Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2237 miejsce

Uratujmy niszczejącą cerkiew w Kazuniu Nowym

Na terenie jednostki wojskowej w Kazuniu Nowym w województwie mazowieckim znajduje się cerkiew wybudowana na początku XX wieku, prawdopodobnie w 1900 r. Niestety, pomimo ochrony konserwatorskiej, obiekt jest bardzo zniszczony i zdewastowany.

Cerkiew w Kazuniu Nowym w czasach świetności. / Fot. brak autora. widok na starej widokówceJeszcze w latach 60. XX wieku budynek był zwieńczony kopułami, które wojsko rozebrało i cały budynek przeznaczyło na stołówkę żołnierską, a w później na halę sportową. Niestety brak gospodarza i zainteresowania ze strony państwa spowodowały, że budynek popadł w ruinę. Wojsko ograniczyło się tylko do ogrodzenia terenu, a wszystkie okna i drzwi zostały zamurowane.Cerkiew w Kazuniu Nowym - stan obecny / Fot. Sylwester Barton Zapadający się dach i czynniki atmosferyczne dokonują dalszego zniszczenia.

Byłoby wielką szkodą, gdyby ten ciekawy obiekt uległ całkowitemu zniszczeniu. Brak gospodarza Twierdzy Modlin spowoduje, że prędzej czy później znikną z powierzchni ziemi takie obiekty, jak chociażby ta prezentowana na zdjęciach cerkiew forteczna - jedyny ocalały ceglany budynek tego typu w centralnej Polsce.
Cerkiew Kazuń Nowy - stan obecny / Fot. Sylwester Barton
- Niestety, my jako grupa przewodników nie raz pisaliśmy listy do konserwatora zabytków, do władz wojskowych, do burmistrza miasta, wójtów itd, itd. Niejednokrotnie były to pisma bez odpowiedzi, a jak już odpowiedzieli, to dali do zrozumienia, że nie zrobią w tym kierunku nic! I tak sobie stoi bidulka i niszczeje, a tak długo, jak wojsko będzie miało "pod opieką" ten teren, tak długo nic się nie zrobi w kierunku ocalenia tego zabytku. Poparcie lokalnych władz mieliśmy wtedy, kiedy trzeba było na nie głosować w wyborach, obietnic i zapewnień nie było końca, a po wyborach... szkoda słów - mówi pan Robert Czerwiński Cerkiew Kazuń Nowy - stan obecny / Fot. Sylwester Barton

W Polsce mamy niestety mało cerkwi murowanych. Dlatego powinny być one objęte szczególną ochroną, jako relikt minionych czasów. Każdy obiekt niezależnie od nacji czy wiary osób, które z niego korzystały, stanowi o kulturze państwa, na terenie którego się znajduje.

Myślę, że odpowiedni apel do władz mógłby je zmobilizować do konkretnych działań. Dlatego, jako społeczność forum internetowego, składamy petycję do marszałka województwa mazowieckiego. Czytelników tego artykułu oraz wszystkich, którym na sercu leży leży dobro kultury narodowej, prosimy o podpisy. Cerkiew Kazuń Nowy - stan obecny / Fot. Sylwester Barton


W opracowaniu powyższego materiału korzystałem z tekstu zamieszczonego w poście

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Elżbieta Wiercińska
  • Elżbieta Wiercińska
  • 23.06.2011 05:58

Nic się na to nie poradzi, a to że jest apel o ratownie tej cerkwi to po prostu pic na wodę fotomontaż. Jest to po to rozgłaśniaane, żeby założyc fundacje,, ściągnąć kasy ile się da, zamknąć interes bo nie da się nic zrobić i po sprawie. Takie przypadki już często bywały, a ludzie którzy sie tym zajmowali żyją sobie teraz w luksusie za zebrane fundusze na ten szzlachetny cel.
Ten Pan Robert Czerwiński, który to tak bardzo zabiega o środki i cele na w/w cerkiew to znany jest w środowisku i ..................................dużo można by było o nim mówić.

Komentarz został ukrytyrozwiń
szer.marcin zydak
  • szer.marcin zydak
  • 20.01.2011 11:00

Gdyby to był budynek kościoła rzymsko-katolickiego odzyskał by pełną krasę zaraz po 1989 roku...
a tak jest jak jest niestety...

Komentarz został ukrytyrozwiń
szer.marcin zydak
  • szer.marcin zydak
  • 20.01.2011 10:53

niesamowity obiekt...a najbardziej warte zachowania są podpisy "zołnierskie"...wydrapane w cegle przez wartowników,niemieckich,polskich,rosyjskich...cyrylicą,gotykiem...niesamowic ie było stac obok na warcie i czytac te wycinki ludzkiego zycia i drobiny historii tego miejsca...
Pozdrawiam
weteran kazunski:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

plus, ładna była rzeczywiście nawet i teraz zniszczona prezentuje się okazale;)

piękne mury

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.