Facebook Google+ Twitter

Upadł holenderski rząd

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-02-20 07:18

Premier Holandii Jan Peter Balkanende zapowiedział, że jeszcze dzisiaj przedłoży królowej Beatrix dymisję ministrów i wiceministrów z Partii Pracy. Sam z pozostałymi ministrami odda się do jej dyspozycji.

W praktyce oznacza to, że pozostanie w rządzie do wyborów parlamentarnych. Powinny się one odbyć najpóźniej w czerwcu.

Rząd Holandii upadł, bo koalicjanci nie porozumieli się w sprawie przedłużenia misji w Afganistanie. NATO poprosiło Holendrów, by pzostali w tym kraju. Zgodnie z planem żołnierze mają się wycofać z Afganistanu do końca roku. Przedłużenie misji zawetował wicepremier Wauter Bos, lider Partii Pracy, doprowadzając do upadku rządu.

Trudne kompromisy były charakterystyczne dla utworzonego w 2007 roku rządu Jana Petera Balkanende. Z centroprawicowymi chrześcijańskimi demokratami premiera tworzyły go Partia Pracy i mała Unia Chrześcijańska. Wcześniej koalicjanci długo spierali się o podniesienie wieku emerytalnego czy o budżet. Podzieliła ich także ocena udziału Holandii w wojnie w Iraku.

Jan Peter Balkanende jest premierem Holandii od 2002 roku. Był to jego czwarty gabinet i po raz czwarty nie udało się mu przetrwać pełnej czteroletniej kadencji.Nowe wybory do parlamentu Holandii powinny się odbyć nie później niż w trzy miesiące od przyjęcia przez królową dymisji rządu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.