Facebook Google+ Twitter

Upał nie odpuszcza. Temperatura sięgnie 40 stopni?

Tropikalne upały przez najbliższe 3 dni dadzą sie we znaki wszystkim Polakom. Temperatura w największych miastach może sięgać 36 stopni! - Szczególnie niebezpieczne burze z gradobiciami mogą wystąpić na zachodzie i Pogórzu Karpackim - mówi dla Wiadomości24.pl dyżurny synoptyk kraju Wojciech Raczyński.

Temperatura powietrza w Polsce w Niedzielę, 27.05.07 / Fot. Informacje pogodowe ICMWszystko za sprawą rozległego wyżu znad Ukrainy i Rosji, który "zasysa" na teren Europy Środkowej upalne, zwrotnikowe powietrze znad Morza Śródziemnego, skąd wyparły je układy deszczowego niżu. Dodatkowo obniżona cyrkulacja powietrza powoduje, że nagrzane powietrze, będzie "wisieć" nad Polską przez najbliższe 3 dni. Do tego w niektórych częściach kraju, np na Pomorzu i Podkarpaciu wystąpią lokalne wyspy niskiego ciśnienia, co sprawi, ze sytuacja biometeorologiczna będzie katastrofalna!

– Najniebezpieczniej będzie w zachodniej i północno-zachodniej Polsce. Tam pojawią się mocne opady deszczu, przekroczą 30 mm – mówi dla Wiadomości24.pl Wojciech Raczyński z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. IMGW wystosuje ostrzeżenie dla Pogórza Karpackiego, gdzie opady mogą spowodować lokalne podtopienia, tak jak ostatnio w Lublinie i Ostrowcu Świętokrzyskim. Niewykluczone są również gradobicia.
- Pamiętajmy, że w wyniku utrzymywania się wysokiego stężenia zanieczyszczeń fotochemicznych przy słabym wietrze, nad największymi aglomeracjami takimi jak Aglomeracja Śląska czy Warszawa powietrze może mieć dodatkowo 2, 3 stopnie Celsjusza więcej - dodaje Wojciech Raczyński. Według synoptyka IMGW temperatura jutro może dojść do 33 stopni.

Temperatura powierzchni gruntu w Polsce w poniedziałek, 28.05.07 / Fot. Informacje pogodowe ICMTymczasem jak można zaobserwować na mapach pogody przygotowanych przez Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego, na wschodnich krańcach Polski, w okolicach Włodawy i Zamościa słupki rtęci mogą pokazać 34 stopni Celsjusza. Na tych samych mapach, w wyniku analizy pozostałych czynników pogodowych, zaobserwujemy, że temperatura gruntu w niedzielę i poniedziałek na Lubelszczyżnie, a także Mazurach i Kujawach osiągnie 40 stopni Celsjusza! Prawdopodobnie dwa razy gorętsze mogą być asfaltowe nawierzchnie, co niewątpliwie spowoduje zamknięcie ruchu drogowego dla samochodów ciężarowych.

Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Mazowieckiego w specjalnym komunikacie zaleca, aby "do minimum ograniczyć czas przebywania na słońcu, zwłaszcza w godzinach południowych, regularnie pić duże ilości wody oraz jeść lekkie posiłki". Eksperci dodają, że lepiej unikać w najbliższych dniach opalania. A jeśli musimy już wyjść z domu, warto zastosować środki ochrony przed promieniami słońca (np. kremy przeciwsłoneczne z najwyższym filtrem).

Będzie gorąco! / Fot. AKPAZ pewnością spodziewać się można wieczornych i nocnych burz oraz lokalnych podtopień, będących wynikiem nawalnych opadów. IMGW ogłosił dla województw południowo-wschodnich alarm czerwony. W komunikacie czytamy: "Przewiduje się wystąpienie groźnych zjawisk hydrologiczno-meteorologicznych powodujących duże szkody materialne, zagrożenie życia albo zjawiska o rozmiarach katastrofy. Groźne zjawiska uniemożliwią lub w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Zalecana najwyższa ostrożność, potrzeba częstego śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (22):

Sortuj komentarze:

bartek
  • bartek
  • 27.11.2010 17:43

koniec z upałem

Komentarz został ukrytyrozwiń
bartek
  • bartek
  • 27.11.2010 17:42

w ponidziałek -7c i duże opady śniegu

Komentarz został ukrytyrozwiń

Na 3 dni ;p

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ tylko napisz artykuł, najlepiej dzisiaj!!, w którym będzie zawierał informację, że od jutra temperatura wraca do ok 15 stopni i na takim poziomie pozostanie ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Adam- masz racje ;O chyba sie nie obejdzie ;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

To nie ja...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Marcin nie odpuszcza, podnosi nam temperaturę - w tytule.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Plusik. Nie wytrzymie z tym goroncem :-D

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) Jest pięknie! Niebo oszalałe, a i ogródka nie trzeba podlewać :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Emenefixie, a wiesz że zamykają Browar Śląski, gdzie Książęce niepasteryzowane lano?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.