tytuł Bohatera Ukrainy.

Ustępujący z urzędu prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko nadał specjalnym dekretem 22 stycznia 2010 roku tytuł Bohatera Ukrainy Stepanie Banderze "za niezłomny duch w służbie idei narodowej, bohaterstwo i poświęcenie w walce o niezależne państwo ukraińskie".Ustępujący prezydent Ukrainy Wiktor Andrijowicz Juszczenko, ukr. Віктор Андрійович Ющенко / Fot. www.wikipedia.pl

Jednocześnie parlament Ukrainy uchwalił ustawę "O statusie prawnym uczestników walk o niepodległość Ukrainy w latach 1920-1990", uznającą "osoby biorące udział w politycznej, partyzanckiej, podziemnej czy zbrojnej walce" w składzie Ukraińskiej Organizacji Wojskowej, Siczy Karpackiej, Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, UPA i Ukraińskiej Głównej Rady Wyzwoleńczej. Według prezydenta Ukrainy Juszczenki do grona bojowników o wolność i niepodległość państwa ukraińskiego należy także zaliczyć "wszystkich tych, którzy pomagali w działalności wymienionych organizacji". herb Ukrainy / Fot. www.wikipedia.pl

Decyzja prezydenta Juszczenki wywołała protesty Polonii zamieszkującej Ukrainę, ponieważ Bandera był przywódcą jednej z frakcji OUN, której zbrojne ramię, Ukraińska Powstańcza Armia, odpowiedzialne jest za przeprowadzone od 1943 roku czystki etniczne ludności polskiej na Wołyniu i w Galicji Wschodniej.

5 lutego 2010 roku przed ambasadą Ukrainy w Warszawie oraz placówkami konsularnymi w Krakowie, Lublinie, Poznaniu i Wrocławiu odbyły się protesty przeciwko gloryfikacji Stepana Bandery.

Prezydent Lech Kaczyński wydał oświadczenie, które zostało opublikowane na prezydenckich stronach internetowych. W oświadczeniu tym decyzję prezydenta Ukrainy dotyczącą nadania członkom OUN/UPA statusu kombatantów i nadaniu Banderze tytułu Bohatera Ukrainy. "Ocena działalności Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów oraz Ukraińskiej Powstańczej Armii są w Polsce jednoznacznie negatywne. Organizacje te dokonywały masowych mordów polskiej ludności na wschodnich terenach II RP, w których zginęło ponad 100 tysięcy Polaków tylko z tego powodu, iż byli Polakami. Mordy te budzą jednoznaczny sprzeciw społeczeństwa polskiego" - czytamy w oświadczeniu. Zdaniem prezydenta RP nadanie Stepanowi Banderze tytułu Bohatera Ukrainy "godzi w proces dialogu historycznego i pojednania".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 06.02.2010 22:43

Za artykuł (+)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 06.02.2010 22:40

Polonia na Ukrainie, niech nie brzęczy ! Tylko patrzeć, jak ich śladem będący u nas Chińczycy zaczną dochodzić swoich praw. Nam wolno wynosić na piedestał Piłsudskiego, to im Banderę. Ich kraj, ich sprawa, a wszelkie reakcje ze strony Polski są nie na miejscu, nawet już się przejadły.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wytrwać do Euro 2012 a potem won z ukraińskim nacjonalizmem z Polski

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czuję emocjonalny dyskomfort. Polscy zbrodniarze biorą teraz emerytury i to bardzo wysokie. Harcowali tak samo jak UPA i cisza.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.