Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

27049 miejsce

Uprawnienia Pracownika Ochrony w świetle UoOOiM

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-06-15 08:40

Tak często zadajemy ostatnio to pytanie. Jesteście ciekawi czy Ochroniarz nie przekroczył swoich uprawnień? Posiłkujemy się internetem, piszą o tym w prasie codziennej, czasem mówią w TV.

Problem w tym, że nierzetelni dziennikarze często wprowadzają nas - ludzi w błąd! W pogoni za tanią sensacją, nie sprawdzą informacji dokładnie, nie mając o czymś pojęcia, piszą/mówią, tyle że mijają się z prawdą.


Licencjonowana Ochrona może wiele!Grupy Konwojowe, Patrole Interwencyjne...praca bardzo niewdzięczna i niebezpieczna! Pracownicy Ochrony pracujący w tych grupach mają znacznie szersze uprawnienia! Posiadają Licencję (dokument państwowy)! / Fot. ŚwirNajważniejszą rzeczą jest fakt, że Pracowników Ochrony dzielimy na dwie grupy: nielicencjonowanych i tych posiadających stosowne uprawnienia, które nadaje im Ustawa. Aby takową Licencję Pracownika Ochrony Fizycznej zdobyć (jest to dokument państwowy), osoba ubiegająca się o nią, musi pozytywnie zdać egzamin przed właściwą komisją w Komendzie Wojewódzkiej.

Zakres zagadnień jest bardzo szeroki; prawo karne, prawo cywilne, administracyjne, podstawy kryminalistyki, podstawy udzielania pomocy przed medycznej, podstawy psychologi, jak i oczywiście sama ww. Ustawa o Ochronie Osób i Mienia wraz z rozporządzeniami i aktami wykonawczymi do niej.

Przyszli PO są szkoleni w zakresie samoobrony, technik interwencyjnych, chwytów obezwładniających, technik posługiwania się pałką, technik kajdankowania, a na końcu strzelania z broni palnej bojowej (ostrą amunicją). Jak widać zakres wiedzy podstawowej jest dość szeroki, tak samo jak uprawnienia, które Pracownik Ochrony nabywa wraz z uzyskaniem stosownej Licencji.

Posiłkując się zapiskami z UoOOiM, omówimy jakie uprawnienia posiada PO bez Licencji (stróż, dozorca, portier, parkingowy itd.)

Pamiętajmy że od Pracownika Ochrony posiadającego Licencję, zawsze możemy prosić o jej okazanie, tak samo jak Funkcjonariusza Policji o Legitymację Służbową.

Co wolno Ochroniarzowi nie posiadającemu Licencji? Ma prawo zastosować wobec nas trzy pierwsze, Ustawowe uprawnienia z Art. 36, z tym że przy ujęciu nie może on stosować Środków Przymusu Bezpośredniego (na to zezwala Licencja).

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

ciekawy
  • ciekawy
  • 27.11.2010 11:52

dość spore uprawnienia mają, przyznam że nie wiedzialem. teraz kwestia tego, który ma licencję a który nie?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Kasia
  • Kasia
  • 03.11.2010 08:21

Przydatny artykuł, dzięki ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.