Facebook Google+ Twitter

Uroczystości związane z rocznicą uchwalenia Konstytucji

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-05-03 16:45

W Warszawie złożono wieńce przy Grobie Nieznanego Żołnierza. W uroczystościach na Placu Piłsudskiego uczestniczyli miedzy innymi prezydent Lech Kaczyński, premier Donald Tusk, marszałkowie Sejmu i Senatu Bronisław Komorowski i Bogdan Borusewicz oraz ministrowie.

Przy Grobie Nieznanego Żołnierza wieniec złożył także dziekan korpusu dyplomatycznego, nuncjusz apostolski w Polsce arcybiskup Józef Kowalczyk.

W uroczystościach na Placu Piłsudskiego uczestniczyły Pododdziały Reprezentacyjne Wojska Polskiego. Wcześniej, podczas ceremonii na Placu Zamkowym, odczytano preambułę Konstytucji 3 Maja.
W przemówieniu wygłoszonym przed Zamkiem Królewskim prezydent Lech Kaczyński powiedział, że powinniśmy być dumni z uchwalenia pierwszej w Europie ustawy zasadniczej. Lech Kaczyński zauważył, że było to uwieńczeniem trzydziestoletnich wysiłków naprawienia państwa polskiego, osłabionego przez rządy oligarchów.

Prezydent podkreślił, że dzień 3 Maja był zwycięstwem tych, którzy chcieli, by Rzeczpospolita była silnym państwem. Lech Kaczyński dodał, że - tak, jak 218 lat temu - Polska potrzebuje obecnie naprawy, tak, by los ubogich i mniej uprzywilejowanych obywateli poprawił się.

Dla uczczenia rocznicy uchwalenia przez Sejm Czteroletni konstytucji oddano salwę armatnią. Chór Reprezentacyjny Wojska Polskiego odśpiewał pieśń "Witaj Majowa Jutrzenko".

Tradycyjnie w dniu święta Konstytucji 3 Maja otwarty dla zwiedzających były budenek parlamentu.
W Krakowie uroczystości święta 3 Maja zakończyły się defiladą kompanii honorowej wojska polskiego. Po mszy świętej w Katedrze wawelskiej pochód partiotyczny przeszedł drogą królewską na Plac Matejki, gdzie pod pomnikiem grunwaldzkim złożono kwiaty. Była też orkiestra wojskowa w mundurach z czasów Księstwa Warszawskiego i szwadron ułanów.

W Łodzi około tysiąca mieszkańców miasta odśpiewało na Placu Wolności polski hymn narodowy. W ten sposób uczcili rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Główne łódzkie uroczystości, z udziałem przedstawicieli władz miasta i wojewodztwa, odbyły się przed południem, przed archikatedrą, przy Grobie Nieznanego Żołnierza, tuż po Mszy swiętej w intencji Ojczyzny.
W Katowicach obchody święta Konstytucji 3 Maja zbiegają się z kolejną rocznicą III Powstania Śląskiego. Dlatego też uroczystości odbywały się przed pomnikiem wielkiego Ślązaka i działacza, Wojciecha Korfantego. Włodarze województwa złożyli tam kwiaty, po czym odbył się uroczysty apel i defilada. Pod koniec uroczystości pod pomnikiem, Bractwo Kurkowe oddało okolicznościową salwę z okazji 80. rocznicy powstania gmachu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego i Sejmu Śląskiego.

Parlamentarzyści, szef polskiej dyplomacji, wojewoda, prezydent Bydgoszczy oraz przedstawiciele wojska i policji wzięli udział w uroczystej mszy świętej na bydgoskim Starym Rynku z okazji Święta Konstytucji 3.Maja. Mszę celebrował ordynariusz diecezji bydgoskiej biskup Jan Tyrawa.

Minister Radosław Sikorski przypomniał, że na gruncie Konstytucji 3 Maja miała powstać silna Rzeczpospolita o mocnej pozycji w ówczesnej Europie.

W Olsztynie obchody święta Konstytucji 3 Maja zakończyły się pod kolumną Orła Białego Na placu przed kolumną zebrali się mieszkańcy, a także przedstawiciele wojska, policji, straży pożarnej, straż granicznej, służby celnej i olsztyńskiej straży miejskiej. Po przemówieniach pod kolumną Orła Białego delegacje urzędów i instytucji państwowych i olsztyńskiego ratusza z prezydentem Piotrem Grzymowiczem na czele, a także parlamentarzyści z Warmii i Mazur złożyli wieńce i wiązanki kwiatów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.