Facebook Google+ Twitter

Urodziny Mirka Breguły...

Ten koncert był inny niż wszystkie do tej pory... nie znaczy to, że obyło się bez nostalgii, smutku i łez... Wczorajszy koncert Universu był wyjątkowy, bo urodzinowy...

Symbolem obecności Mirka Breguły była jego gitara. / Fot. Łukasz WieczorekGdyby Mirek żył to miałby... - chwila, przecież on ma 44 lata -
mówił podczas koncertu Henryk Czich współzałożyciel zespołu, przyjaciel Mirka Breguły. Istotnie Mirek dalej żyje... żyje w swoich piosenkach, swoich fanach i w zespole... Jego obecność dało się odczuć podczas całego koncertu.

Zgodnie z tradycją to solenizant rozpoczął i zakończył koncert urodzinowy. On patrzał gdzieś z góry i pewnie się uśmiechał. Też chciał dziś zaśpiewać – tak się stało – słychać było głosy wśród widowni.

Jak na urodziny przystało – zaproszono gości. Na scenie wraz z zespołem zaśpiewali chorzowscy artyści: bracia Kindla, Andrzej Lampert i syn Mirka – Tomasz.

Mirosław Breguła, współzałożyciel popularnego zwłaszcza w latach 80. zespołu Universe, nie żyje. / Fot. Fot. PAP/UniverseNa pytanie o pomysł obchodu urodzin Mirka Breguły właśnie w ten sposób Henryk Czich powiedział: - To wielka zasługa naszych fanów, którzy wchodzą na stronę internetową zespołu (www.universe.pl - przyp. red.) – tam dzieją się niezwykłe rzeczy. Widać, że jest wielkie zapotrzebowanie. Odbyła się dziś msza, sporo ludzi chciało też ten dzień przeżyć jakoś inaczej – dlatego my, jako zespół postanowiliśmy w tym dniu zagrać koncert w Chorzowie.

Chwila wspomnień i nostalgii. / Fot. Łukasz WieczorekNie obyło się bez chwil wspomnień i nostalgii. W pewnym momencie z głośników popłynęły słowa piosenki ”Mijam jak deszcz”, a na specjalnym ekranie pojawiły się zdjęcia Breguły.
Muzycy z zespołu zeszli ze sceny zostawiając zapalone świece... Fani pod słynną gitarą Mirka złożyli kwiaty, zapalili znicze. Publiczność, stojąc, trwała w zadumie, którą zakończyły oklaski... w hołdzie Mirkowi – mówili fani przybyli na koncert. Byliśmy mu to winni.

Uważam, że Mirek był jednym z najzdolniejszych ludzi w Polsce. Jeśli chodzi o kompozytora, autora tekstów, aranżera, wokalistę, instrumentalistę. – Teraz już Go na scenie nie ma. My zrobimy wszystko, żeby jednak był...
Zaśpiewał dziś z nami dwa razy. Będziemy starać się tak tworzyć koncerty, by mimo wszystko był na nich obecny. Nie wyobrażam sobie, by nagle pojawiło się coś innego – mówił Henryk Czich.

Prócz piosenek: „Mr Lenon”, „Ciągle szukam drogi”, „Eliza! Czekam na Ciebie”, „Wróżki”, „Hej Panie B.” i „Deszczowa nieznajoma” w koncercie znalazł się także utwór wykonany przez Tomka Bregułę – „Kocham Cię Ojcze”.

W finale usłyszeliśmy niezwykłe wykonanie utworu: „Wołanie przez ciszę”

Sala widowiskowa Chorzowskiego Centrum Kultury była wypełniona po brzegi.
Bilety sprzedały się w ciągu trzech dni, zrobiliśmy więc drugi koncert, na który bilety też szybko sprzedano, a spora grupa ludzi musiała odejść z „kwitkiem” – nie byliśmy w stanie zagrać dziś trzech koncertów – mówił po koncercie H.Czich.

Jednym z gości był Andrzej Lampert. / Fot. Łukasz WieczorekWrażeniami z koncertu po tej „drugiej” stronie sceny podzielił się Andrzej Lampert – wokalista zespołu PIN. – Dużo wzruszeń, szczególnie kiedy słyszałem Mirka i widziałem na telebimie. Uważam, że ta
twórczość powinna być dalej kultywowana. Powinna trwać. Polecam wielu młodym wykonawcom, by sięgali do piosenek Mirka. Jest to muzyka pełna emocji. Nie możemy o niej zapomnieć - powiedział wokalista.

Universe to nie ten sam zespół co dawniej. Jest nieco inny. Bez jednej części, ale duchem czuje się, że Mirek jest we wszystkich osobach tworzących zespół. Mam taką cichą nadzieję, że Tomek nie zatraci gdzieś tego swojego talentu i kto wie – być może kiedyś go usłyszymy z Universem – to by była piękna kontynuacja. Ale to już jego wola... – mówił dalej Lampert.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

niesamowity głos, niesamowity nastrój piosenek

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.