Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

1189 miejsce

URBI ET ORBI – dla świata i ludzi

Wielkanocne tradycje,MS AADP Virtualia ART,Belgia, Poezja

 / Fot. MS AADP Virtualia ART
URBI ET ORBI – dla świata i ludzi
Wielkanoc

Podczas celebracji męki, śmierci
i zmartwychwstania Chrystusa

zerwane naturze wielkanocne bazie
w pojednaniu i pokorze
złóż ku czci Triduum Paschale

Zmartwychwstań w wierze
usuń kamień ciężki

rozpocznij nową drogę życia
wśród darów praźródeł wiary
z marzeniami o które warto walczyć
nadziei wiosennej
bez której nie da się żyć
©Yvette Popławska
 / Fot. MS AADP Virtualia ART

Triduum Paschalne (z łac. triduum, trzy dni) – najważniejsze wydarzenie w roku liturgicznym katolików oraz starokatolików, którego istotą jest celebracja męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Rozpoczyna się wieczorną Mszą w Wielki Czwartek (Msza Wieczerzy Pańskiej), kończy zaś drugimi nieszporami po południu Niedzieli wielkanocnej.

Wesołego Alleluja – jesteśmy u schyłku odrodzenia się. Z niecierpliwością wyczekujemy Świąt Wielkiej Nocy. Pachnącej rzeżuchy, udekorowanego palmą i koszyczkiem stołu, w rodzinnym gronie. Religijnie i duchowo, to wspólne Święto wszystkich katolików.

Msze Święte w duchu, URBI ET ORBI – dla świata i ludzi.

W tych dniach świątecznych ideą, jest zmartwychwstanie i życie wieczne, to stały motyw występujący w wierzeniach wszystkich kultur, niezależnie od epoki i miejsca na Ziemi. Trudno jednoznacznie stwierdzić, czy jego praźródłem była wiedza, czy chęć zapanowania nad lękiem przed nieuniknioną śmiercią, dyktowana instynktem samozachowawczym. Ale jest wszechobecnym wątkiem, który spotkać można w wierzeniach egipskich (Ozyrys, balsamowanie zwłok), perskich i babilońskich, islamskich i w judaizmie (sąd ostateczny), w mitologii staroirańskiej (Zaratusztra), greckiej (Adonis, Attis), hinduizmie (Rama, Kriszna), a w większości łączony jest z przesileniem wiosennym. Zbliżają się dni znamionujące ostatnią drogę życia Jezusa z Nazaretu. Symbolizują prawdę i sprawiedliwość. Kończą się radością, starożytnym zwycięstwem, które rodzi nadzieję.

Wielkanoc, to obok Bożego Narodzenia najpiękniejszy i najbardziej rodzinny okres w roku. Święta wielkanocne zbiegają się często z budzącą się do życia i rozkwitającą przyrodą i napełniają nas optymizmem. Wielkanoc jest ruchomym, najważniejszym i najstarszym chrześcijańskim świętem. Podczas soboru nicejskiego w 325 r. ustalono , że obchodzić będziemy te święta w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni Księżyca , czyli pomiędzy 22 marca a 25 kwietnia, w tym roku jest o parę dni wcześniej. Wielkanoc zwana również Świętem Zmartwychwstania Pańskiego jest czasem wewnętrznej zadumy i wyczekiwania. Stajemy wobec faktu pustego grobu, który jest początkiem chrześcijańskiej wiary i który pokonał śmierć. Czas poprzedzający Wielkanoc zwany jest Wielkim Postem, który rozpoczyna Środa Popielcowa(Popielec).Tego dnia wierni uczestniczą we mszy świętej, podczas której kapłan posypuje im głowy popiołem na znak pokuty. Wielki Piątek jest dniem postu, głęboko przezywamy nadzieje, myśli, z jakimi pozostajemy, przechodząc przez krzyż Meki Pańskiej. Dzień, który bardzo przestrzegają katolicy w tych krajach. Niedziela Palmowa wprowadza nas w okres Wielkiego Tygodnia i wypada na siedem dni przed Wielkanocą. Tradycja Niedzieli Palmowej wiąże się ze święceniem palm, symbolu życia i zwycięstwa, na znak triumfalnego wjazdu Chrystusa do Jerozolimy.

Na zachodzie, inaczej niż w Polsce Świętuje się te dni Zmartwychwstania Pańskiego. Zamiast koszyczka, w niedziele palmowa, w kościele przy ołtarzu, leży kosz z bukszpanem zielonym, po Mszy Św. każdy może sobie wziąć do domu gałązkę, która dzieli się do auta, na stół wielkanocny, za krzyżyk na ścianie można włożyć. Jest mniej potraw, ale również są dekoracyjne, obowiązkowe jajka w majonezie, indyk, szynka, ryba. A domy pięknie, barwnie się ubiera, w środku i na zewnątrz. Organizowanych jest wiele imprez w plenerze, artystycznych dla dzieci i dorosłych. Oraz ruch w formie sportu na świeżym powietrzu.

Wszystkim uczestnikom spotkania podczas Mszy Św. oraz tu w polonijnym gronie zdrowych rodzinnie pogodnych Świąt, bo dotyczą one przecież zwycięstwa życia nad śmiercią. Aby realizować celowość ludzkiego istnienia. Życzę wiary, że wszystko, co robimy, że ma sens istnienia, aby słoneczne radości, które przywracają kolory zieleni, potrafiące tchnąć nadzieją, rozjaśnić uśmiechem, rozświetlić wiosennym blaskiem. Zdrowia oczywiście, które pozwoli Państwu sięgać po to wszystko, co wymarzyliście, co pobudza każdy Wasz dzień do życia, pozwala z poranną radością otwierać powieki i przymykać wieczorem z niezłomną w sercu wiarą na kolejny radosny świt…

I jeszcze dopowiedzcie sobie drodzy Przyjaciele to wszystko, czego w Waszych myślach nie odczytałam, co jest dla Was ważne. A Święta Wielkanocne, dołączą owe ciche marzenia do króliczka z czekolady.
© Yvette Popławska

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.