Facebook Google+ Twitter

Urna z prochami Sławomira Mrożka będzie wystawiona w Barbakanie

"Sławomir Mrożek uciekał z naszego kraju, ale nie z tego względu, że go nie kochał. - Ciągle coś go drażniło w Polakach, w naszej nieumiejętności urządzenia sobie fajnego życia" – powiedziała w rozmowie z RMF FM, słynna aktorka Anna Polony.

 / Fot. Autor: Mariusz Kubik, WikipediaW dniu pogrzebu, urna z prochami dramaturga Sławomira Mrożka, będzie wystawiona w Barbakanie, a wraz z nią zostanie również wystawiona księga kondolencyjna - poinformował wicedyrektor wydziału informacji w Urzędzie Miasta Krakowa. Sławomir Mrożek zmarł 15 sierpnia w Nicei w wieku 83 lat.

"Sławomir Mrożek uciekał z tego kraju, ale nie dlatego, że go nie kochał" - mówi w rozmowie z RMF FM, słynna aktorka Anna Polony. "Ciągle coś go drażniło w Polakach, w naszej nieumiejętności urządzenia sobie fajnego życia" – podkreśla aktorka Anna Polony. Pisarz Jerzy Pilch ocenia: Mrożek czuł się samotny.

Edward Hartwig - jeden z bardziej znanych na świecie polskich fotografików, uznawany przez ekspertów za artystę o wszechstronnych możliwościach i zdolnościach - o Mrożku powiedział: Był postacią niezwykle oryginalną, niczego nie żałował.

Według wcześniejszych ustaleń z rodziną, prochy Sławomira Mrożka będą złożone 17 września 2013 roku, w Panteonie Narodowym w podziemiach kościoła św. Piotra i Pawła, w Krakowie. Przed tą ceremonią, o godzinie 13, w tym samym kościele, metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz, będzie przewodniczył mszy żałobnej.

Jak informują we wspólnym komunikacie - Wydawnictwo Literackie, Fundacja Panteon Narodowy i Urząd Miasta Krakowa - w dniu pogrzebu, o godzinie 10, w krakowskim Barbakanie wystawiona będzie publicznie urna z prochami Sławomira Mrożka oraz księga kondolencyjna. Dla mieszkańców Krakowa i uczestników pogrzebu ma to być okazja do pożegnania z wybitnym naszym dramaturgiem. O godzinie 12:30, karawan konny przewiezie urnę spod Barbakanu, do kościoła św. Piotra i Pawła, przy ul. Grodzkiej.

W uroczystościach żałobnych odbywających się w kościele, wezmą udział: rodzina Sławomira Mrożka, jego przyjaciele i współpracownicy, a także przedstawiciele władz państwowych i samorządowych.

Przebieg uroczystości będzie można oglądać w transmisji na telebimie, ustawionym na pl. św. Marii Magdaleny. Krakowski Panteon Narodowy będzie dostępny dla mieszkańców miasta przez około godzinę po zakończeniu uroczystości żałobnych.

Stanisław Cybruch

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.