Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Urodziny Łodzi na Starym Rynku

Peter lodz
Peter lodz
Warta przy tablicy upamiętniającej nadanie Łodzi praw miejskich
Warta przy tablicy upamiętniającej nadanie Łodzi praw miejskich P.Drzewiecki
Urodzinowy tort oraz złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową zakończyły obchody 585-lecia nadania Łodzi praw miejskich.

We wtorek po południu przedstawiciele władz Łodzi pojawili się na Starym Rynku. Towarzyszył im burmistrz Przedborza wraz z członkami Rady Miejskiej. Wszyscy zgromadzeni złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą nadanie naszemu miastu praw miejskich. – Ponad 400 lat musieliśmy czekać, aby Łódź dojrzała do rozwoju. Wtedy to pojawiły się wielkie fabryki, nowe technologie. Także i dziś jestem przekonany, że doprowadzimy do tego, że nasze miasto stanie się superatrakcyjnym miejscem dla mieszkańców, ale i dla turystów – podkreślił Włodzimierz Tomaszewski, wiceprezydent Łodzi.

Ziemia Obiecana
Przewodniczący Rady Miejskiej Tomasz Kacprzak nawiązał do filmu Andrzeja Wajdy „Ziemia Obiecana” i opisał współczesny szybki rozwój miasta. - Kolejna rocznica, która właśnie dobiegła końca, pokazała, że łodzianie chcą świętować, że wśród znoju codziennej pracy zasługują na takie rocznice. Kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców, którzy uczestniczyli w tych obchodach daje świadectwo, że jesteśmy dumni z naszego miasta i mamy powody, by czcić jego urodziny – zakończył Kacprzak.

– Zapraszamy pana burmistrza na paradę miłości – dodał z uśmiechem prezydent Tomaszewski, co wzbudziło konsternację wśród zgromadzonych. Nie od dziś wiadomo, że to obecne władze Łodzi zabroniły przejazdu Parady Wolności. Czyżby te słowa wiceprezydenta oznaczały zmianę nastawienia w tej sprawie? Czas pokaże.

Tort i prezenty
Oprócz władz Łodzi i Przedborza, kwiaty złożyli przedstawiciele SLD, Stowarzyszenia Przyjaciół Starego Miasta i Fundacji Jagiełło. Prowadzący spotkanie Ryszard Bonisławski, łódzki przewodnik i dyrektor Centrum Informacji Turystycznej zaproponował łodzianom, by postawić w mieście pomnik Rajmunda Rembielińskiego. – Gdyby nie on, Staszic i kilku światłych ludzi, Łódź by się tu nie odnalazła – zakończył Bonisławski.

Każdy łodzianin otrzymał prezent: torbę materiałową z ławeczką Tuwima – symbolem miasta ufundowaną przez łódzkich radnych. Na zakończenie wszyscy przeszli do Galerii Bałuckiej, gdzie prezydent Tomaszewski pokroił i rozdawał mieszkańcom dwudziestokilogramowy tort przedstawiający bramę do ówczesnego imperium Poznańskiego, a dzisiejszej Manufaktury.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto