Facebook Google+ Twitter

Upadłość konsumencka od stycznia przyszłego roku

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-07-09 08:07

Od stycznia przyszłego roku każdy, kto nie z własnej winy wpadł w długi, będzie mógł ogłosić bankructwo - donosi dziennik "Polska". Osoba nieprowadząca działalności gospodarczej będzie mogła raz na 10 lat złożyć wniosek do sądu o ogłoszenie upadłości konsumenckiej.

Wczoraj rząd oficjalnie przyjął projekt ustawy w tej sprawie. Gazeta wyjaśnia, że z przywileju skorzystają tylko ci, którzy przed sądem udowodnią, iż ogromne długi powstały nie z ich winy. Spłata zobowiązania ma być pokrywana częściowo ze sprzedaży majątku dłużnika, a reszta rozkładana na raty.

O jej planie ma decydować sąd, biorąc pod uwagę sytuację finansową wnioskującego o upadłość. Proces oddłużenia będzie trwał do 5 lat, a w szczególnych przypadkach może być wydłużony do 7 lat. W tym czasie - jak pisze dziennik "Polska" - dłużnik nie będzie mógł zaciągać kolejnych kredytów, ani kupować nic na raty. Jeśli zaś nie będzie się z tego wywiązywał, upadłość zostanie unieważniona. Gazeta zwraca uwagę, że to się jednak nie opłaca, bowiem tylko w sytuacji ogłoszenia upadłości przez sąd banki i inni wierzyciele nie mogą naliczać odsetek, zaś komornicy zajmować majątku dłużnika na poczet długu.

Jeśli natomiast dłużnik będzie w pełni współpracował i wywiązywał się z postanowień sądu, to może liczyć na umorzenie części długów. W Polsce aż 1 milion 200 tysięcy osób ma problemy ze spłatą zaciągniętych zobowiązań finansowych. Ta liczba z pewnością urośnie, bo - jak alarmuje gazeta - zadłużamy się na potęgę. Od początku 2005 roku zadłużenie Polaków w bankach urosło o 180 procent i obecnie wynosi grubo ponad 230 miliardów złotych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.