Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

18732 miejsce

Upadła wielka sieć wysyłkowa Quelle

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2009-10-21 17:24

Zbankrutowała niemiecka firma Quelle. To jeden z najbardziej znanych domów wysyłkowych za naszą zachodnią granicą, którego historia sięga 82 lat.

 / Fot. PAP/ DedertJak oświadczył dr Klaus Hubert Görg, syndyk koncernu Arcandor, do którego należy Quelle, firma zostanie zlikwidowana, ponieważ nie udało się znaleźć dla niej inwestora. Poszukiwania te trwały od czerwca, kiedy to koncern Arcandor oficjalnie ogłosił rozpoczęcie postępowania upadłościowego.

Na razie nie wiadomo jednak, kiedy niemieckie Quelle zakończy ostatecznie swoją działalność. Upadek giganta stawia w niepewnej sytuacji jego polską filię, mimo że jej sytuacja finansowa nie jest zła. - Obecnie nie jesteśmy w stanie stwierdzić, jakie skutki będzie dla nas miała podjęta przez syndyka decyzja - mówi Iwona Fischer z Quelle Polska.

Bankructwo giganta sprzedaży wysyłkowej oznacza, że pracę w Niemczech straci 7 tys. osób. Gdyby doszło do upadku także polskiej filii, wypowiedzenia dostałoby kolejne 120 osób.

Jednak jak na razie Quelle ma w Polsce silną pozycję. To największa w kraju firma zajmująca się sprzedażą wysyłkową, a także lider w interentowej sprzedaży odzieży. Z danych firmy wynika, że w ubiegłym roku wysłano do klientów ponad milion paczek, z czego zarobek przed opodatkowaniem wyniósł blisko 5 mln zł.

Jak napisał wczoraj w oświadczeniu przesłanym do mediów Piotr Dębski, członek zarządu Quelle, jest jeszcze nadzieja na uratowanie spółki w Polsce. - Obecnie poszukiwany jest inwestor finansowy - wyjaśnia Iwona Fischer.

Quelle to kolejny przykład na to, że kryzys nie oszczędza nawet tych firm, które szczycą się wielką tradycją i uznaną pozycją rynkową. Widoczne jest to zwłaszcza w świecie mody, np. w marcu bankructwo ogłosił dom mody Christiana Lacroix, nieco wcześniej w Wielkiej Brytanii zbankrutował słynny Woolworths, sieć domów towarowych z prawie stuletnią historią. Kłopoty mają nawet Gianfranco Ferré, Valentino i Prada. Nawet firma Chanel zmuszona była zwolnić część pracowników. U nas upadło m.in. Monnari i Galeria Centrum.

W Polsce straty wykazują niemal wszystkie giełdowe spółki odzieżowe, które przez wiele lat osiągały bardzo dobre wyniki - m.in. Vistula, Bytom, Próchnik, a także LPP, Gino Rossi czy Prima Moda.

Joanna Pieńczykowska
polskatimes.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.