Facebook Google+ Twitter

Uroczystości obchodów 100-lecia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu

Piątek 9. grudnia br., był okazją do zaprezentowania kolejnych wernisaży w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu. Wystawy "Dziś i jutro Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu" oraz "Ozdoby szykownych prababek" z kolekcji biżuterii Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, są zwieńczeniem jubileuszowych obchodów 100-lecia bytomskiej placówki.

Z historii Muzeum Górnośląskiego

Gmach główny Muzeum Górnośląskiego przy placu Jana III Sobieskiego 2 / Fot. Piotr A.JeleńZ inicjatywy miłośników Bytomia, dokładnie sto lat temu zostało założone Bytomskie Towarzystwo Historyczno - Muzealne (Beuthener Geschichts - und Museumsvereins). Towarzystwo utworzyło wówczas lokalne muzeum w oparciu o depozyty z prywatnych kolekcji kupca Simona Machy i nauczyciela Kurta Bimlera oraz zbiór pamiątek miejskich i cechowych, a także archiwaliów przekazanych przez bytomski magistrat. W 1928 roku muzeum zostało przejęte przez miasto.

W latach 1929 -1930 zbudowano nowy gmach muzeum według projektu A. Stütza i H. Hatlera, jednakże światowy kryzys ekonomiczny pozwolił na realizację połowy planów, a druga część gmachu nigdy nie została wzniesiona. Parter i piwnice skrzydła wystawowego, zajęły Miejska Kasa Oszczędności i Biblioteka Miejska. Rozmieszczone w kilku miejscach zbiory, przeniesiono w 1931 roku do nowej siedziby, a oficjalne otwarcie Górnośląskiego Muzeum Krajowego (Oberschlesisches Landesmuseum) nastąpiło 24 października 1932 roku.

W październiku 1939 roku, całość zbiorów zlikwidowanego przez Niemców Muzeum Śląskiego w Katowicach została przewieziona do placówki bytomskiej i umieszczona w magazynach. W latach 1943-1944 najcenniejsze zbiory, także te katowickie, zostały ewakuowane do zachodniej części Górnego Śląska. W toku prowadzonych walk frontowych, działalności zarządu radzieckiego komisarza wojennego i szabrowników, budynek uległ uszkodzeniu, a część zbiorów została zniszczona i rozproszona. Dzięki grupie przedwojennych pracowników Muzeum Śląskiego, udało się uratować części kolekcji katowickich i bytomskich. Dały one początek do reaktywowania w Bytomiu placówki muzealnej, mającej kontynuować tradycje i program przedwojennego Muzeum Śląskiego. 10 maja 1946 roku w Muzeum Śląskim w Bytomiu, zorganizowano pierwszą wystawę poświęconą powstaniom śląskim.Gmach filialny, dawne starostwo powiatowe, przy ulicy Wojciecha Korfantego 34 (vis a vis gmachu głównego) / Fot. Piotr A.Jeleń

Od 1950 roku placówka została upaństwowiona i przyjęła nazwę "Muzeum Górnośląskie w Bytomiu." W muzeum funkcjonuje siedem działów merytorycznych: Archeologii, Etnografii, Historii, Historii i Kultury Lwowa i Kresów Południowowschodnich, Przyrody i Sztuki oraz trzy działy pomocnicze: Dział Edukacyjno-Promocyjny, Wydawniczy i Administracyjny. Muzeum posiada także specjalistyczną bibliotekę, w której zgromadzono 50.000 woluminów. Zbiory Muzeum to ponad 750 tysięcy eksponatów.

Czytaj dalej --->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.