Facebook Google+ Twitter

Urodziny Łodzi na Starym Rynku

Urodzinowy tort oraz złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową zakończyły obchody 585-lecia nadania Łodzi praw miejskich.

Urodzinowy tort Łodzi / Fot. P.DrzewieckiWe wtorek po południu przedstawiciele władz Łodzi pojawili się na Starym Rynku. Towarzyszył im burmistrz Przedborza wraz z członkami Rady Miejskiej. Wszyscy zgromadzeni złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą nadanie naszemu miastu praw miejskich. – Ponad 400 lat musieliśmy czekać, aby Łódź dojrzała do rozwoju. Wtedy to pojawiły się wielkie fabryki, nowe technologie. Także i dziś jestem przekonany, że doprowadzimy do tego, że nasze miasto stanie się superatrakcyjnym miejscem dla mieszkańców, ale i dla turystów – podkreślił Włodzimierz Tomaszewski, wiceprezydent Łodzi.

Ziemia Obiecana
Warta przy tablicy upamiętniającej nadanie Łodzi praw miejskich / Fot. P.DrzewieckiPrzewodniczący Rady Miejskiej Tomasz Członkowie Fundacji Jagiełło składają kwiaty pod tablicą / Fot. P.DrzewieckiKacprzak nawiązał do filmu Andrzeja Wajdy „Ziemia Obiecana” i opisał współczesny szybki rozwój miasta. - Kolejna rocznica, która właśnie dobiegła końca, pokazała, że łodzianie chcą świętować, że wśród znoju codziennej pracy zasługują na takie rocznice. Kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców, którzy uczestniczyli w tych obchodach daje świadectwo, że jesteśmy dumni z naszego miasta i mamy powody, by czcić jego urodziny – zakończył Kacprzak.

– Zapraszamy pana burmistrza na paradę miłości – dodał z uśmiechem prezydent Tomaszewski, co wzbudziło konsternację wśród zgromadzonych. Nie od dziś wiadomo, że to obecne władze Łodzi zabroniły przejazdu Parady Wolności. Czyżby te słowa wiceprezydenta oznaczały zmianę nastawienia w tej sprawie? Czas pokaże.

Tort i prezenty
Oprócz władz Łodzi i Przedborza, kwiaty złożyli przedstawiciele SLD, Stowarzyszenia Przyjaciół Starego Miasta i Fundacji Jagiełło. Prowadzący spotkanie Ryszard Bonisławski, łódzki przewodnik i dyrektor Centrum Informacji Turystycznej zaproponował łodzianom, by postawić w mieście pomnik Rajmunda Rembielińskiego. – Gdyby nie on, Staszic i kilku światłych ludzi, Łódź by się tu nie odnalazła – zakończył Bonisławski.

Prezydent Tomaszewski serwuje tort / Fot. P.DrzewieckiKażdy łodzianin otrzymał prezent: torbę materiałową z ławeczką Tuwima – symbolem miasta ufundowaną przez łódzkich radnych. Na zakończenie wszyscy przeszli do Galerii Bałuckiej, gdzie prezydent Tomaszewski pokroił i rozdawał mieszkańcom dwudziestokilogramowy tort przedstawiający bramę do ówczesnego imperium Poznańskiego, a dzisiejszej Manufaktury.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.