Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

262 miejsce

Uporczywe nękanie SMS-ami i telefonami od jutra będzie karane

Stalking, bo tak nazywa się uporczywe nękanie m.in. telefonami, SMS-ami i przez internet, od jutra będzie karany. Za to przestępstwo grozić będzie kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

 / Fot. Asimzb, Creative Commons 3.0 http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Nokia_e50.jpg?uselang=plZa uporczywe nękanie telefonami i SMS-ami będzie można ukarać osobę, która sprawia, że jego ofiara czuje się zagrożona. Będzie można tego dokonać też w przypadku, gdy istotnie zostanie naruszona prywatność drugiej osoby. Co będzie można uznać za nękanie? Wykonywanie licznych telefonów, wysyłanie SMS-ów, śledzenie, a nawet obdarowywanie niechcianymi prezentami.

Trzy lata pobytu za kratkami będzie grozić osobie, która bez zgody pokrzywdzonego wykorzystuje jego wizerunek i dane osobowe w celu wyrządzenia krzywdy majątkowej. Chodzi tu o sytuacje, kiedy zostają zamawiane towary na koszt pokrzywdzonego, czy np. kiedy na portalach społecznościowych są zakładane fikcyjne konta ofiary. W przypadku, gdy takie działania doprowadzą osobę pokrzywdzoną do próby samobójczej, sprawca może trafić do więzienia nawet na 10 lat.

Jak podaje RMF FM ściganie sprawców stalkingu będzie następowało na wniosek osoby pokrzywdzonej. Z badań przeprowadzonych dwa lata temu przez Ministerstwo Sprawiedliwości wynika, że co dziesiąty pytany Polak uważa, iż był ofiarą stalkingu. Częściej są to kobiety. Nie oznacza to jednak, że problem nie dotyczy mężczyzn.

Znowelizowany zostanie także zapis mówiący oorzekaniu przez sąd środków karnych, m.in. zakazu kontaktowania się z określonymi osobami i zakazu zbliżania się do określonych osób. Do tej pory orzekany był w stosunku do przestępstw przeciwko wolności seksualnej i obyczajności, popełnionych na szkodę małoletniego oraz w przypadku skazania za przestępstwo z użyciem przemocy. Od jutra będzie można go zastosować za "inne przestępstwo przeciwko wolności", czyli np. stalking.

Termin stalking pojawił się pod koniec lat 80. Początkowo oznaczało obsesyjne podążanie fanów za gwiazdami filmowymi.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

ewelina
  • ewelina
  • 06.03.2012 09:09

męża bratowa nęka nas od 4 lat. Z początku było bardzo dużo smsów a także dzwonków z zastrzeżonego w tym momencie mamy włączoną funkcje w tel że się nie dodzwoni. ciągle rozpowiada o nas nieprawdziwe rzeczy oczernia nas non stop a ostatnio wtrąca się do majątku teścia. przeszkadza jej że czasem bywamy u rodziców męża. proszę o pomoc

Komentarz został ukrytyrozwiń
lidia
  • lidia
  • 04.01.2012 15:27

Co w przypadku nękania przez sms i internet, kiedy osoba nękająca mieszka poza granicami naszego państwa? Proszę o odpowiedź, pilne...

Komentarz został ukrytyrozwiń
Marta
  • Marta
  • 09.06.2011 10:20

Nareszcie ta ustawa weszła.Mam problem z byłym.Mamy dwoje dzieci.Odeszłam od niego poniewaz mnie bil.Teraz neka mnie sms-ami i telefonami.Nagrałam nie jedna rozmowe jak mi grozi.bylam na komendzie a tam powiedzieli ze nie mam podstawy na moje zarzucenia.Zdenerwowałam sie bo sie go boje.Teraz moge dzialac.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.