Facebook Google+ Twitter

Upadek litewskiego giganta energetycznego LEO LT

LEO LT (Lithuanian Electricity Organisation) olbrzym litewskiej energetyki, narodowy strategiczny inwestor mający się podjąć budowy nowej elektrowni jądrowej w Ignalinie jest w trakcie likwidacji.

 / Fot. PAPTymczasem litewskie ministerstwo energetyki już teraz desperacko poszukuje chętnych, którzy chcieliby zainwestować w budowę elektrowni atomowej na Litwie.

- Litwa zaprasza strategicznego inwestora, by wspólnie pracować nad budową elektrowni jądrowej w naszym kraju. Dzięki elektrowni zostaną zrealizowane podstawowe punkty polityki energetycznej naszego kraju – w tym zapewnienie energetycznego bezpieczeństwa Litwy. Będziemy mniej zależni od eksportu rosyjskiego gazu – powiedział Arvydas Sekmokas, litewski minister ds. energetyki. Zdaniem Sekmokasa, dzięki budowie elektrowni Litwa dotrzyma obietnicę – do 2020 roku ma 20 proc. zmniejszyć ilość emitowanego do środowiska dwutlenku węgla.

Korzystny kompromis

Ministrowi energetyki przytakuje również doradca prezydenta Litwy Dali Grybauskaitė - Linas Balsys. Zdaniem doradcy „umowa została rozwiązana w najbardziej korzystny dla społeczeństwa kraju sposób“. Kompromis pomiędzy biznesmenami kontrolującymi poprzez udziały w NDX Energii – LEO LT, a rządem, z entuzjazmem przywitał również Andrius Kubilius premier Litwy. - Teraz wspólnie z Ministerstwem Energetyki całą naszą energię zamierzamy skierować na realizację strategicznych celów kraju w dziedzinie energetyki, a nie jak dotychczas na badanie kulis sprawy powołania LEO LT – powiedział w wywiadzie Litewskiemu Radiu Kubilius.

Konflikt o kontrolę nad energetyką

Do zatargu pomiędzy NDX Energią a rządem doszło po tym, gdy po wyborach do Sejmu rządzącą większością stali się konserwatyści, niechętni założeniu LEO LT, władzy jaką w narodowym energetycznym gigancie zdobyli biznesmeni z grupy MAXIMA LT. Ostatecznie Sąd Konstytucyjny orzekł, że przyjęta w połowie 2007 roku ustawa o powołaniu LEO LT jest sprzeczna z konstytucją. Sąd Konstytucyjny wówczas ustalił, że w ustawie i aktach prawnych, na mocy których została powołana narodowa spółka inwestycyjna, nie ustalono konkretnych celów w zakresie energetyki, do jakich spółka została powołana. Najważniejszym imperatywem działania strategicznego inwestora ogłoszono „dążenie do zapewnienia zysku akcjonariuszom spółki”. Po decyzji Sądu Konstytucyjnego litewski rząd ostatecznie przejął kontrolę nad LEO LT, odkupując 38 proc. udziałów NDX Energii, po czym postanowił doprowadzić do jego rozwiązania.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.