Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

20843 miejsce

Upadek dolara postępuje

Wydarzeniem tygodnia na rynkach finansowych była środowa decyzja FED-u o dokończeniu do czerwca trwającego od miesięcy masowego programu dodruku dolara. Na ile program ten wspiera postępujący upadek dolara?

 / Fot. Wiesław ZajiczekW środę inwestorzy czekali na wynik posiedzenia amerykańskiego Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) odpowiedzialnego za politykę pieniężną USA. Posiedzenie to było wyjątkowe, gdyż po raz pierwszy po jego zakończeniu odbyła się konferencja prasowa z przewodniczącym FED-u Benem Bernanke. Ogłoszono, iż dokończony zostanie planowo (do końca czerwca b.r.) program skupu przez FED obligacji rządowych na łączną kwotę 600 mld dolarów. Program ten zwany jako Quantitative Easing 2 (QE2) potocznie określany jest jako dodruk dolara, gdyż w jego rezultacie drastycznie zwiększa się podaż pieniądza. Wpuszczane na rynek dolary bez pokrycia w fizycznych surowcach zalewają światowe rynki finansowe, prowadząc do rekordowych wzrostów cen surowców, akcji i innych aktywów finansowych. Do wzrostów cen aktywów przyczyniają się również rekordowo niskie stopy procentowe w USA. FED sygnalizuje, że w dłuższym terminie pozostawi te stopy na niezmienionym poziomie.

Inwestorzy obserwują ten program, podejmując decyzję o kupnie aktywów, natomiast w ekonomistach program ten wzbudza potężne obawy ze względu na zagrożenie wzrostu inflacji. Na konferencji prasowej Ben Bernanke sprawiał wrażenie, jakby całkowicie nie znał obecnej sytuacji na rynkach finansowych. Pytany o zagrożenie inflacją, odpowiadał paradoksalnie, iż jego długoterminowe oczekiwania inflacyjne są stabilne, zaś program QE2 motywowany jest ochroną przed deflacją. Ben Bernanke oczekuje ponadto, że pusty pieniądz rzucony na rynki doprowadzi do spadku bezrobocia, co w powszechnej opinii ekonomistów jest całkowitym nonsensem. Największe moje zdziwienie wywołała odpowiedź Bernanke na pytanie, czy nie uważa, że jego program doprowadzi do upadku dolara. Odpowiedział bowiem, że wręcz przeciwnie, FED za pomocą QE2 chce wzmocnić dolara. Rynki finansowe reagują we właściwy sposób na te niedorzeczne argumentacje. Euro umocniło się do dolara w relacji 1,48 i wygląda, że wybiło się z trzyletniego kanału spadkowego. Srebro osiągnęło rekordowy poziom 49 dolarów za uncję, zaś kurs złota przekroczył barierę 1500 dolarów za uncję. Inwestorzy wiedzą, że zapewnienia FED-u o umacnianiu dolara są tylko mrzonkami i uciekają w bezpieczniejsze aktywa.

Źródło - komunikat FED-u: http://www.federalreserve.gov/newsevents/press/monetary/20110427a.htm

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

KONTAKT UFO
  • KONTAKT UFO
  • 03.05.2011 01:38

DOLARY-bez nich SWIAT bedzie smutny,a moze Swiat sie zawali-kiedy? moze ktos zna odpowiedz-nikt,nie wiezy taka potega USA-finanse to niemozliwe zeby upadly ni- ni- nie mozliwe,a moze jednak trzeba ,juz pora zniszczyc ten zgnily kapitalizm,ktos powie kiedy ,nie nikt nie zna daty ,to moze ja znam, ale najpierw napisze dlaczego, bo w moim kodzie-prawie jest-musisz zawsze dac jednom szanse zanim zniszczysz,i to jest ta szansa ta informacja,zbaczycie jak ten domek z kart sie rozsypie,ktos ma dolary niech wymienia jak najszybciej jutro zacznie zanim wiadomosci sie nie rozejda,a beda rozchodzily sie dzien i noc na wszystkich kontynentach gieldy beda padaly jedna po drugiej, ale panstwa z dlugami wyjda calo tak jak Polska np. zostanie bez dlugu- moze ten Balcerowicz ten z gory-zobaczy jak sie robi cudy gospodarcze na skale planety Ziemi-jezeli to ten sam B.-dzisiaj uszanowalem byla msza za Jana Pawla-blogoslawionego,zadnych wstrzasow,ale w tym tygodniu juz zaczne, zniszcze ja finanse Swiatowe, znowu Polak bedzie, ale bedzie przyszlosc dla mlodziezy,dzieci,rodzin na Planecie Ziemia

Komentarz został ukrytyrozwiń
Balcerowicz
  • Balcerowicz
  • 29.04.2011 19:15

Liberalizm to przyszłość!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.