Facebook Google+ Twitter

Urlopy macierzyńskie zostaną wydłużone do 26 tygodni

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-11-21 19:12

Posłowie przyjęli nowelizację Kodeksu Pracy, dzięki której w ciągu 6 lat urlop macierzyński zostanie wydłużony do 26 tygodni. Nowe przepisy zakładają również wprowadzenie tak zwanego "urlopu macierzyńskiego" dzięki któremu ojcowie będą mogli skorzystać od 2010 roku z tygodniowego zwolnienia. Po roku będą to już dwa tygodnie, do wykorzystania w dowolnym momencie.

Zgodnie z zaakceptowanymi przez posłów zmianami, za dwa lata, gdy przepisy wejdą w życie urlop macierzyński będzie składał się z dwóch części - obowiązkowej, trwającej 20 tygodni i fakultatywnej, która docelowo, od 2014 roku będzie trwać 6 tygodni.

Sejm, na wniosek Polskiego Stronnictwa Ludowego zaakceptował też podwyżkę zasiłku macierzyńskiego dla rolników. Zdaniem Konfederacji Pracodawców Polskich, przyjęte rozwiązania pogorszą sytuację młodych mężczyzn na rynku pracy. Organizacja przedsiębiorców uważa, że firmy będą obawiać się częstej nieobecności w pracy osób, które zostały objęte nowelizacją przepisów. KPP podkreśla, że dotychczasowe prawo spełniało normy Unii Europejskiej, według których kobieta powinna mieć prawo do trwającego minimum 14 tygodni urlopu macierzyńskiego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.