Facebook Google+ Twitter

Urlopowy stres. Nie daj mu się wykorzystać!

Na urlopie staramy się naładować akumulatory tak, by dostarczały energii przez długi czas po powrocie do pracy. Jednocześnie świadomość tego faktu i wzięcie odpowiedzialności za udany wypoczynek generuje w nas stres. Jak go uniknąć?

Szkolenie z pierwszej pomocy przedmedycznej / Fot. MeduWedług Thomasa Holmesa i Richarda Rahe'a stres spowodowany planowanym wypoczynkiem, czy nawet kilkudniowym wyjazdem integracyjnym, plasuje się w pierwszej dziesiątce najbardziej dojmujących stresorów.

Podwyższone ciśnienie krwi, problemy z sercem, bóle karku i pleców, a nawet pokrzywki skórne - wszystko to, razem lub oddzielnie, może pojawić się jako objaw stresu. Nie mówiąc już o tym, co często w niepięknych słowach mamy przy okazji do powiedzenia otoczeniu... Eksperci twierdzą, że nawet lepsze dla naszego zdrowia są krótkie np. dwudniowe wypady, niż jeden dłuższy.

Zabezpieczenie odpowiednich dokumentów wyjazdu, zmieniające się kursy walut, rosnące ceny benzyny, zapewnienie opieki domowym zwierzętom, korki, odwołane loty, nieznajomość języka, bliskość osób z którymi zazwyczaj spędzamy mniej czasu - to tylko niektóre z powodów wpływających na obniżenie nastroju.

Psychologia podpowiada nam, iż to, co nieznane, powinniśmy sobie próbować wyobrazić oraz ogarnąć strategicznie. Planując i przewidując zmniejszamy obciążenie irytującymi szczegółami w przyszłości. Jednocześnie nie oczekujmy zbyt wiele od siebie oraz otoczenia, gdyż spragnieni wypoczynku, mamy tendencję za katastrofę postrzegać każde odstępstwo od reguły. Co jednak zrobić w momencie pojawienia się problemów ze zdrowiem lub wypadku?

Najważniejsze jest działanie. Ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków czy kosztów leczenia bynajmniej nie stanowią cudownego remedium na wszystkie okoliczności. W przypadku zatrzymania akcji serca liczy się każda sekunda, dlatego tak ważna jest cywilna odwaga, opanowanie oraz nabycie podstawowych umiejętności ratujących życie - podkreśla Marcin Sobiecki, ratownik medyczny i właściciel firmy szkoleniowej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.