Facebook Google+ Twitter

Urodzaj na bliźniaki. Anomalia czy bycie trendy

  • Źródło: Dziennik Łódzki
  • Data dodania: 2006-12-29 08:32

W łódzkich szpitalach przychodzi ostatnio na świat dwa razy więcej bliźniaków. Tylko w ostatnim tygodniu w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki urodziło się dwanaścioro bliźniąt. Wszystkie dzieci są zdrowe i zostały już wypisane do domów.

 

W szpitalu im. Rydygiera 35-letnia łodzianka urodziła bliźniaki w święta. Konieczne było cesarskie cięcie. Mama czuje się dobrze i mogła już opuścić szpital. Dzieci trzeba było jeszcze zatrzymać z powodu mechanicznej żółtaczki.

- Kiedyś bliźniacze porody występowały dziedzicznie, teraz są na porządku dziennym, często jako następstwo kuracji hormonalnej kobiet, które mają trudności z zajściem w ciążę - tłumaczy dr Janusz Lasota, lekarz naczelny szpitala ginekologiczno-położniczego im. Rydygiera. - Ciąża mnoga to często właśnie efekt leczenia niepłodności.Fot. Dziennik Łódzki

Kobiety, które nie mogły mieć dzieci, wiadomość o ciąży bliźniaczej przyjmują najczęściej z wielką radością. Wiele z nich osiągnęło już 35 rok życia, a to ostatni już dzwonek na urodzenie dziecka. Wśród matek bliźniaków duży odsetek stanowią panie, które świadomie długo nie chciały mieć dzieci, bo młodość poświęciły dokształcaniu i karierze zawodowej. Stosowały środki antykoncepcyjne, a po ich odstawieniu, jest duże prawdopodobieństwo ciąży bliźniaczej.

Dla lekarzy położników łatwiejsze jest prowadzenie pojedynczej ciąży. - Ciąża mnoga zawsze stwarza ryzyko wystąpienia powikłań, bo większość takich porodów wymaga cesarskiego cięcia - mówi dr Adam Bielak, z Kliniki Medycyny Matczyno-Płodowej w ICZMP. - Chociaż nie jest to regułą, bo u jednej z matek, która ostatnio urodziła u nas bliźniaki, poród odbył się siłami natury.

(luk)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Wiadomo, że to obecny rząd wspiera rodzenie bliźniaków:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.