Facebook Google+ Twitter

Urodzinowe wspomnienie Ciechowskiego

W dniu, w którym swe 53. urodziny obchodziłby lider Republiki, pragnę zdradzić Wam kilka sekretów i tajemnic z dzieciństwa i czasów młodości Grzegorza Ciechowskiego.

Grób Grzegorza Ciechowskiego na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach / Fot. Robert Wielgórski (Wikipedia Commons)Grzegorz Ciechowski przyszedł na świat 29 sierpnia 1957 roku. Całe dzieciństwo spędził w rodzinnym domu w Tczewie, który stał 50 metrów od węzła kolejowego. Mały Grześ często przyglądał się plątaninie torów i kolorowym światełkom. Chłopcy często marzą o własnej kolejce. On miał swoją za oknem. Jak sam przyznaje, dorastał pomiędzy węzłem kolejowym a mleczarnią. Równie blisko jego domu wznosiła się mleczarnia, której szefem był jego ojciec i dzięki której miał nieograniczony dostęp do lodów. Był to wówczas towar luksusowy i pożądany, szczególnie w czasie upałów. Grzegorz rozdawał je więc kolegom z podwórka, według własnych kryteriów, co zapewniało mu niekwestionowany rząd dusz.

Matka Grzegorza miała jedenaścioro rodzeństwa i ze wszystkimi starała się pozostawać w kontakcie. Z okazji urodzin, imienin czy różnorakich świąt, odbywały się wielkie zjazdy licznej familii. Dom Ciechowskich był nie tylko otwarty na gości, ale i na muzykę. Artysta zdradził po latach, że pomiędzy zabawami kolejką węzła Tczew, a rozdzielnictwem lodów, chłonął atmosferę "ludowego grania".

Nie miał szczęścia do pedagogów. Pierwszy, który uczył go prywatnie, "bił go po plecach i na siłę prostował paluchy" - mówił Ciechowski. Miał wówczas dopiero 6 czy 7 lat. W podstawówce i ogólniaku nie wiodło mu się najlepiej. Jego starsza siostra była prymuską i najpilniejszą uczennicą w szkole muzycznej, przez co Grzegorzowi na każdym kroku stawiono bardzo wysoko poprzeczkę. Sam odszedł ze szkoły muzycznej po półtora roku z oceną dostateczną. Mówił, że był to kompromis. Gdyby nie odszedł, sami by go wywalili. "A pilny, to ja specjalnie nigdy nie byłem, natomiast wiele rzeczy przychodziło mi z łatwością. Tak też było z graniem".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

gość
  • gość
  • 02.04.2012 14:08

Grzegorz Ciechowski pozostanie na zawsze legendą. Jest on dla Tczewa wielką dumą.

Zachęcam do zapoznania się z młodymi Tczewskimi artystami :)

link

Nowe pokolenie muzyków

Komentarz został ukrytyrozwiń

W książce, do której tak często się odwołuję, nie ma słowa o tym, dlaczego po przeobrażeniu Res Publiki w Republikę zabrakło Pana po tej przemianie. Chętnie poznam racje ludzi mogących rzucić na sprawę inne światło i wysłucham, co ma Pan do powiedzenia. Proszę o kontakt na maila: tomasz.brusik@wp.pl

Komentarz został ukrytyrozwiń
Zbigniew Ruciński
  • Zbigniew Ruciński
  • 01.09.2010 09:45

To Pańskie słowa, niezupełnie moje.
Wybaczy Pan, o ile w ogóle coś pamiętam o początkach toruńskich - to jednak jest tego więcej niż jest w stanie podać Szan. Pan Alex Stach, a już wymienianie nazwiska Szan. Pana Konsultanta jako Autorytetu Posiłkowego jest tutaj faux pas, w każdym razie nie jest to comme il faut. ( Spokojnie, więcej francuszczyzny nie będzie, gdyż nie znam tego języka, choć słyszałem o nim wiele dobrego.)
Proszę wybaczyć, przeżyłem dotąd szczęśliwie sporą część moich 58 lat i nie mam już żadnych nadziei na medialną prawdomówność gwiazd wszelakiego kalibru. Proszę także przyjąć moje zapewnienie, iż nie mam żadnego monopolu na cokolwiek w dowolnym zakresie, nawet spirytusowego. Broda mędrcem nie czyni, a ja nie mam nawet brody.
Ufając jednak Zupełnie Komuś Innemu mam prawo przypuszczać, że wiele z owych gwiazd, przed którymi dotąd ludzkość się czołga - a przebywających już Na Drugim Brzegu Tęczy, gdzie konfabulacje, mitomanie, zawracaniogitaryzmy, fabrykaty, krętactwa, matactwa, przemilczenia, mistyfikacje, fakty prasowe, medialne, zwykłe kłamstwa i inne igrzyska rzucane zamiast chleba nie mają już żadnego dostępu - dzisiaj swe ówczesne "prawdy" przedstawiło by zupełnie inaczej. Tak zwane wywiady, szczególnie te pilnie autoryzowane, bywają nader często konstrukcją służącą marketingowi sensu largo.
I to mnie absolutnie nie dziwi, gdyż nieskromnie podejrzewam, że pewien typ dziennikarstwa nie pochodzi od Ducha prawdy. Ale to już mój prywatny obłęd.
Marzyłem sobie kiedyś, by skonstruować taki Filtr Prawdy - i używać tegoż w mediach - ale ...
w radio byłoby sporo ciszy, w TV pustych ekranów, w gazetach wiele bieli. I setek milionów majątków by po prostu nie było, że o pomnikach wszelkiego typu nie wspomnę. Czy wyobraża sobie Pan ten potworny spokój... A tak - mamy dyskretny urok ....

Wielu milczy, nie chcąc nieprawdopodobnej wojny we własnym życiu. Na szczęście Jeden Taki kiedyś nie milczał, jeno dawał świadectwo całym swoim życiem, no to Go załatwili za pomocą dwu desek, młotka i paru gwoździ. Wykonał On potem nieprawdopodobnego psikusa, toteż przez ostatnie dwa tysiąclecia trwa wojna o kompletne wymazanie Jego Sprawy z przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Jak dotąd bez powodzenia...
Ale dziś takich szaleńców już niewielu, a już najmniej w mediach. Albo i wcale...ale bez przesadyzmu, dajmy sobie siana, jak zwykliśmy byliśmy mawiać w one lata. Chyba bezzasadnie żądam od Pana postępowania a la dziennikarz śledczy, nie o to tu przecie chodzi. Myślę, że gdybym miał pisać o tamtych ludziach i czasach, nie opędził bym się od ... Dość.
Albowiem "Jest prawda czasów, o których mówimy i prawda ekranu, która mówi..."
Takie jest moje przekonanie, mam do niego prawo i zupełnie się z nim zgadzam.

Komentarz został ukrytyrozwiń
St. Polak
  • St. Polak
  • 01.09.2010 08:28

Dość sporów, bądźmy razem..
Jasne, najlepiej znają prawdę zainteresowani kultywacją mitu. Przy okazji proszę zapytać - komu, gdzie i kiedy nadał taki tekst : „by być gwiazdą, musisz kłamać..” Człowiek Republiki od końca roku 1980 z własnego doświadczenia zna Stare Sytuacje z lat -powiedzmy - 1977-1980 i obiektywnie Pana oświeci. Czy może wiem Pan już, że prawda psuje marketing ?? Gratulować warsztatu..

Komentarz został ukrytyrozwiń

Więc Panowie dość sporów. Jak mi się uda to jeszcze w tym tygodniu zasięgnę opinii Zbyszka Krzywańskiego. On chyba będzie wiedział więcej prawdy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To ciekawe, ale sugeruje Pan, że Alex Stach, autor książki "Gwiazdy Komety & Czad - Republika" i Marek Niedźwiecki, przy konsultacji którego się ukazała sfabrykowali te, jak Pan określa "brednie" i wymyślili kilkustronową wypowiedź Grześka Ciechowskiego?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Zbigniew Ruciński
  • Zbigniew Ruciński
  • 30.08.2010 02:02

Szanowny Panie Tomaszu, amicus Plato, sed magis amica veritas. O początkach kariery GC napisał Pan niestety przednie brednie poobiednie, których zresztą wiele krąży w świecie od lat z różnych przyczyn, najczęściej marketingowych. Obietnica zdradzenia "sekretów i tajemnic z dzieciństwa i czasów młodości" GC jest oczywiście nieco infantylnym chwytem, czego dowodzi dalej treść dzieła. By spełnił Pan tę obiecankę musiałby Pan rzeczywiście znać prawdę o tamtych czasach - głownie toruńskich , niestety jestem przekonany iż nie miał pan żadnej ku temu sensownej okazji. Mit GC kwitnie od lat karmiony setkami "faktów autentycznych". Jeśli zechciał Pan sięgnąć do początków, to brakło tu np. informacji o grupie "Res Publica" ze źródeł innych niż kretyństwa rodem z Wikipedii czy teksty samego GC lub jego fanów, niestety dość niepełne bądź niedokładne, często nieprawdziwe. Zaprawdę, sporo jeszcze na tej planecie żyje ludzi z tamtych czasów wiedzących nieco więcej o całym tym rocku. Może Pan wierzyć lub nie - ale gdyby nigdy nie było gniazda pt. "RES PUBLICA", losy muzyczne studenta polonistyki Grzegorza C, piszącego wiersze i grającego od czasu do czasu amatorsko na flecie z całą pewnością potoczyłyby się nieco inaczej. To jego zdanie, wypowiedziane po latach mojej matce w czasie wizyty u niego w domu Gosi pod Warszawą.
Może kiedyś zapragnie Pan czegoś innego niż błysnąć światłem pochodzącym z kompilacji obcych tekstów...
Pozdrawiam - jeden z członków grupy "Res Publica" oraz main composer of "Symboliczna Łapka Misia", która tak naprawdę była akustyczną frakcją grupy Res Publica i grała nie tylko w akademiku DS 11 - Zbyszek Ruciński zbigkropkarucinskimaupainteriakropkapl

Komentarz został ukrytyrozwiń

W tym momencie na antenie Trójce zaczyna się archiwalny koncert Republiki :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawy art. Grześka spotkałem ok 2 tygodnie przed jego śmiercią. Kończył urządzać swój dom. Ostatnim jego zadaniem w domu było podłączenie wieży i telewizora. Niestety odszedł przedwcześnie. Pozostanie do dzisiaj legendą .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Grzegorz Ciechowski wielkim artystom był i basta! Mogę podać ciekawą anegdotę. Mój ojciec - muzyk, zafascynowany punkiem i ruchem jaki wyzwolił się w Polsce w latach '80 założył zespół. Na którymś z konkursów wtedy jeszcze nie Republika występowała. Poznali G.C. osobiście , od tej chwili wszyscy członkowie zespołu byli, są i będą wielkimi fanami Republiki, co udzieliło się również i Mnie, od najmłodszych lat.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.