Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

26634 miejsce

Upadek etosu kobiety

Przywileje nie tylko wzmacniają daną osobą, ale też najczęściej ją rozpieszczają. W ten sposób bez najmniejszego sprzeciwu rozpieszczanej osoby można ją wepchnąć w nieporadność.

Mimo iż uważam, że płcią znajdującą się w gorszym położeniu w niemal każdym społeczeństwie i w niemal każdym czasie byli i są mężczyźni, to trochę żal jest mi współczesnych zachodnich kobiet. Mogłoby się wydawać, że feminizm, co prawda jednocześnie szkodząc mężczyznom ale, polepszył los kobiet - przecież feministki co rusz domagają się czegoś dla swojej płci. Byłaby to jednak opinia powierzchowna, dogadzanie komuś nie koniecznie oznacza poprawę jego losu. Dogadzanie dziecku może uczynić je rozpuszczonym. Takie rozkapryszone są w pewnym sensie współczesne kobiety.

Od czasu do czasu słyszy się wypowiedzianą wobec jakiegoś mężczyzny naganę, obwiniającą go o nie bycie gentlemanem. Nie podwiózł, nie pomógł z walizką, nie przepuścił w drzwiach, nie ustąpił miejsca, niestosownie się wyraził itd. Ale kiedy ostatni raz słyszałeś drogi Czytelniku wyrzut nie bycia przez jakąś kobietę damą? Ja nie jestem sobie w stanie przypomnieć takiej sytuacji, a kiedy ją sobie wyobrażam, trąci mi ona jakimś starym filmem i ciotką pouczającą siostrzenicę…

To kulturowe zaniechanie pozwala uświadomić sobie szersze zjawisko zdejmowania z kobiet wszelkiej odpowiedzialności we wszystkich sferach życia. Rządzone przez mężczyzn, bite przez mężów, okradane przez pracodawców, molestowane przez szefów, gwałcone przez swoich chłopaków, nie są w najmniejszym stopniu odpowiedzialne za swój los, nawet gdyby jego zmiana wymagała jedynie umiejętności postawienia krzyżyka przy żeńskim nazwisku na karcie do głosowania. Zawsze i wszędzie muszą być chronione.

Nie można od nich wymagać, by zarabiały tyle co mężczyźni, by płaciły takie podatki jak mężczyźni i by utrzymywały rodziny tak jak mężczyźni, chociaż można wymagać od mężczyzn, by zajmowali się domem w równym stopniu co kobiety, można zawstydzać panów, gdy tego nie robią, i mobilizować ich do zmiany w tym względzie. Nie można wymagać od kobiet, by zachowywały się wobec mężczyzn mniej prowokacyjnie, chociaż można wymagać od mężczyzn, by szczególnie uważali na swoje zachowanie, czy aby nie stanowi ono molestowania seksualnego.

Tego typu różnice można by mnożyć. Gdybym stworzył kurs specjalnie dla (zwyczajnych) mężczyzn, który uczyłby np. jak radzić sobie z własną agresją, nikt nie uznałby tego za nic dziwnego. Ale gdybym stworzył kurs dla kobiet, jak zmienić emocjonalność w racjonalność, albo jak powstrzymać się przed plotkowaniem, zaraz zostałbym oskarżony o rozsiewanie stereotypów, a takim kursem zajęliby się dziennikarze a być może również jakieś służby administracyjne.

Nawet feministyczne hasło „dziewczyny, potrzebne są czyny” nie nawołuje do niczego innego niż jeszcze większe zdanie się kobiet na opiekę innych. W tym wypadku „potrzebnymi czynami” nie są bowiem bardziej wytężona praca zawodowa kobiet, głębsze zainteresowanie się przez nie polityką, przejęcie przez nie inicjatywy erotycznej, czy choćby nauka samoobrony. Jako czyny traktowane są tu demonstracje z postulatami kolejnych przywilejów dla pań, ewentualnie intensyfikacja zgłaszania się po unijne dotacje na kolejne programy samorealizacji kobiet.

Przedstawiane przez feministki kobiety stanowią żałosny obraz. Nie potrafią uporać się z nachalnym adoratorem, mimo że podobno posiadają wyższą niż mężczyźni inteligencję emocjonalną, nie potrafią wyrwać się z sideł damskiego boksera, mimo że podobno świetnie znają się na ludziach. O zarabianiu pieniędzy czy polityce w ich wykonaniu nawet nie wspominam…

A ja się zastanawiam, jak powtarzanie kobietom, że nic nie potrafią i nic od nich nie zależy, że spotykają je same nieszczęścia i że niczemu w swoim życiu nie są winne. Bo z jednej strony podsuwanie wszystkiego pod nos, stanowi przywilej, z drugiej jednak zwyczajnie psuje uprzywilejowaną osobę…

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

~In
  • ~In
  • 08.03.2012 13:42

Tekst istotnie na poziomie trzylatka.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.