Facebook Google+ Twitter

Uroczystości z okazji 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina

W tym roku obchodzimy w Polsce 200. rocznicę urodzin Fryderyka Chopina, a w 17 października minęła 161. rocznica jego śmierci.

W tym roku obchodzimy w Polsce dwusetną rocznicę urodzin Fryderyka Chopina i w związku z tym mamy rok Chopina. Wczoraj minęła 161. rocznica jego śmierci. Obecnie trwa 16. konkurs pianistyczny im. Fryderyka Chopina. W sobotę 16 X br. zakończyły się przesłuchania III etapu i Jury konkursu dopuściło do finału 10 uczestników, wśród których jest jeden Polak Paweł Wakarecy.

Od dzisiaj do środy 10 uczestników Konkursu wykona z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej pod batutą Antoniego Wita jeden z koncertów fortepianowych: e-moll op.11 lub f-moll op.21. Ośmiu uczestników wybrało koncert e-moll, a Polak Paweł Wakarecy i Francuzka Helene Tysman koncert f-moll. Ogłoszenie wyników nastąpi 20 października wieczorem.

W dniu 17 października 2010 r. w Zakopanem w Urzędzie Miasta zorganizowano spotkanie z Panią Barbarą Wachowicz - pisarką losu polskiego. Pani Barbara Wachowicz opowiedziała pięknie zebranym o życiu i twórczości genialnego kompozytora. Tytuł odczytu "Sercem Polak" Chopin po góralsku. Ogromne rzesze słuchaczy dowiedziały się rozmaitych szczegółów i ciekawostek z życia Fryderyka Chopina, jego twórczości, oraz o koncertach w Polsce będącej pod zaborami i poza jej granicami. W spotkaniu tym Pani Barbarze Wachowicz towarzyszyli: Muzyka im. Tomasza Skupnia, Młodzież z I Liceum im. Oswalda Balzera pod opieką artystyczną Prof. Violetty Szymańskiej, Młodzież z Zespołu Szkół Hotelarsko-Turystycznych im. Władysława Zamoyskiego pod opieką artystyczną Prof. Jolanty Dolińskiej, Śpiewał Chór z Zespołu Szkół Hotelarsko-Turystycznych im. Władysława Zamoyskiego. W czasie spotkania zebrani wysłuchali nagrań utworów Fryderyka Chopina w wykonaniu wybitnych pianistów polskich, oraz utworów Chopina w aranżacji kapeli góralskiej.

Młodzież recytowała poezję o Chopinie oraz śpiewała pieśni chóralne oraz solo. M. in. wykonano solo pieśń "Dziękuję Ci Mamo", oraz pieśń, do której muzykę skomponował Fryderyk Chopin:
"Gdybym ja była...".

Całość widowiska była doskonale przygotowana i przedstawiona przez wykonawców.
Słuchacze nagrodzili Panią Barbarę Wachowicz oraz pozostałych wykonawców gromkimi brawami.
Ja również dziękuję Pani Barbaro, to było piękne!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.