Facebook Google+ Twitter

Upiór (już nie) w operze

6 czerwca w Teatrze Roma ostatni raz wystawione zostało przedstawienie na podstawie powieści Gastona Lerouxa, a zaadaptowane scenicznie jako musical przez Andrew Lloyda Webbera - "Upiór w operze".

We współczesnej historii niegdysiejszej Operetki Warszawskiej, przemianowanej w 1994 roku przez ówczesnego dyrektora artystycznego Bogusława Kaczyńskiego na Teatr Roma – przedstawienie „Upiór w operze” stanowiło największe osiągnięcie i równocześnie największy dotychczasowy sukces. Od rodzimej premiery „Upiora w operze”, która odbyła się 15 marca 2008 roku, spektakl wystawiony został 600 razy, gromadząc ponad pół miliona widzów.

Upiór w operze - Damian Aleksander / Fot. Paweł Pyrz/MAKATA (źródło: www.teatrroma.pl)Pierwotnie ostatnie przedstawienie miało odbyć się w niedzielę 30 maja, jednak ze względu na katastrofę prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem oraz wprowadzoną żałobę narodową, część spektakli musiała zostać odwołana. W związku z tym, dyrekcja teatru zdecydowała o dodatkowych spektaklach w czerwcu, umożliwiając widzom podziwianie aktorów w jednym z najpopularniejszych musicali XX wieku.

Historia o miłości, samotności i nienawiściMusical „Upiór w operze” to opowieść o miłości oszpeconego geniusza do młodej operowej tancerki i śpiewaczki Christine Daaé. Na drodze do spełnienia uczucia staje przyjaciel z dzieciństwa Christine, wicehrabia Raoul de Chagny, który akurat obejmuje swoim patronatem operę. Christine zakochana w Upiorze – mistrzu i nauczycielu – oraz w Raoulu – nastoletniej fascynacji – musi dokonać niełatwego wyboru, tym bardziej, że obaj kochankowie darzą się nieskrywaną antypatią, emanującą na ich otoczenie.

Musical „Upiór w operze” stworzony przez Andrew Lloyda Webbera miał swoją światową premierę w październiku 1986 roku. Od tego czasu stał się jednym z najbardziej znanych i najczęściej granych musicali, konkurując o prymat z „Les Misérables” Claude-Michela Schönberga (który to musical będzie miał swoją premierę w Teatrze Roma 25 września). Podstawowym atrybutem „Upiora w operze” jest wyjątkowa muzyka Webbera, oddająca nastrój poszczególnych sytuacji, jak i charakter bohaterów. Całość jest oparta na powieści Gastona Leroux o tym samym tytule.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Socjolog
  • Socjolog
  • 14.12.2010 10:09

Panie Macieju, dlaczego zaprzestał Pan pisać w serwisie? Pana materiały są świetne. Niechże Pan działa! :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobry materiał, gratuluje:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.