Facebook Google+ Twitter

Uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej [Zdjęcia]

26 sierpnia na Jasnej Górze odbyły się uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej.

 / Fot. Dariusz BuczekW jasnogórskich obchodach święta uczestniczyło ponad 50 tys. osób. Uroczystą sumę odprawił abp Józef Kowalczyk, prymas Polski, metropolita gnieźnieński. Homilię wygłosi abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Powitanie do zebranych w imieniu Jasnej Góry skierował o. Izydor Matuszewski generał Zakonu Paulinów.

 / Fot. Dariusz BuczekW trakcie Eucharystii nastąpił Akt Odnowienia Ślubów Jasnogórskich. Na szczycie jasnogórskim obecny był, uroczyście wprowadzony, Święty Wizerunek Nawiedzenia – kopia Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, peregrynujący po diecezjach.

 / Fot. Dariusz BuczekTradycyjnie na uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej na Jasną Górę docierają jedne z ostatnich w sezonie pielgrzymek pieszych. Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej to jedno z głównych świąt maryjnych na Jasnej Górze, obok uroczystości Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski (3 maja); Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia) i Narodzenia Najświętszej Maryi Panny (8 września).

Ma ona przede wszystkim charakter dziękczynienia za szczególną rolę Maryi w dziejach całego narodu, jest też wyrazem czci dla Matki Bożej w jej jasnogórskim wizerunku.


Więcej zdjęć na następnej stronie:

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

Maryja jest wniebowzięta dopiero od 61 lat...hahaha

1950 - Pius XII ogłosił dogmat o wniebowzięciu Maryi, wynosząc jej kult jako "Orędowniczki", choć Pismo Święte mówi, że "jedynym orędownikiem między Bogiem i człowiekiem" ma być Jezus Chrystus (1Tym.2:5). Apostoł Jan napisał: "Jeśliby kto zgrzeszył, mamy orędownika u Ojca, Jezusa Chrystusa, który jest sprawiedliwy. On ci jest ubłaganiem za grzechy nasze" (1Jana 2:1-2). Pan Jezus przestrzegał przed innymi pośrednikami: "Zaprawdę, zaprawdę powiadam wam, kto nie wchodzi przez drzwi do owczarni, lecz w inny sposób się tam dostaje, ten jest złodziejem i zbójcą... Ja jestem drzwiami dla owiec" (Jan 10:1.7). Watykan od lat czyni przygotowania do kolejnego dogmatu maryjnego, tym razem o współudziale Maryi w odkupieniu ludzkości (łac. Coredemptrix), choć Pismo Święte mówi, że imię Jezusa jest jedynym przez które ludzie mogą być zbawieni (Dz.Ap.4:12). Wiele dogmatów maryjnych powstało pod wpływem objawień maryjnych, ale objawienia mogą być diabelskim zwiedzeniem, gdyż według Pisma Świętego diabeł bez trudu potrafi podrobić postać zmarłych, Maryi, anioła, a nawet Chrystusa: "I nic dziwnego; wszak i szatan przybiera postać anioła światłości. Nic więc nadzwyczajnego, jeśli i słudzy jego przybierają postać sług sprawiedliwości" (2Kor.11:14).

Kościół rzymski wywodzi swe pochodzenie od apostołów, twierdząc, że się nie zmienia, a jednak wiele jego praktyk i dogmatów nie znajduje potwierdzenia w naukach apostolskich, a weszło do Kościoła z pogaństwa dopiero w średniowieczu. Kardynał J. H. Newman przyznał to pisząc, że "świątynie, kadzidło, świece, ofiary, woda święcona, święta, procesje, błogosławienie pól, szaty kapłańskie, habity, rzeźby i obrazy mają pogańskie korzenie".(29)Bóg ma swój lud także w kościołach, które dopuściły się duchowego nierządu, a więc wymieszały nauki Boże z pogańskimi. Apeluje jednak, aby wyjść z nich i przyłączyć się do chrześcijan, którzy trzymają się nauk Pisma Świętego: "Ludu mój wyjdźcie z niej, byście nie mieli udziału w jej grzechach i żadnej z jej plag nie ponieśli"(Apok.18:4).

Komentarz został ukrytyrozwiń
2603
  • 2603
  • 31.08.2011 13:42

> 2)juz wczasch biblijnych czarno na białym napisano ...ŚWIĄTYNIE zbudowano dla imienia PANSKIEGO ...

Czyli tak konkretnie jakiego?

Komentarz został ukrytyrozwiń
don donek
  • don donek
  • 31.08.2011 09:26

1)jak w tekscie nadmieniono , była to uroczystość :DZIEKCZYNIENIA, 2)juz wczasch biblijnych czarno na białym napisano ...ŚWIĄTYNIE zbudowano dla imienia PANSKIEGO ...

Komentarz został ukrytyrozwiń

To chyba nie jedyna reguła chr-jańska od której katolicyzm odszedł / dokonał własnej interpretacji. Pomijam, że nawet później kiedy kiedy sami na ołtarzach wystawiali figury i obrazy, poganom jako główny zarzut stawiano właśnie bałwochwalstwo... Jakimś dziwny trafem inną miarkę stosowali wówczas do siebie, a inną do tzw. pogan... Nie potrafili odnieść swoich wykładni w sposób analogiczny do pogan - że poganinie nie modlą się do posągów, które bynajmniej nie są bogami lecz pewnym ich uproszczonym wyobrażeniem (tak jak nie rozmawia się z telefonem, ale przez telefon).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Chodzi mi o to, że kiedyś święte obrazki były zakazane również u chrześcijan, więc tak naprawdę cały ten kult obrazka z Częstochowy jest czymś wbrew oryginalnym zasadom.

Komentarz został ukrytyrozwiń

??? Chrześcijanie wówczas to ich określali raczej jako pogan.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ale to byli chrześcijanie nie? :D

Komentarz został ukrytyrozwiń
dddd
  • dddd
  • 28.08.2011 10:37

Tym bardziej. W 787 roku to na tych terenach nikt jeszcze nie zginał kolan przed żydowskim bogiem...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niezupełnie - ta wersja obowiązywała do Soboru Nicejskiego z 787 roku. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
dddd
  • dddd
  • 27.08.2011 22:05

Ale to Grzesiu mówił bóg żydowski do Izraelitów...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.