Facebook Google+ Twitter

Uroczystość odsłonięcia pomnika Juliusza Słowackiego w Łodzi

Dnia 21 października 2014 r. XX Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Łodzi odzyskało dzięki zaangażowaniu całej społeczności popiersie patrona.

Poczet sztandarowy przy nowym popiersiu Juliusza Słowackiego / Fot. materiały prasowe z XX LO w Łodzi Uroczystość, jaka miała miejsce 21 października 2014 r. w XX Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego w Łodzi przy ulicy Obywatelskiej 57, była uwieńczeniem kilkuletnich starań, zmierzających do tego, by przywrócić szkole utracony na skutek grabieży pomnik patrona.

Wykonane z brązu popiersie Juliusza Słowackiego znalazło się pierwotnie w 1975 roku przed budynkiem szkoły przy  / Fot. materiały prasowe z XX LO w Łodzi ulicy Rudzkiej. W roku 1985 zostało przeniesione przed nową siedzibę liceum przy ulicy Obywatelskiej 57. Bezpowrotnie zaginęło w 2011 r. najprawdopodobniej na skutek dewastacji i sprzedania w skupie złomu.

Społeczność szkolna łódzkiego liceum aktywnie włączyła się w zbiórkę pieniędzy na fundusz nowego pomnika. Zainicjowane działania objęły absolwentów, uczniów i rodziców, którzy stawali się tym samym fundatorami rzeźby, jakiej koszt wynosił ok. 4 tys. zł. Po upływie trzech lat ich akcja została sfinalizowana.

 / Fot. materiały prasowe z XX LO w Łodzi Twórcą nowego popiersia Juliusza Słowackiego jest artysta plastyk Andrzej Ritter z Bydgoszczy, który  / Fot. materiały prasowe z XX LO w Łodzi zdecydował o stworzeniu autorskiego projektu, nie zaś rekonstrukcji poprzedniego. Rzeźba wykonana została z żywicy epoksydowej z drobinkami brązu. Popiersie w nowym kształcie przyjęło uwspółcześniony wizerunek romantycznego poety.

W uroczystości odsłonięcia pomnika uczestniczyli przedstawiciele władz Łodzi, radni kandydujący na prezydenta miasta,  / Fot. materiały prasowe z XX LO w Łodzi władze oświatowe. Europejską Rodzinę Szkół im. Juliusza Słowackiego reprezentowali Andrzej Król z Chorzowa i Małgorzata Perucka z Piotrkowa Trybunalskiego. Poświęcenia pomnika dokonał arcybiskup Adam Lepa. Święto szkoły uświetnili swoim awangardowym programem artystycznym uczniowie. Była to taneczna interpretacja poezji Juliusza Słowackiego.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.