Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

26552 miejsce

Upadek zachodniej cywilizacji

O tym, że źle się dzieje z naszą cywilizacją, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Kryzys można zaobserwować we wszystkich najistotniejszych sferach życia społecznego, zawodowego, duchowego, hierarchii wartości i w stosunkach międzyludzkich.

O tym, że źle się dzieje z naszą cywilizacją, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Kryzys można zaobserwować we wszystkich najistotniejszych sferach życia społecznego, zawodowego, duchowego, hierarchii wartości i ogólnie w stosunkach międzyludzkich. Nawet między członkami Unii Europejskiej daje się wyczuć napięcia związane z brakiem poczucia bezpieczeństwa ekonomicznego.

Próby stabilizacji budżetu unijnego odczują zwykli obywatele. Pociągnie to za sobą jeszcze większe rozgoryczenie i agresję. Również niesłowność i niekonsekwencja w realizacji obietnic danych przez polityków stały się tak nagminne, że nie wzbudzają już oburzenia i potrzeby przeciwdziałania temu pustosłowiu. Słowa tracą swoje znaczenie. Kłamstwo i manipulacja to największe oręża współczesnego świata.

Zachodnia cywilizacja budowana była na wartościach chrześcijańskich, które dzisiaj sama skutecznie zwalcza. Przypomina to pożeranie własnego ogona. Tendencja dążenia do świeckości państw Europy wydaje się być podyktowana potrzebą realizacji wolności jednostki, a chrześcijaństwo poprzez swoje zalecenia czy nakazy narzuca pewne ograniczenia. Jednak takie spojrzenie jest krótkowzroczne, ponieważ rządy krajów świeckich, albo też „wodzireje” Unii Europejskiej, narzucają własne nakazy i zakazy, często trudne do dźwignięcia dla przeciętnego obywatela. Boga chrześcijaństwa zastąpiono bożkiem mamoną, a prawo moralne świeckim prawem karnym i „niewidzialną ręką rynku”. Żyjemy w iluzji pseudo wolności i pseudo demokracji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

Może to nie jest kryzys zachodniej cywilizacji, a jedynie skutki braku reakcji obronnej na inwazję cywilizacji niezachodnich.
Jedynym problemem zachodniej cywilizacji jest wirus o nazwie "poprawność polityczna".

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Rafale, to było dawno temu, więc mogę coś zniekształcić. Czytałam kiedyś takie opowiadanie, że we wszechświecie istnieje równoległy świat ziemski.
Ziemia wysłała tam swoją ekspedycję... z której tylko jeden wrócił nie zwariowawszy po drodze. Zastali tam ... świat gdzie Hitler nie przegrał wojny a Poncjusz piłat nie wydał wyroku śmierci na Jezusa...
Nasze korzenie są z Afryki. Człowiek podbił już całą Ziemię i czyni ją sobie poddaną. ( Biblia ) a to dlatego , że za swego życia każde pokolenie przesuwało się tylko o 100 metrów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czas , owszem, pokaże, ale czy my dożyjemy tej chwili.? Wzrost entropii jest coraz szybszy i większy, czy on nam wyjdzie na dobre?
Kiedyś dopiero gdy bakterie wytworzyły tlen, mogliśmy zaistnieć...? Może teraz my coś tworzymy, co pozwoli na nowy świat? nowy porządek.. Tak czy owak rozwój materialny nie pozwala na podążanie za nim duchowemu rozwojowi. Człowiek sięga i próbuje stworzyć sztuczną inteligencję, ale nie dorósł do niej by z niej korzystać świadomie i rozsądnie, bez szkody. Ale co jest szkodą? to nam się tylko może wydawać.... itd itp...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Rafale, z pewnością na kształt współczesnego nam świata ma wpływ historia Europy po czasy Cesarstwa Rzymskiego albo jeszcze wcześniejsze. Niemniej biorąc pod uwagę obecny, znany nam porządek rzeczy, budowany był on na mocnych fundamentach chrześcijańskich. Jest to spuścizna ostatnich kilku stuleci. Przykłady różnych upadków, o których Pan wspomina, w większości wypadków były spowodowane interwencjami militarnymi. Obecnie proszę zauważyć, że "upadek moralny" współczesnego nam świata jest, w moim przekonaniu, "sterowany". Ogólny łatwy dostęp do mediów i możliwość manipulowania informacjami jest nieograniczona. Nie potrzeba wojny, żeby ludzi wprowadzić w dezorientację i wywołać chaos. Komu i dlaczego zależy na tym, żeby podkopać wartości i osłabić więzi scalające narody, nie mam pojęcia. Oczywiście, że powstanie nowa cywilizacja i nowy porządek rzeczy, ale na pewno nie taki, który znamy i do którego jesteśmy przyzwyczajeni. Czy dla nas Europejczyków będzie on lepszy, czy gorszy, czas pokaże.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Osobiście nie podzielam poglądów autora :) W historii powszechnej można znaleźć wiele momentów, które w owym czasie mogły być rozpatrywane w kategoriach upadku - od Nerona, po Napoleona i Marksa, a następnie Hitlera etc. Tymczasem mamy do czynienia z pewnym continuum i - jak raczył to ująć autor - cywilizacja trwa. Czy rzeczywiście opiera się ona wyłącznie na korzeniach chrześcijańskich? Nie do końca, co zresztą zauważył sam Jan Paweł II w "Pamięci i tożsamości". Owszem, są one istotnym elementem, bardzo istotnym, ale wyrastają z Hellady i Rzymu. Innymi słowy te korzenie są jeszcze głębsze. To materiał na dłuższe rozważanie, można tylko przypomnieć, że "upadków moralnych" i cywilizacyjnych było tak wiele, że ten "obecny" nie jest niczym nowym i nie budzi już nawet emocji :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Barbaro, widzę, że nie tyko ja postrzegam w ten sposób rzeczywistość. Ufff... już myślałem, że to moje paranoje :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Cała prawda, no prawie cała. W każdym razie sama prawda. Jakby autor czytał w moich myślach i notatkach oraz brudnopisie.. ;)))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Sorry, nie wspomniałem o sztandarowych, ale ci to już do niczego nie nadają się, czego dowód tutaj:

http://www.wnowogardzie.pl/aktualnosci/burmistrz-i-sprawa-miesa/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Robercie, w przyrodzie nie ma próżni. Europa sobie na to zapracowała. A prymitywne myślenie ekipy Tuska pogłębi ten stan. Podniesienie wieku emerytalnego jest drugim sztandarowym programem po ACTA.
Nie mającego nic wspólnego ze zdrową gospodarką. Dlaczego?! Wiem, ale nie mam obowiązku tego mówić.
Mamy przecież wyjątkowych tuskowych i pisowych doradców! Niech wzniosą się na wyżyny! Niech wreszcie pokażą, co potrafią?!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Roman Wieniec
  • Roman Wieniec
  • 20.02.2012 09:37

Ludzie lubią czytac o bzdetach, to ich rusza i podnieca, napisał Pan o sprawach naprawdę powaznych i istotnych zatem powierzchowna gromada raczej to omija

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.