Facebook Google+ Twitter

Upał nie odpuści do niedzieli

W najbliższych dniach najwyższa przewidywana temperatura to 35 stopni C na Śląsku. Najchłodniej będzie w Gdańsku: 28 stopni. Według Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej takie temperatury w lipcu są zupełnie normalne.

www.wikipedia.org / Fot. Shahril Affandi RadzaliNajgorsza sytuacja, 2. stopień zagrożenia pogodowego, jest w województwach: mazowieckim, pomorskim, dolnośląskim i opolskim. Zielone światło rano miało tylko województwo zachodniopomorskie. W pozostałych województwach jest zagrożenie stopnia 1. Szczegóły na mapie opracowanej przez IMiGW.

W najbliższych dniach najwyższa przewidywana temperatura ma osiągnąć 35 stopni Celsjusza na Śląsku. Najchłodniej będzie w Gdańsku ze względu na obecność bryzy morskiej: 28 stopni. Wysoka temperatura może grozić udarem słonecznym, zniszczeniem asfaltowych nawierzchni oraz pożarami.

Ochłodzenia możemy się spodziewać dopiero za tydzień: nawet do 22 stopni. Być może chłodniejsze powietrze dotrze do centrum Polski już w poniedziałek po południu. Ale równie dobrze, według opinii synoptyków, to ochłodzenie może nie nadejść.

Istnieje natomiast zagrożenie gwałtownymi burzami, które już nawiedziły wschód, południe i zachodnie krańce kraju. Nie jest to dobra wiadomość dla rolników, którym gradobicia mogą niszczyć plony.

Według IMiGW takie temperatury w lipcu są zupełnie normalne. W poprzednich latach również występowały okresy nawet do 29 dni, kiedy średnia temperatura dobowa w danym regionie oscylowała w okolicach 30 stopni. Najwyższa średnia dobowa ostatnich dwóch dekad została natomiast zanotowana w Szczecinie 31.07.2004 roku - było to 37,2 stopnia Celsjusza.

Sytuacja hydrologiczna na razie jest w normie. Nie ma nigdzie zagrożenia suszą. Trzeba pamiętać, że z gleby odparowuje jeszcze woda po niedawniej powodzi.

W taką pogodę nie powinno się wychodzić na dwór między 10 a 16, pić minimum 4 litry wody i soków, jeść lekkie posiłki, w których dominować będą warzywa i owoce. Należy szczególnie uważać na dzieci i osoby starsze. Jeśli poczujemy zawroty głowy, kołatanie serca bądź kurcze mięśni powinniśmy zgłosić się na pogotowie ratunkowe.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.