Facebook Google+ Twitter

Uran miał być droższy, a stracił na wartości. Dlaczego tak się stało?

Tygodnik "Wprost" dokonał podsumowania giełdowych notowań uranu w odniesieniu do prognoz amerykańskich specjalistów od analiz. Zwrócono przy tym uwagę na chybione przewidywania i oceny ekspertów z "The Energy Report".

Uran jest towarem, którego nie dotyczą notowania ciągłe. Za wskaźnik http://www.gpw.pl/pub/images/zdjecia_do_pobrania/sala_notowan.zip strona: http://www.gpw.pl/root / Fot. materiały do pobraniaprzyjmuje się indeks spot, jakim wartościuje się cotygodniowy wzrost lub spadek w oparciu o informacje z zawartych kontraktów.

Wbrew przewidywaniom analityków giełdowych, a także ekspertów z serwisu The Energy Report, cena uranu nie osiągnęła zapowiadanego dwukrotnego wzrostu. Serwis przytoczył wypowiedź jednego z wielu orędowników optymistycznej wizji początku ubiegłego roku. Geordie Mark z Heywood Securities Analyst radzi inwestorom by nie kłopotali się ceną uranu, a zainteresowali się siłą poszczególnych kompanii.

"TER" przedstawiło również zdanie Davida Talbota, wiceprezesa Dundee Capital Markets, który jest obecnie bardziej powściągliwy: "Uran i akcje uranu zdają się być teraz nadwrażliwe na złe wieści, a cena uranu w odniesieniu do indeksu spot spada co jest konsekwencją z początku roku (...) Myślę, że to Fukushima jest przede wszystkim odpowiedzialna za 30-35 proc. strat na wartości notowań uranu (...) Wierzymy, że popyt wyprzedzi podaż po 2013 roku. Popyt na uran będzie coraz większy (...) Musimy zauważyć 28-procentowy wzrost produkcji uranu przez więcej niż ostatnie cztery lata i niemal wszystko to co
http://www.public-domain-image.com/cache/science-public-domain-images-pictures/science-laboratory-work_w523_h725.jpg strona: http://www.public-domain-image.com/ / Fot. Domena publiczna pochodzi z Kazachstanu i Namibii".

David Talbot podkreśla przy tym, że wzrost ceny uranu powodowany będzie budową kolejnych elektrowni atomowych. Zauważalnym czynnikiem będzie też rosyjski program zbrojeń nuklearnych i transakcje handlowe poczynione przez ten kraj. W chwili obecnej na świecie planuje się lub już jest w budowie ponad 200 elektrowni atomowych. Stwarza to zapotrzebowanie na 33 tys. ton paliwa rocznie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Adam
  • Adam
  • 08.01.2012 18:25

Sprawdź Sondaże - http://www.podane.pl/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.