Facebook Google+ Twitter

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski

Maj to w naszym kraju wyjątkowy czas, poświęcony Matce Bożej. Szczególnie odprawiane od wieków nabożeństwo maryjne, tzw. „majówka” stało się znakiem przywiązania do niej Polaków.

Maj to w naszym kraju wyjątkowy czas poświęcony Matce Bożej. Wraz z odprawianym wtedy od wieków nabożeństwem maryjnym tzw. „majówką” stał się znakiem przywiązania do Niej Polaków. W trzecim dniu tego szczególnego miesiąca obchodzone jest Święto Maryi jako Królowej Polski i odbywają się jedne z największych uroczystości ku Jej czci.

Dzień Maryi

Święto Marii Panny Królowej Polski nawiązuje do kilku najważniejszych wydarzeń w historii naszego kraju: obrony Jasnej Góry przed Szwedami w 1655 roku, ślubów króla Jana Kazimierza a także uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Wyraża wiarę narodu polskiego w szczególną opiekę Bożą jakiej doświadczył za pośrednictwem Maryi.

Kult Matki Boskiej w naszym kraju

Kult Matki Boskiej jako Królowej Polski jest bardzo zakorzeniony w naszej historii. Przykładem jest „Bogurodzica” najstarsza pieśń religijna pochodząca prawdopodobnie z 1408 roku. Przez wieki pełniła ona rolę hymnu narodowego, jak też była pieśnią bojową rycerstwa w bitwie pod Grunwaldem i pod Warną. Śpiewano ją także podczas koronacji Władysława Warneńczyka w Katedrze Wawelskiej 25 lipca 1434 roku. Całość obrzędu odbywała się po łacinie- w języku ojczystym wykonano tylko „Bogurodzicę”.

„Potop" szwedzki

W czasie najazdu szwedzkiego Polska była prawie w całości opanowana przez Szwedów i Rosjan. 1 kwietnia 1656 roku, król Jan Kazimierz w katedrze lwowskiej przed obrazem Matki Bożej Łaskawej, którą nazwał Królową Polski złożył uroczyste symboliczne śluby. Zobowiązał się do szerzenia kultu Maryi, prosić papieża o pozwolenie na obchody Jej święta jako Królowej Korony Polskiej, zająć się losem chłopów oraz zaprowadzić w kraju sprawiedliwość społeczną. Oddał też Rzeczpospolitą pod opiekę Matki Boskiej. Po ślubowaniu w imieniu senatorów i szlachty podobną rotę odczytał podkanclerzy koronny biskup krakowski Andrzej Trzebicki oraz powtórzyli wszyscy obecni. Temu uroczystemu wydarzeniu towarzyszyło odśpiewanie Litanii do Najświętszej Marii Panny, do której nuncjusz apostolski dodał wezwanie „Królowo Korony Polskiej módl się za nami” powtórzone następnie trzykrotnie przez zgromadzonych.

Przyrzeczenia króla Jana Kazimierza miały na celu poderwać do walki z wrogiem nie tylko szlachtę, ale cały naród. Obiecał, że spełni je, gdy kraj zostanie uwolniony spod okupacji.

Na królową Polski

Szczególne zawiązanie kultu Maryi z Jasną Górą nastąpiło 8 września 1717 roku. Wtedy odbyła się koronacja cudownego jasnogórskiego obrazu. Polacy uznali to za równoznaczne z koronacją Maryi na królową naszego kraju. Jednak na wpisanie wezwania „Królowo Polski” do Litanii Loretańskiej zgodził się dopiero papież Pius X w 1908 roku ustanawiając też Jej święto dla diecezji lwowskiej.

Po I wojnie światowej i uzyskaniu niepodległości polscy biskupi zwrócili się do Stolicy Apostolskiej z prośbą rozszerzenia wspomnianego święta maryjnego na cały kraj. Jako datę zaproponowano 3 maja na cześć pierwszej narodowej konstytucji. Święto oficjalnie zatwierdzono w 1920 roku. Dokonał tego papież Benedykta XV a w 1969 podniesiono je do rangi uroczystości.

Jeszcze raz ślubujemy

W trzysetną rocznicę ślubów Jana Kazimierza ich nową wersję opracował internowany wówczas prymas Polski Kardynał Stefan Wyszyński. Jasnogórskie Śluby Narodu po Jego uwolnieniu złożył uroczyście na Jasnej Górze Episkopat Polski 26 sierpnia 1956 roku. Stało się to w uroczystość Matki Boskiej Częstochowskiej w obecności ponad miliona wiernych. 10 lat później 3 maja tam też odbyły się centralne uroczystości milenijne chrztu Polski, podczas których dokonano aktu zawierzenia Matce Bożej naszego narodu na kolejne 1000 lat.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.