Facebook Google+ Twitter

Uroczysta procesja ku czci św. Stanisława już w niedzielę

Dziękczynienie za pierwszą pielgrzymkę Jana Pawła II do Ojczyzny i modlitwa w intencji jego beatyfikacji to główne motywy uroczystości św. Stanisława, które z udziałem biskupów Episkopatu Polski odbędą się w niedzielę 10 maja w Krakowie.

Kard. Stanisław Dziwisz / Fot. Wikipedia, Licencja GNU"Zjednoczmy się we wspólnej modlitwie, prosząc o wszelką pomyślność dla naszej Ojczyzny i Kościoła" - napisał kard. Stanisław Dziwisz w zaproszeniu skierowanym do wiernych archidiecezji krakowskiej.

Tradycyjna procesja z katedry na Wawelu do klasztoru ojców paulinów na Skałce wyruszy o godz. 9 rano. Po procesji zostanie odprawiona na Skałce uroczysta Msza św., której w tym roku będzie przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk. Kazanie wygłosi ks. bp Tadeusz Radoczy, ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej.

"Niech jak najliczniejszy udział w procesji na Skałkę będzie świadectwem naszej dojrzałej wiary i niech wyprosi dar rychłego wyniesienia na ołtarze Sługi Bożego Jana Pawła II, którego Bóg wezwał na stolicę św. Piotra w Rzymie od grobu św. Stanisława" - napisał kard. Stanisław Dziwisz w zaproszeniu skierowanym do wiernych archidiecezji krakowskiej.

Metropolita przypomniał także o 30. rocznicy pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny, która będzie wspominana podczas uroczystości na Skałce. ,,Uczestnicząc w procesji skałecznej, zjednoczmy się we wspólnej modlitwie, prosząc o wszelką pomyślność dla naszej Ojczyzny i Kościoła, przyzywając orędownictwa św. Stanisława BM" - zaapelował.

W tradycyjnej procesji z Wawelu na Skałkę uczestniczą przedstawiciele wszystkich stanów, stowarzyszeń, bractw i instytucji krakowskich. Za relikwiami św. Stanisława idą kardynałowie, biskupi, kapituły, Kawalerowie Maltańscy, rycerze i damy Grobu Pańskiego, członkowie Zakonu Szpitalnego św. Łazarza oraz profesorowie, rektorzy wyższych uczelni, bractwa.

W procesji uczestniczą także radni Krakowa, politycy, przedstawiciele gmin Małopolski i dziesiątki tysięcy wiernych w tradycyjnych strojach ludowych. W barwnych kontuszach występują członkowie Bractwa Kurkowego. Obecni są harcerze, policja, straż pożarna i wojsko. W wielotysięcznym tłumie czcicieli św. Stanisława jest reprezentowany Senat Papieskiej Akademii Teologicznej w togach, prezydenci, wójtowie i burmistrzowie Małopolski z insygniami swojej władzy: berłami i łańcuchami oraz władze wojewódzkie, miejskie i samorządowe. Niesione są relikwie świętych i błogosławionych archidiecezji krakowskiej, m.in. św. Stanisława, św. Brata Alberta, św. Faustyny, św. Jacka.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.