Facebook Google+ Twitter

"Upał" Marcina Ciszewskiego. Prawda i fikcja podczas Euro 2012

Czy scenariusz napisany przez Marcina Ciszewskiego w książce "Upał" może się ziścić? Futbolowi fani i miłośnicy powieści szpiegowsko-sensacyjnej będą mogli przekonać się niebawem. Wszak Euro 2012 ruszyło.

Fotografia okładki - Damir Spanic/iStockfoto.com / Fot. Fotografia okładki - Damir Spanic/iStockfoto.comUpał to druga książka po www.ru2012.pl Marcina Ciszewskiego, jaka ukazała się nakładem Wydawnictwa Znak. Jest również drugą książką tego autora, jaką przeczytałem i polecam, szczególnie miłośnikom lektury szpiegowsko-sensacyjnej.

Czym jest terroryzm na świecie, mogli się przekonać obywatele Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Rosji, Stanów Zjednoczonych czy Bali. Ale czy tego typu aktów przemocy, skierowanych przeciwko ludności cywilnej, mieliby doświadczyć mieszkańcy Polski?

Jak przedstawia w Upale Marcin Ciszewski, jest to bardzo prawdopodobne, realne, zwłaszcza, gdy kraj organizuje imprezę sportową rangi europejskiej, podczas której skierowane będą na nią oczy miliony widzów. Do zabezpieczenia porządku podczas imprezy tej miary, potrzebna jest kolosalna liczba policjantów tych mundurowych, nie wspominając o funkcjonariuszach służb specjalnych. Dla tych służb priorytetem jest bezpieczeństwo mieszkańców oraz uczestników mistrzostw, ale nade wszystko przeciwdziałaniu ewentualnym aktom terroru.

Jednakże, czy wszyscy odpowiedzialni z ten stan rzeczy myślą tak samo? Autor książki stara się nam to przedstawić poprzez ukazanie systemu organizacyjnego w dwóch największych komórkach, czuwających na ładem i porządkiem w kraju - w Centralnym Biurze Śledczym i w Agencji Bezpieczeństwa Narodowego.

Głównym tłem terrorystycznej sceny w Upale są piłkarskie mistrzostwa Starego Kontynentu 2012 roku, a konkretnie Warszawa, nazajutrz po rozegraniu przez reprezentację Polski pierwszego meczu w turnieju. Od tej chwili aż do ćwierćfinałowego spotkania drużyn Polski i Niemiec, akcja toczy się z prędkością pocisków wystrzeliwanych z broni, jaką dysponują główni aktorzy powieści.
Spotykamy tutaj znajomego z www.ru2012.pl, obecnie podinspektora,
Jakuba Tyszkiewicza, mianowanego szefem wydziału do walki z terroryzmem, Centralnego Biura Śledczego.

Człowieka wraz z dobraną grupą fachowców, odpowiedzialnego za bezpieczeństwo futbolowych mistrzostw, a konkretnie na ewentualnym zapobieżeniu atakowi terrorystycznemu w trakcie ich trwania. Podinspektor Jakub Tyszkiewicz ma do dyspozycji poza najlepszymi ludźmi w swym fachu, najlepszy sprzęt, odpowiedni do zadań budżet i szerokie uprawnienia.

Ale zło nie śpi, świat terrorystyczny tylko czeka, by móc zaprezentować swą siłę poprzez wytworzenie lęku wśród społeczeństwa. Silne pod tym względem fanatyczne grupy terrorystyczne świata islamskiego, do perfekcji wyszkoliły swoich wojowników gotowych oddać życie w imię świętej wojny. Tak też się dzieje w Warszawie, kilkanaście godzin po rozegraniu pierwszego turniejowego meczu. Jednak tragedii zapobiega patrol policji, który zatrzymuje dziwnie zachowującego się mężczyznę. Ale to dopiero początek całego misternie przygotowanego planu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Z pewnością dla koneserów fabuły szpiegowsko-sensacyjnej książka godna polecenia. Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawa rencenzja ... gratuluję i 5* !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.