Facebook Google+ Twitter

Uratujmy neon w centrum Białegostoku. Trwa zbiórka w serwisie Polak Potrafi

Razem z grupą osób, którym na sercu leży ocalenie zabytkowych elementów architektury Białegostoku zorganizowaliśmy zbiórkę funduszy na renowację charakterystycznego neonu w centrum miasta.

Neon w kształcie kwiatów żonkila na elewacji budynku w centrum Białegostoku / Fot. Krystian RóżyckiChodzi o neon w kształcie kwiatów żonkila, zamocowany na elewacji bloku naprzeciwko katedry, w którym mieści się kwiaciarnia "Żonkil". Zaprojektował go w latach 70. nieżyjący już białostocki malarz i scenograf Józef Gniatkowski. Sama konstrukcja została najprawdopodobniej wykonana w nieistniejącej już Pracowni Projektowej Reklam Neonowych przy ul. Sienkiewicza.

Niestety, w 2010 roku podczas remontu elewacji i ocieplaniu styropianem charakterystyczny napis "Żonkil" uległ zniszczeniu. Na szczęście najciekawsza część, czyli trzy neonowe kwiaty, dotrwały do dzisiaj. Wymagają jednak kompletnej renowacji – zarówno, szkieletu, szkła, jak i instalacji elektrycznej.

Wspomóc finansowo akcję można za pośrednictwem serwisu PolakPotrafi.pl Do 21 marca 2015 potrzebujemy zebrać 8 tysięcy złotych. Na koncie akcji mamy już ponad 7 tysięcy. Wpłacić można dowolną kwotę.

Idea ratowania neonu Żonkil jest pierwszym działaniem naszej grupy na rzecz białostockich neonów. Chcemy, aby do naszego miasta wróciły neony, zarówno te zabytkowe, jak i nowe. Wierzymy, że Białystok będzie ładniejszy dzięki ich światłu. Żonkil, jest jednym z ostatnich neonów w naszym mieście, który dotrwał do obecnych czasów. Wierzymy, że odnowiony neon będzie wizytówką centrum Białegostoku.

Prócz aktualnej zbiórki zachęcamy mieszkańców miasta do przesyłania zdjęć białostockich neonów. Zależy nam na zebraniu jak największej liczby informacji i zdjęć białostockich neonów, aby móc zająć się ich odnowieniem, przywróceniem lub zachowaniem po nich pamiątki. Prosimy o przejrzenie swoich domowych zbiorów i sprawdzenia, czy nie wśród rodzinnych albumów zdjęć neonów z Białegostoku. Jeżeli znajdą się – chętnie zaopiekujemy się nimi. Wszystkim życzliwym możemy zaoferować digitalizację tych zdjęć – zeskanowanie i korektę graficzną.

Informacje o posiadaniu zdjęć białostockich neonów i samych zdjęć prosimy przesyłać na adres mailowy neonybialegostoku@wp.pl Skontaktujemy się w celu ustalenia możliwości ich digitalizacji i wykorzystania. Dzięki tym zdjęciom możliwe będzie przywrócenie neonów na białostockie ulice.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.