Facebook Google+ Twitter

Uroczystości rocznicy porozumień sierpniowych w Szczecinie

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-08-30 14:30

Przed bramą Stoczni Szczecińskiej Nowa w południe odbyły się główne uroczystości upamiętniające 28. rocznicę podpisania porozumień sierpniowych w tym mieście.

Szczecińskie uroczystości zainaugurowano wcześniej na Placu Solidarności pod pomnikiem Ofiar Grudnia 1970 r., gdzie przedstawiciele władz samorządowych miasta i regionu oddali hołd uczestnikom tamtych wydarzeń. Pod monumentem złożono kwiaty. W uroczystości pod pomnikiem Ofiar Grudnia 1970 r., wzięło udział niewiele ponad 100 osób.

Przemówienie okolicznościowe wygłosił prezydent Szczecina Piotr Krzystek, który podkreślił, że Sierpień '80 roku rozpoczął okres przemian, w wyniku których Polska stała się wolnym i demokratycznym krajem, a także pełnoprawnym członkiem struktur europejskich.

Uroczystości zakończy wieczorem o godz.18.00 msza święta w szczecińskiej katedrze w intencji ludzi pracy.

30 sierpnia1980 roku podpisano porozumienie w Szczecinie. Razem z porozumieniami podpisanymi dzień później 3 września w Gdańsku oraz w Jastrzębiu
zakończyły one prawie dwumiesięczną falę strajków w całej Polsce.

Protesty w Szczecinie rozpoczęły się 18 sierpnia. Wśród szczecińskich "36 żądań" znalazły się wszystkie niemal postulaty zgłoszone w Gdańsku, a na pierwszym miejscu prawo do tworzenia wolnych związków zawodowych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.