Facebook Google+ Twitter

Uratuj turkawkę!

Zostało kilka dni aby wesprzeć akcję informacyjną organizacji BirdLife Malta przed zaplanowanym na wyspie referendum w sprawie zakazu wiosennych polowań na ptaki. Każda złotówka może uratować tysiące osobników.

Turkawka - jedna z ofiar wiosennych polowań na Malcie / Fot. David TiplingTurkawka i przepiórka to dwa gatunki, na które wiosną na Malcie można legalnie polować. Korzystają z tego myśliwi - na wyspie zarejestrowanych jest ich 10 tys. (cała populacja Malty to nieco ponad 400 tys. osób.). Jednak, jak informuje BirdLife Malta, podczas tych polowań zabijani są również przedstawiciele wielu innych, chronionych i zagrożonych gatunków.

Komisja Europejska wydała Malcie zgodę na odstępstwo od europejskiego zakazu polowań na ptaki wracające z afrykańskich zimowisk, ale nie kontroluje, czy podawane przez rząd dane spełniają wymogi dyrektywy ptasiej - podkreśla Rupert Mansfield, rzecznik BirdLife Malta. Dyrektywa ptasia - główny dokument regulujący kwestie ochrony ptaków w UE, faktycznie zakazuje polowań na ptaki w okresie, gdy powracają na swoje tereny lęgowe. Przez Maltę lecą m.in. przepiórki i turkawki gniazdujące w Polsce. Oba gatunki stale zmniejszają swoją liczebność w naszym kraju (źródło). W skali całej UE, populacja turkawki od lat 80. XX w. zmniejszyła się o 74 proc., przez co ten gatunek jest obecnie uważany za narażony na wyginięcie.Nie jest tajemnicą, że przy okazji polowań na dwa gatunki ptaków myśliwi zabijają również wiele innych, rzadkich i chronionych gatunków. Pokazuje to m.in. cykl reportaży brytyjskiego dziennikarza, Chrisa Packhama, który w tym roku spędził jeden kwietniowy tydzień na Malcie, towarzysząc wolontariuszom BirdLife Malta wspierających policję w wykrywaniu przypadków nielegalnych polowań (wszystkie odcinki reportażu można zobaczyć m.in. na podstronie Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków Dramatyczny opis polowań na Malcie znajduje się również w relacji dwóch polskich wolontariuszy, którzy współpracowali z BirdLife Malta jesienią 2008 (zobacz relację).

Postrzelony błotniak stepowy - b. rzadki gatunek ptaka drapieżnego. Temu udało się trafić co ośrodka rehabilitacji współpracującego z BirdLife Malta / Fot. David Tipling

W tym roku BirdLife Malta udało się zebrać 44 tys. podpisów pod wnioskiem o referendum ws. zakazania wiosennych polowań. Istnieje duża szansa, że uda się im osiągnąć sukces, ale do tego potrzebna jest pomoc wszystkich miłośników ptaków. Do 3 czerwca trwa zbiórka funduszy na zorganizowanie informacyjnej akcji przedreferendalnej. Organizatorzy zebrali już większość planowanej sumy (łączna kwota: 100 tys. euro), jednak części środków jeszcze brakuje. Każdy może wesprzeć te działania wpłacając nawet najmniejszą darowiznę za pośrednictwem specjalnej strony utworzonej na serwisie Indiegogo Organizatorzy proszą również o udostępnianie informacji o akcji - w przypadku dzielenia się linkiem na portalach społecznościowych warto dodać w treści hashtag #stopspringhunting

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Akcja informacyjna jest niezbędna, wiele osób nie ma zielonego pojęcia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Na Malcie polują a właściwie strzelają do przelatujacych skowronków. Barbarzyństwo.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Takie masowe egzekucje powinny na stałe zostać wykreślone z kalendarzy polowań. Nie dość, że giną w trakcie "kanonady" inne gatunki, to wiele ptaków jest poważnie poranionych. Dziwię się, że rządy poszczególnych państw wciąż tolerują ten proceder.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.