Facebook Google+ Twitter

Urodzinowe uroczystości z Radiem Maryja. Będzie hucznie z pompą?

Na uroczystości urodzinowe Radia Maryja, przyjadą nie tylko pielgrzymi z całej Polski, ale też politycy z PiS i Solidarnej Polski. Spotkają się z wyborcami i będą chcieli walczyć o elektorat.

 / Fot. CC,Autor:Sebastian Maćkiewicz, lic. uploader released under cc-by-sa 2.5Toruń i mieszkańcy historycznego grodu nad Wisłą, przyzwyczajony do najazdu turystów i pielgrzymów, w sobotę 30 listopada, będzie świadkiem niezwykłych wydarzeń w obiektach imperium słynnego ojca wśród księży, Tadeusza Rydzyka. Na zwykłe, bo 22. urodziny rozgłośni Radia Maryja, przyjadą do Torunia politycy PiS i Solidarnej Polski. To dla nich – jak zauważa "Rzeczpospolita" – dobra okazja, aby powalczyć o elektorat.

– Zapraszamy całą Rodzinę Radia Maryja, wszystkich, którzy pragną być podobni do ewangelicznego siewcy – mówi o. Tadeusz Rydzyk, w emitowanych w Radiu Maryja zaproszeniach, na sobotnie urodziny rozgłośni. Wśród kilku tysięcy pielgrzymów, znajdzie się kilkudziesięciu polityków, głównie z PiS i Solidarnej Polski – pisze gazeta.

Andrzej Jaworski, poseł PiS (lat 43), etnolog i politolog zaangażowany w działania m.in. rozgłośni toruńskiej, podkreśla, że jej urodziny to - obok pielgrzymki na Jasną Górę - jedna z dwóch okazji w roku, kiedy mogą się spotkać lokalne koła Radia Maryja. Ale – jak zaznacza - nie ma co wiązać z tym "aspektów politycznych".

Poseł Jaworski regularnie każdego roku jest w grupie polityków, którzy świętują rocznicę rozgłośni. Przed rokiem pojawili się z PiS także m.in.: Joachim Brudziński, Adam Hofman, Marek Kuchciński i Antoni Macierewicz. Ten ostatni przyszedł do toruńskiego kościoła spóźniony (ktoś zauważył - jak Putin) i dzięki temu dostał brawa. – W tym roku skład kierownictwa partii będzie podobny. Pojawi się również liczna reprezentacja klubu parlamentarnego PiS – zapowiada poseł Brudziński.

– Jadę tam jako katolik, modlić się i dziękować Panu Bogu i Matce Najświętszej za dar, jakim jest Radio Maryja i Telewizja Trwam – powiada szef Komitetu Wykonawczego PiS, Joachim Brudziński. Z wizytami posłów na urodziny radia łączy się cel polityczny. – Politycy liczą na to, że przed mszą św., będą wymienieni w kościele z imienia i nazwiska.

Liczne delegacje przyjadą na uroczystości z całego kraju. - W ocieplanym namiocie przy kawie lub grochówce każdy poseł może nieformalnie spotkać się z pielgrzymami ze swojego regionu – wyjaśnia dziennikarzom jeden z działaczy PiS.

Również partia Solidarna Polska, Zbigniewa Ziobry nie oddaje przy tej okazji, pola. – Jestem niemal co roku. Na pewno pojawi się też kilkoro innych posłów, m.in. Piotr Szeliga, Józef Rojek, Mieczysław Golba, Jan Ziobro i Jacek Bogucki – mówi wiceprezes partii, Beata Kempa. – Mnie te spotkania bardzo wzmacniają - zapewnia. Podobno podczas uroczystości rzadko występują wątki polityczne, a jeśli pojawią się, to bardzo ogólne. Rok temu o. Rydzyk życzył skłóconym działaczom PiS i Solidarnej Polski "więcej jedności".

Toruńskie Radio Maryja zostało uruchomione i zaczęło nadawać audycje, 8 grudnia 1991 roku. Odtąd uroczystości rocznicowe rozgłośni odbywają się z rozmachem, a zdaniem niektórych – z pompą i przepychem. Tym razem mszy świętej w kościele św. Józefa w Toruniu, będzie przewodniczył biskup toruński Andrzej Suski, a homilię wygłosi biskup pomocniczy diecezji łowickiej Józef Zawitkowski.

Przed kościołem św. Józefa ustawione zostaną ogromne ogrzewane namioty. Na specjalnej scenie jednego z nich wystąpi, słynny w Polsce i na świecie, folklorystyczny Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk". W przerwach uroczystości pielgrzymi i politycy będą mogli zwiedzać uczelnię, utworzoną w Toruniu przez o. Rydzyka i budowany w tym mieście z rozmachem, kościół – wotum wdzięczności za bł. Jana Pawła II.

Obecność polityków na uroczystościach religijnych rozgłośni religijnej to nic nowego i nadzwyczajnego. W opinii politologa dr. hab. Rafała Chwedoruka, politycy zdają sobie sprawę z tego, że poparcie środowisk Radia Maryja będzie szczególnie ważne, przy zbliżających się wyborach. – Realia gospodarcze powodują, że nadchodzące kampanie odbędą się w warunkach niskiej frekwencji.

- Głosy zdyscyplinowanych środowisk mogą się okazać kluczowe – tłumaczy politolog z Uniwersytetu Warszawskiego. Dziewięć lat temu dla Ligi Polskich Rodzin (LPR), wówczas Romana Giertycha, Radio Maryja było udaną polityczną trampoliną do europarlamentu. Wtedy LPR zdobyła w wyborach blisko 16 proc. głosów.

Stanisław Cybruch

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Radio dobrze działa, spełnia swój cel, bo jego słuchacze to też osoby ktore nie wysyłają tam datków ani nie interesują się polityką. Co z tego, że sympatyzują z pewnymi opcjami politycznymi? TVN i GW też to robią, a ten pierwszy jeszcze wciska ludziom kit, że są obiektywni. Takie czasy. Bezstronne politycznie są tylko kanały tematyczne, takie jak discovery albo eurosport. Skoro RM chce uczcić rocznicę powstania, to niech to robi. A komu to przeszkadza, polecam maść na ból d... .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Prawdziwi darczyńcy świątobliwej rozgłośni raczej nie dojadą. Nie będą mieli za co. Ostatni grosz wysłali przecież na podawane w Radiu Maryja konto.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A ile kosztuje wstęp ?
Politycy sypną groszem za poparcie . Jestem ciekawa jak skończy się konfrontacja polityków Solidarnej Polski ze zwolennikami PiS .
Ostatnio zostali wygwizdani.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.