Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

16792 miejsce

Ups! Nie ten gest miałem na myśli!

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2007-12-07 21:54

Jeden prosty gest, który wydaje się nam zrozumiały i jasny, w innym kraju, na innym kontynencie, może oznaczać zupełnie co innego, a jego użycie może wywołać w najlepszym wypadku nieporozumienie, a w najgorszym spowodować kłopoty.

 / Fot. redakcjaTego rodzaju gesty, które mają jasne i znane definicje, to emblematy. Jednak nie są one uniwersalne. Każda kultura wypracowała swoje własne emblematy, które nie muszą być zrozumiałe dla ludzi z innych kultur. Stosując je w innych miejscach świata możemy się spotkać z nieoczekiwaną reakcją. Spójrzmy na kilka podstawowych gestów i zastanówmy się, jakie znaczenie mają w innych zakątkach świata.

Kiwanie głową

W Polsce i Stanach Zjednoczonych ma takie samo znaczenie. Kiwanie głową na boki oznacza "nie", a kiwanie w górę i dół - "tak". Odwrotne znaczenie ma w Japonii i w niektórych krajach Afryki - by wyrazić zgodę, należy kiwać głową na boki, a w górę i dół, gdy chcemy okazać swoją dezaprobatę.

Zamieszanie pojawia sie, kiedy spotykają się Bułgar i Amerykanin. Bułgarzy wyrażają niezgodę odchylając głowę do tyłu i prostując ją, co Amerykanie odbierają jako przyzwolenie.

Gesty dłoni - znak "OK"

Wykonuje sie go, tworząc kółko z palca wskazującego i kciuka, pozostałe palce wyciągając w górę.
W USA oznacza, jak wszyscy doskonale wiedzą, "wszystko w porządku". Inne znaczenie ma ten gest w Japonii, tam oznacza on pieniądze. Co ciekawe w Meksyku oznacza seks, a w Etiopii homoseksualizm.
Jeśli w Brazylii gest ten zostanie użyty w stosunku do innej osoby, możemy spotkać sie z gwałtowną reakcją. W tamtym kraju oznacza on tyle samo, co w Polsce pokazany komuś środkowy palec.

Kciuk w górę

W Stanach Zjednoczonych, tak jak u nas, oznacza "OK". Podobne znaczenie ma we Francji, gdzie znaczy "doskonale". Ten sam gest w Japonii oznacza chłopaka (czyjąś sympatię), w Iranie i na Sardynii natomiast jest gestem wulgarnym.

Przykład z życia wzięty

Prezydent George W. Bush użył kiedyś znaku zwycięstwa (2 palce ułożone w literę V) w Australii. Gest wykonał źle, wnętrze dłoni skierował, nie jak powinien, w stronę publiki, tylko do siebie. Takie ułożenie dłoni w Australii oznacza "fuck you". Nie musimy sobie wyobrażać, co czuli Australijczycy.

Uważajmy więc co, gdzie i jak pokazujemy - dla naszego własnego dobra.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

Wojciech Patoka
  • Wojciech Patoka
  • 05.09.2010 17:25

Bardzo dziękuję! Pomogła mi pani w zadaniu domowym! Musiałem się dowiedzieć co to znaczy gdy : Bułgar kiwa głowa w górę i w dół. A wie pani może co to znaczy gdy "buriat beka po posiłku"?

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 11.12.2007 10:19

i tu też sprawdza się powiedzenie " co kraj to obyczaj"
lekki i zabawny tekst, chętnie przeczytam więcej
+ za pomysł

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dośc dawno temu do jednego z afrykańskich państw przybyła statkiem z kurtuazyjną wizytą oficjalna polska delegacja. Podczas manewrów cumowniczych , gdy poszło coś nie tak, oficer pokładowy wyzywając po polsku miejscowych cumowników, zakończył tyradę wyzwisk pokazująć gest Kozakiewicza ( choć wtedy tak jeszcze się nie nazywał) Miejscowi notable stojący wtedy na nadbrzeżu zauważyli to i kiedy odbywało się przyjęcie wydane przez kapitana statku dyskretnie zapytali kapitana co ten gest znaczy? By nie wywołać międzynarodowego skandalu, kapitan wiedząc o zaistniałej na pokładzie sytuacji polecił by tenże oficer wytłumaczył to dygnitarzowi osobiście . Ten zgodnie ze starpolską gościnnością zabrał do swojej kabiny dygnitarza i dwie flaszki whiski . Następnego dnia rano zapytany przez kapitana oficer zameldował, że wytłumaczył zainteresowanemu, że to taki gest serdeczności okazywany w Polsce wybitnym gościom . Jakież było zdumienie reszty załogi kiedy, gdy statek odpływał, na nadbrzeżu portu żegnał Polaków szpaler czarnoskórych dygnitarzy we frakach i cylindrach, pokazujących tradycyjny polski gest serdeczności .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Doroto to do dzieła w pisaniu kolejnego tekstu na ten temat, bo masz jeszcze duuuuużżżżżżooooooooo do napisania, mowa ciała to szeroki temat :) służę pomocą w razie potrzeby :)
+ za tekst, przeczytałam z przyjemnością :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

:) Bardzo ciekawe. Wiedziałem tylko o Bułgarach :) Plus

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 08.12.2007 14:52

Skoro sie podobało to druga część będzie na 100 % =)

Komentarz został ukrytyrozwiń

:))))))))))) +

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawe, tylko bardzo mało...temat można było poszerzyć.

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) Ciekawe! Choć podpisuję się pod twierdzeniem Asi, tekst mógłby być odrobinę dłuższy :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Będzie część druga??
Coś mi sie kiedyś obiło o uszy o tym, ale nie miałam pewnych przykładów ;) Teraz już mi się wszystko ułożyło w głowie :)

PS. w tagach mogłaś też wpisać antropologię :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.