Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6602 miejsce

Urodziny co cztery lata

- Na dobrą sprawę, to dopiero moje piąte urodziny – śmieje się 20-letnia Patrycja Liszewska. Urodziła się 29 lutego, podobnie jak 26 tysięcy innych osób w Polsce. Jak obchodzą swoje święto i czy rok przestępny jest dla nich szczególny?

Prawdopodobieństwo, że ktoś przyjdzie na świat 29 lutego, jest mniejsze niż jeden do tysiąca. Okazja nadarza się bowiem tylko raz na cztery lata. Trudno zatem dziwić się, że taka „sztuka” udaje się nielicznym. Urodziny w tym nietypowym dniu obchodzą osoby z rocznika 2004, 2000, 1996, 1992, 1988, 1984... i tak dalej.

Taki dzień w kalendarzu pojawia się tylko raz na cztery lata / Fot. Seweryn LipońskiKiedy te urodziny?

Kłopot w tym, że data ich urodzin zwykle nie pojawia się w kalendarzu na dany rok. Kiedy więc świętować? Są dwie opcje: większość urządza przyjęcia 28 lutego, są też tacy, którzy wybierają pierwszy dzień marca. - Urodziny obchodzę co roku, 28 lutego, bo w końcu urodziłam się właśnie w tym miesiącu – mówi Patrycja. Dodaje jednak, że zwykle dostaje życzenia od znajomych przez dwa dni. Choć nie od wszystkich – niektórzy żartują, że nie będą mi składać życzeń, bo nie mam urodzin i nie zasłużyłam.

Tym razem nie będą mogli posłużyć się podobną wymówką. Mamy bowiem rok przestępny, w związku z czym 29 lutego pojawia się w kalendarzu. Skoro urodziny wypadają raz na cztery lata, osoby urodzone w tym dniu lubią odjąć sobie trochę lat. – Gdy ktoś pyta mnie o wiek, zawsze podaję ten związany z urodzinami, a nie „biologiczny” – zdradza Patrycja. – Wszyscy robią wówczas wielkie oczy i pytają, jak to możliwe? Dopiero gdy tłumaczę, o co chodzi, zaczynają się śmiać.

Osiemnastki nie będzie

Tak czy inaczej, urodziny w roku przestępnym bywają szczególne. Dziś Patrycja, na co dzień studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kończy 20 lat. I przyznaje, że może spodziewać się życzeń nawet ze strony znajomych, których nie widziała od lat. – Zawsze mówią, że pewnie zapomnieliby o moich urodzinach, gdyby nie ta wyjątkowa data, więc nie mogli się powstrzymać – tłumaczy.

Niespodziewane życzenia od dawnych koleżanek i kolegów to z pewnością sympatyczna sprawa. Z drugiej strony, obchodzenie urodzin 29 lutego ma też swoje wady. Na przykład, żadna z takich osób nigdy nie będzie mogła świętować osiemnastych urodzin w dniu, w którym rzeczywiście przyszła na świat. Z prostych rachunków wynika bowiem, że w ich przypadku rok przestępny przypada zawsze na urodziny czwarte, ósme, dwunaste, szesnaste, dwudzieste... ale nigdy nie na osiemnaste.

A jacy w ogóle są ludzie urodzeni w tym nietypowym dniu? Z pewnością bywają nieśmiali – trwało trochę czasu, nim znaleźliśmy rozmówczynię chętną opowiedzieć o swoich urodzinach. Być może mają też więcej wspólnych cech – skoro wszyscy bez wyjątku są spod znaku Ryb... Na astrologię patrzy się zwykle z przymrużeniem oka, jednak z czystej ciekawości postanowiliśmy sprawdzić przekonania dotyczące tego znaku zodiaku. Wynika z nich, że urodzeni 29 lutego są wrażliwi, przyjacielscy, optymistycznie nastawieni do życia. Posiadają różne talenty, ponoć często zostają artystami.

Trzeba przyznać, że w kwestii urodzin towarzyszą im w życiu codziennym najróżniejsze anegdoty. – Jechałam dziś pociągiem, gdy zadzwonił kolega i zaczęliśmy rozmawiać – opowiada Patrycja. - Dwóch chłopaków siedzących obok zrozumiało, że chodzi o moje urodziny, i chcieli składać mi życzenia. Kiedy im wytłumaczyłam, że to dopiero jutro, jeden z nich bardzo się zdziwił: „Wow, nie znam nikogo takiego! Mogę cię dotknąć?” Bardzo mnie tym rozbawił.

Urodziny 29 lutego to niewątpliwie fakt wyróżniający z tłumu. Mają różne wady i zalety. A do tego jeden niezaprzeczalny walor: gdy ktoś dożyje setki, może świętować ją w roku przestępnym!

Składamy najlepsze życzenia wszystkim, którzy dziś – dokładnie 29 lutego – obchodzą swoje święto. Następna okazja za cztery lata, w 2012 r. – choć dzisiejsi jubilaci zapewne będą żartować, że postarzeją się w tym czasie tylko o jeden rok.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

Wojciech Wąsowicz
  • Wojciech Wąsowicz
  • 29.02.2012 09:43

Witam mam na imie Wojciech tez urodzilem sie 29.02.1996. dzis kończe 4 latka ;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń
Beata Szirszow
  • Beata Szirszow
  • 13.02.2011 20:25

Ja tez urodziłam się 29 lutego i też mam taki problem jak ty ; )

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) To ludzie wybrani:) Ale chyba w tej kwestii nie chciałabym być wyjątkowa:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

z jednej strony sszkoda a zdrugiej mają dobrze mając 80 lat mogą z czystym sumieniem powiedzieć, że mają dwudziestkę :) (+)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 29.02.2008 13:18

czesto sie nad tym zastanawiałem...szkoda dzieci które dostają prezenty co cztery lata:(

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ bardzo przyjemny i ciekawy tekst :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Naprawdę bardzo ciekawy artykuł ;))) +

Komentarz został ukrytyrozwiń

ciekawy, przyjemny do czytania artykuł:))

żona mojego kuzyna ma na dziś termin porodu, ciekawe czy maluszek zdecyduje się na 29tego??:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) również ode mnie. Takie daty są dziwne, ale...mój ojciec jest z 29 lutego, więc jakby nie patrzeć kończy dziś dopiero 12 lat :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) Przyznam, że czekałam na artykuł na ten temat. Nie znam nikogo, kto urodziłby się 29 lutego, a zapisywałam już mnóstwo dat urodzenia.
Wszystkiego najlepszego obchodzącym dziś urodziny! :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.