Facebook Google+ Twitter

Uroczystość wręczenia nagród Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-12-05 10:52

Po południu (godz. 16.00) na Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się uroczystość wręczenia nagród Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej. "Polskie Noble" to najbardziej prestiżowe wyróżnienia, przyznawane naukowcom w naszym kraju.

Od 17 lat Fundacja przyznaje nagrody za dokonania w czterech dziedzinach. Nazwiska tegorocznych laureatów poznaliśmy pod koniec października.

W dziedzinie nauk humanistycznych i społecznych został wyróżniony profesor Stanisław Mossakowski z Instytutu Sztuki PAN w Warszawie za monografię, dotyczącą Kaplicy Zygmuntowskiej - zabytku sztuki polskiego i włoskiego Renesansu.

W obszarze nauk przyrodniczych i medycznych nagrodę odbierze profesor Jacek Oleksyn z Instytutu Dendrologii PAN w Kórniku. Został on doceniony za oryginalne badania nad oddychaniem roślin, które pozwolą przewidzieć co stanie się z lasami w warunkach ocieplenia klimatu.

Wśród naukowców zajmujących się naukami ścisłymi doceniono dorobek profesora Ryszarda Horodeckiego z Instytutu Fizyki Teoretycznej i Astrofizyki Uniwersytetu Gdańskiego. Jego badania przyczyniły się znacząco do stworzenia podstaw informatyki kwantowej.

Nagrodę w dziedzinie nauk technicznych odbierze profesor Andrzej Jajszczyk z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie za badania w zakresie teorii węzłów szybkich sieci telekomunikacyjnych, stanowiących podstawę budowy Internetu nowej generacji.

Każdy z nagrodzonych naukowców odbierze nagrodę w wysokości 200 tysięcy złotych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.