Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4514 miejsce

Upamiętnienie uchwalenia Konsytuacji

3 maja 1791 r. jest datą szczególną dla Polaków. Właśnie wtedy nastąpiło uchwalenie Konstytucji. By celebrować tę chwilę w wielu miastach zorganizowane liczne obchody, w tym również w Gliwicach.

 / Fot. Katarzyna Piejko3 maja br. byliśmy świadkami kolejnej rocznicy uchwalenia Konstytucji. Dzień ten w całym kraju jest ustawowo dniem wolnym od pracy i wypełnionym uroczystymi obchodami. Również śląskie Gliwice nie próżnowały. Uczestnikom nie przeszkodziła nawet brzydka pogoda. Jak wyglądał harmonogram obchodów?

W kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła o godzinie 12:30 odbyła się uroczysta msza w intencji ojczyzny. Po zakończeniu uczestnicy udali się na plac Krakowski. Miasto o godzinie 14:30 zorganizowało uroczystą ceremonie, na której przedstawiono pokaz broni. Zaproszono wojsko i przedstawicieli władz samorządowych. Następnie uczestnicy mogli posłuchać koncertów Górniczej Orkiestry Dętej KWK Sośnica i Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP Mykanów. Gdy poszczególne koncerty dobiegły końca, widownia mogła zobaczyć wspólny występ wszystkich muzyków.

Miasto otworzyło się również na sztukę, organizując wiele wydarzeń artystycznych. Muzeum w Gliwicach zapraszało na wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. A na zakończenie obchodów Teatr Miejski w Gliwicach zorganizował Koncert pt. ,,Zaklinam Czas’’ w wykonaniu Jacka Wójcickiego. Cena biletu dodatkowo zachęcała do udziału. Wstęp możliwy był bowiem za złotówkę. To wszystko, by uczcić tak ważną dla Polaków datę.

Uchwalenie pierwszej Konstytucji w nowożytnej Europie miało miejsce w 1791 roku. Regulowało ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Święto tę obchodzone jest w Polsce, jak również na Litwie. Tego typu obchody odbyły się na terenie całego kraju, również w mniejszych miastach.Przygotowała- Katarzyna Piejko

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.