Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

12828 miejsce

Uroczyste otwarcie Izby Regionalnej w Radziejowie

W dniu 13 lutego 2017 roku uroczyście z udziałem władz i zaproszonych gości uruchomiono Izbę Regionalną Towarzystwa Miłośników Kujaw w Radziejowie.

Towarzystwo Miłośników Kujaw w Radziejowie założone w 1962 roku obchodzi w tym roku 55 rocznice swego powstania. / Fot. Karol SzmagalskiDyplom Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla Towarzystwa Miłośników Kuj z Radziejowa / Fot. Karol SzmagalskiIzba Regionalna spełnia od lat funkcję edukacyjno- poznawcze z szerokim działaniem na rzecz ocalenia od zapomnienia tradycji i kultury naszego regionu, miasta.
Za swoja działalność w 2016 roku otrzymało dyplom uznania Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Przecięcie wstęgi / Fot. Karol SzmagalskiByło przecięcie wstęgi, przemówienia, podziękowania, zwiedzanie poszczególnych pomieszczeń, podziwianie zgromadzonych zbiorów i ich ekspozycji.

Koncert nauczycieli ze szkoły muzycznej / Fot. Karol SzmagalskiTowarzyszył piękny koncert w wykonaniu nauczycieli z miejscowej szkoły muzycznej. Członkowie władz TMK udzielali zwiedzającym niezbędnej informacji.
Album fotek

Nowa siedziba Izby Regionalnej mieści się w pomieszczeniach „Starej Plebanii” kościoła Farnego gdzie jest w sumie 11 pomieszczeń o powierzchni ok 150 m kw. z przeznaczeniem na organizację i prowadzenie stałej ekspozycji związanej z historią i tradycją regionu.

Kościół Uruchomienie tu siedziby możliwe było dzięki wzajemnej współpracy proboszcza Parafii Rzymsko-Katolicka pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Radziejowie Ks. prob. Ireneusza Mrowickiego z Urzędem Miasta Radziejowa, jego samorządem, które umożliwiły remont tego obiektu jak i zapewniły niezbędne środki na jego działanie. Było to możliwe dzięki umowie zawartej w dniu 15 września 2016 roku pomiędzy Biblioteką (administratorem Izby) a Parafią Rzymsko-Katolicka pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Radziejowie.

Izba Regionalna / Fot. Karol SzmagalskiZbiory Towarzystwa Miłośników Kujaw mieszczące się od lat się w lokalu Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Radziejowie zostały przemieszczone i wyeksponowane w nowych pomieszczeniach dzięki dużemu zaangażowaniu wielu członków naszego Towarzystwa i innych osób, które ich wspierały. Nie sposób ich tu wymienić, ale należą się im wyrazy uznania i podziękowania.

Było to możliwe dzięki zawartej umowie użyczenia na okres 10 lat z Biblioteką.

Od 19 lutego br. W ramach „Otwartych Dni” Izba zostanie udostępniona zwiedzającym. Izba tradycji to nie tylko zbiór eksponatów, zgromadzonych w szklanych gablotach, lecz przede wszystkim miejsce ciekawych spotkań. To tu w sześciu salach tematycznych zgromadzone są zbiory archeologiczne, historyczne, etnograficzne stanowiące dziedzictwo kulturalne naszej „Małej Ojczyzny”.

Historia Izby Regionalnej
Izba Regionalna

Jeszcze raz okazało się, że można dzięki współpracy działać wspólnie, aby gromadzone tu zbiory służyły edukacyjnej informacji o naszej – „Małej Ojczyźnie”.
Slajd

Był poczęstunek / Fot. Karol SzmagalskiMyślę, że trzeba wzajemnie sobie podziękować za to, co zrobiono i życzyć, aby zgromadzone tu zbiory służyły celom, jakie sobie w ramach akcji Kronika koła hafciarskiego działajacego przy Izbie Regionalnej / Fot. Karol SzmagalskiOcalić od zapomnienia” Towarzystwo Miłośników Kujaw realizuje przy współpracy i współdziałaniu wszystkim, którym na tym zależy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.