Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

14187 miejsce

Urodzony, by śpiewać

Jury było pod dużym wrażeniem umiejętności Piotra Hruszwickiego. Zachwycała się nim sama inicjatorka konkursu, dr Veronica Dunne: "On musi śpiewać, bo po prostu ma talent" - stwierdziła.

Dr.Veronica Dunne i Piotr Hruszwicki Dublin 2010 / Fot. Bogdan WegrzynekPiotr Hruszwicki, Polak biorący udział w Międzynarodowym Konkursie Śpiewaków im. Veroniki Dunne w Dublinie uzyskał bardzo wysokie oceny członków jury, mistrzów opery. Sama dr Veronica Dunne - wybitna postać opery, wielka nauczycielka śpiewu i inicjatorka międzynarodowego konkursu, skwitowała jego występ słowami: „zakochałam się w jego głosie”.

„The 6th Veronica Dunne International Singing Competition” to jeden z najbardziej prestiżowych, międzynarodowych konkursów wokalnych, odbywający się w National Concert Hall w Dublinie. W tym roku odbył się w dniach 20 - 26 stycznia. Spośród 276 śpiewaków zgłoszonych do konkursu z całego świata wyłoniono 112, a po powtórnym przesłuchaniu nadesłanych materiałów, sklasyfikowano do udziału w konkursie 67 najlepiej brzmiących operowych głosów. Sukcesem okazał się udział czwórki młodych Polaków, w tym Piotra Hruszwickiego (bas, 28 lat).

Piotr Hruszwicki i prof Maciej Smolenski w National Concert Hall w Dublinie / Fot. Bogdan WegrzynekJury było pod dużym wrażeniem umiejętności Piotra Hruszwickiego. Zachwycała się nim sama inicjatorka konkursu, dr Veronica Dunne: „On musi śpiewać, bo po prostu ma talent. Takiego wykonania utworu Mozarta - „Madamina, il catalago e questo (Don Giovanni)” dawno nie słyszałam.” Inny sędzia, również wielka postać światowych oper, Sergei Leiferkus, nie szczędził Piotrowi pochwał w zakresie techniki, czystości dźwięków oraz iście aktorskiej swobody. Oznaką uznania były słowa: „uważam, że Piotr powinien startować w takich jak ten konkursach, ze swoim pianistą.”

Sergei Leiferkus z Rosji - jury The 6th Veronica Dunne International Singing Competition National COncert Hall - Dublin / Fot. Bogdan WegrzynekWspaniałą recenzję wystawił młodemu śpiewakowi profesor Królewskiej Irlandzkiej Akademii Muzyki w Dublinie, Maciej Smoleński, przysłuchujący się śpiewakom na widowni. Po początkowych występach mówił: „W mojej ocenie Piotr Hruszwicki powinien znaleźć się w finale. Byłem dumny słysząc jak liczna widownia oklaskiwała jego występ. (…) Dla laika jest to nie do wychwycenia, ale kiedy wybiera się tak trudny repertuar, trzeba wykazać się wielkim kunsztem – zwłaszcza na wysokich tonach. Jako nauczyciel z 35 -letnim doświadczeniem, przyznałem Piotrowi 9 pkt. w skali od 1 – 10.”

Wyznacznikiem sukcesu młodego Polaka niech będzie to, że dr Veronika Dunne osobiście gratulowała mu występu, a następnie przedstawiła go swoim znajomym. To wspaniały początek kariery Piotra Hruszwickiego.


Piotr Hruszwicki jest studentem IV roku Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina w Warszawie w klasie prof. Jerzego Knetiga. 24 września 2010 roku w Domu Literata w Warszawie, na Krakowskim Przedmieściu, odbierze z rąk pani Ambasador Kultury Polskiej Kamy Trojak referencje od prof. Macieja Smoleńskiego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Jazep Januszkiewicz
  • Jazep Januszkiewicz
  • 29.11.2010 23:01

Piotrze! A czy wiesz o tym, że przodek twój był znanym muzkiem XIX w.!
Pytanie - skąd pochodzili twoje dziadkowie?
prosze o odpowiedz na jazep59@gmail.com
WIleka szkoda ze we wrzesniu-2010 r. bylem w Warszawie - i nie zobaczylismy

Komentarz został ukrytyrozwiń

Chcialem podziekowac Izabeli Matuli i Piotrowi Hruszwickiemu, ktorzy pomimo naprawde wielu sukcesow, pozostali bardzo skromnymi ludzmi. Kiedy zaprosilem ich do mojej ulubionej kawiarenki STARBUCKS i przedstawilem moim znajomym poczulem sie naprawde dumny z bycia Polakiem. Choc wiele lat spedzilem poza granicami kraju bylo mi milo kiedy zobaczylem jak czlowiek mieszkajcy ponad 70 lat po za granicami polski London - Dublin - Maciej Smolenski - czekal na naszych artystow i wzruszony rozmawia z nimi po Polsku.. Pozdrawiam i dziekuje za mile komentarze
Bogdan Wegrzynek

Komentarz został ukrytyrozwiń

5* Świetnie. Polacy to utalentowany naród.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak to miło. że mamy takiego wspaniałego rodaka.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gratuluję i talentu i tekstu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Brawo. Talent musi się rozwijać i dawać innym radość z jego śpiewania... www.folklor.biz

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.