Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4284 miejsce

Uratować swastykę

Swastyka to starożytny symbol pomyślności i szczęścia. Jedna z form krzyża, o ramionach zagiętych w tym samym kierunku pod kątem prostym.

Podwójna swastyka na ścianie kolegiaty z XII w. w Kruszwicy / Fot. Robert Niedźwiedzki, Wikipedia http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Kruszwica_kolegiata_swastyka.jpgJedno z najstarszych malowideł, przedstawiających swastykę, pochodzi z okresu paleolitu, co sugeruje, iż powstało co najmniej 10 tysięcy lat temu. Prawdopodobnie ze względu na swój stosunkowo prosty kształt, swastyka używana była niezależnie przez różne społeczności, w różnych rejonach świata. Jako symbol pozytywny używana była m.in. w hinduizmie i judaizmie... W różnych odmianach była niezmiernie popularna również wśród naszych, słowiańskich przodków. Była dla nich symbolem solarnym, mającym zagwarantować przychylność bogów - stąd miedzy innymi nasza rodzima nazwa "Swarzyca" lub "Swarga". Boski przejaw Swaroga przypisywano bowiem słońcu i ogniowi ofiarnemu. Samo słowo svastika pochodzi zaś z sanskrytu i oznacza "wiodący do pomyślności".

Denar Mieszka I / Fot. Polska, jej dzieje i kultura, wyd. 1927W swej książce pt.: "Swastyka w dziejach cywilizacji" Filip Budda przedstawia 12 tysięcy lat dziejów tego symbolu, który - drogą dyfuzji kulturowej, wraz z rozprzestrzenianiem się rolnictwa - upowszechnił się na pięciu kontynentach Ziemi. Związany z kultem płodności, a także z kultami solarnymi, był uznawany za symbol dobroczynny w najważniejszych religiach świata. Dwunastu tysiącom lat dziejów swastyki, jako symbolu dobroczynnego, przeciwstawia się jednak 12 lat używania tego symbolu na sztandarach i godłach Trzeciej Rzeszy. Czy z tego względu mamy się jej wyrzec bezpowrotnie, czy może jednak czas się o nią upomnieć?

Herb Boreyko XIV–XV w. / Fot. Gustavo Szwedowski de Korwin, Wikipedia http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Herb_Boreyko.jpgCo jakiś czas, jak bumerang, powraca kwestia naruszenia zakazu propagowania treści faszystowskich, nazistowskich i rasistowskich... i niemal za każdym razem zilustrowane jest to symbolem swastyki. Często towarzyszą temu również żądania wprowadzenia całkowitego zakazu używania tegoż symbolu, powołując się na trudne wojenne doświadczenia naszego kraju i utrwalone z tym skojarzenia (cóż, w dziejach ludzkości także pod innymi symbolami - w tym religijnymi - dokonywano straszliwych zbrodni, a mimo to są one nadal powszechnie używane i nikt nie zamierza ich zakazywać). Inicjatorzy różnego rodzaju antyfaszystowskich akcji i kampanii, najwyraźniej jednak nie zdają sobie sprawy, że poniekąd sami przyczyniają się do "uatrakcyjnienia" go, w tej właśnie kontrowersyjnej - nazistowskiej formie... W końcu, jak mawia przysłowie, zakazany owoc smakuje najlepiej...

A wystarczyłoby (zamiast zakazami pogłębiać istniejące stereotypy) przywrócić i upowszechnić rzeczywisty obraz tego prastarego symbolu. Wytrącić i odebrać neofaszystom i neonazistom bezpodstawnie przez nich zagarnięty symbol, będący częścią także naszej rodzimej kultury... Rożnego rodzaju neofaszyści i neonaziści (przez swą ideologię i tak zasadniczo znajdujący się poza granicami prawa, a w najlepszym razie funkcjonujący na jego granicy), spotykając się wyłącznie z kolejnymi zakazami, tylko utwierdzają się bowiem w swym źle rozumianym elitaryzmie i tym mocniej są przekonani, że swastyka należy wyłącznie do nich, że jest swego rodzaju rozpoznawczym znakiem spajającym ich front...

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (12):

Sortuj komentarze:

Nie tyle trzeba ją ratować, co uświadomić ludziom, że hitlerowcy tylko ją wypożyczyli i to nie całkiem, bo ich ma ramiona w drugą stronę.
A uświadomić warto, bo po pierwsze to pozytywny symbol, a po drugie dobrze ludziom zrobi jak sobie uświadomią, że Europa to nie jest cały świat. To, że ktoś tu sobie przywłaszczył jej lustrzane odbicie nie oznacza w praktyce, że cały świat natychmiast ma obowiązek przestać jej używać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dla tego trza edukować.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wszytko jasne Ratomirze. Ale jasne jest również i to, że każdy symbol mógł mieć w przeszłości zupełnie inne znaczenie. To, że teraz swastyka jest utożsamiana z faszyzmem nie ma przecież nic wspólnego z samą swastyką. Wiadomo, że to rodzaj krzyża. Ale czy krzyż ma pierwotny związek z chrześcijaństwem? Z pewnością nie. Czy to wina krzyża, że go teraz nierozerwalnie złączono z chrześcijaństwem? Też negatywna odpowiedź. Nie wiem jak daleko sięga poznanie historii krzyża? I swastyki? Z pewnością żaden kształt nie może przesądzać samoistnie o niczym. Ale siła przyzwyczajeń jest silna a ludzie oczekują łatwych i jednoznacznych wyjaśnień.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobry art. Nie każdy zna pochodzenie tego symbolu. W Poznaniu, przed laty ubiegający się o miano przewodnika z kretesem oblał egzamin, ponieważ błędnie zdefiniował znaczenie swastyki wyrytej w kamieniu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ale się ktoś naklikał negatywnych łapek :) ...

Komentarz został ukrytyrozwiń
Norm
  • Norm
  • 19.03.2011 11:37

...Albo po to, by uniknąć absurdalnych sytuacji jak ta, gdy hiszpańska sieć sklepów odzieżowych Zara wycofała ze sprzedaży serię torebek jakiegoś indyjskiego bodajże producenta, bo kwiatowy motyw na nich zawierał swastykę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Choćby dla tego 1. że jest to symbol wywodzący się również z naszej słowiańskiej kultury; 2. że bez jego odkłamania, niejako przyznajemy racje kłamcom, którzy dokonali jego przekłamania (dla zwykłej prawdy); 3. by wytracić na niego monopol różnego rodzaju maści neonazistom; 4 bo gdybyśmy chcieli postąpić analogicznie to musielibyśmy zrezygnować np. posługiwania się krzyża łacińskiego pod symbolem którego w przeszłości popełniono wiele zbrodni (posługiwał się nim np. KuKluxKlan).

Generalnie mówi o tym natomiast sam art.

Komentarz został ukrytyrozwiń

swastyka była elementem uzywanym w przedwojennym wojsku polskim w odznakach niektórych jednostek.Takie fotografie jak ta http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:2PSP.jpg&filetimestamp=20080811211945 może dzisiaj szokują, ale wówczas nie miały zadnych złych poddekstów.
W sumie, czemu ma słuzyć akcja ratowania swastyki? Ona i tak dalej spokojnie zyje swoim własnym życiem w Azji.A u nas zawsze była marginalnie postrzegana, czy używana.
Obecnie jest w Europie i Ameryce symbolem zła, nazizmu. Tak to sie potoczyło.Czasu i zła sie nie cofnie.
Myśle, że istnieje wiele innych symboli, które z powodzeniem zastępuja nam swastykę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zakodowany w podświadomości wielu narodów, że długo trzeba będzie czekać na pozytywną reakcję.

Komentarz został ukrytyrozwiń

...i właśnie dla tego, że raczej nie narzekam na brak wyobraźni, jestem w stanie wyobrazić sobie, że kiedyś przywrócone zostanie pozytywne znaczenie tego symbolu oraz jestem w stanie nie dopatrywać się w każdej użytej swastyce znamion propagowania nazizmu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.