Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

28984 miejsce

Urodzony w PRL-u: - Bronię ideałów, które uważam za słuszne

Rzadko możemy spotkać ludzi wierzących w słuszność poglądów komunistycznych. Taką osobą jest właśnie Maciej Molenda. Były zastępca przewodniczącego Okręgowego Komitetu Wykonawczego do spraw ideologii i propagandy Komunistycznej Partii Polski, a obecnie skarbnik OKW KPP i członek Rejonowego Komitetu Wykonawczego Bytom.

Maciej Molenda wierzy w lepsze czasy KPP / Fot. Adrian LeksUrodziłeś się w PRL-u. Dorastałeś i kształtowałeś swoje poglądy już po roku 1989, gdzie niemal całe społeczeństwo było negatywnie nastawione do komunizmu. Skąd więc wzięła się Twoje zainteresowanie oraz ideologia?

- Przede wszystkim wychowałem się w rodzinie o poglądach lewicowych. Moi rodzice dobrze wspominają tamte czasy, mimo iż nie byli żadnymi notablami partyjnymi. Bliskie są mi założenia równości społecznej, pracy dla wszystkich. Większość z tych rzeczy mimo wszystko starano się realizować w tamtym systemie, który - jakby nie patrzeć - był pełen wypaczeń i błędów. Dorastałem w okresie dzikiego kapitalizmu i widziałem wszystkie jego złe cechy jak nagłe bezrobocie. Pamiętam jak byłem małym chłopcem i wchodził plan Balcerowicza, wtedy też w sklepach były kolejki. Wiadomo nie byłem jeszcze wtedy świadomy politycznie, ale zauważyłem rozmaite problemy społeczne, w których szczególnie w oczy rzuciło mi się znieczulenie na problemy innych ludzi. Tamten system znam przede wszystkim z opowiadań lecz będę bronił tych ideałów, które uważam w nim za słuszne. Obowiązek pracy dla każdego czy, mimo wszystko, mniejsze różnice społeczne. Wiadomo były też czasy kolejek kiedy bardzo długo się czekało na towar, który był reglamentowany. Jednak nawet w takich momentach można znaleźć pozytywy. Nawiązywało się większą więź społeczną, sąsiedzi byli sobie bliżsi, każdy każdemu pomagał. Nikomu nie było dużo lepiej niż przeciętnej osobie. Nikt nie przymierał głodem i edukacja była bezpłatna.

Jakie znaczenie ma dla Ciebie manifest komunistyczny Marksa i Engelsa z 1848 oraz rewolucja październikowa z 1917?
- Najlepiej mój stosunek do Manifestu Komunistycznego oddają jego pierwsze słowa ‘’Widmo krąży po Europie - widmo komunizmu’’ - taka jest prawda od tamtego czasu nic się nie zmieniło. Straszono wszystkich komunistami, mówiono o ‘’czerwonej zarazie’’. Zawsze te poglądy były wielu ludziom nie na rękę. Jest on tak przełomowy gdyż pierwszy raz zostały sprecyzowane prawa robotników, zaczęto uważać ich za ludzi, którym też się coś należy. Pchnęło to historię na trochę inne tory. Sam Manifest wiadomo, że musi mi być bliski, gdyż zawiera on wartości ponadczasowe. Większość komunistów mimo wszystko opiera się na nim i stanowi ich podstawę ideologiczną tak jak i „Kapitał”. Każda wykształcona osoba powinna go przeczytać (Kapitał). Rewolucja październikowa była przełomową i drugą obok rewolucji przemysłowej, która tak istotnie wpłynęła na losy świata. Niestety, później jej zdobycze zostały zaprzepaszczone. Jednak sam ten zryw był czymś wielkim i był bezkrwawy o czym się oczywiście nie mówi. Ofiary były w wojnie domowej… Rocznica Rewolucji jest to dla mnie ważną datą w kalendarzu. W miarę możliwości wraz z innymi przedstawicielami KPP staramy się organizować obchody czy manifestację. Zazwyczaj składamy również wieńce pod pomnikiem Czerwonych Sztandarów w Dąbrowie Górniczej. Odwiedzamy też groby żołnierzy radzieckich w Katowicach.

Okres komunizmu kojarzy się ze zbrodniami, cenzurą prasy i brakiem pluralizmu. Jesteś członkiem KPP, czy w ogóle ta partia działa legalnie i jej funkcjonowanie nie jest sprzeczne z artykułem 13 Konstytucji?
- Działalność KPP jest zgodne z konstytucją. Nasza partia wygrała sprawę przed Trybunałem Konstytucyjnym. Artykuł 13 konstytucji mówi o tym, iż zabronione są partie o charakterze komunistycznym i faszystowskim, które odwołują się do przemocy. My nie odwołujemy się do praktyk totalitarnych ani nie chcemy dojść do władzy jakimś krwawym zrywem. A taki bełkot nam się przypisuje. Partie komunistyczne funkcjonują w całej Europie. To tylko w Polsce banda oszołomów chciałaby zakazać innych poglądów. Jakoś organizacje prawicowe jak ONR istnieją i nie są tak napiętnowane i niszczone jak nasza partia. My nawet składając wieńce na grobie żołnierzy radzieckich byliśmy nagrywani przez ABW. Przed tzw. Antyszczytem w Warszawie mieliśmy sygnały, że członkowie naszej młodzieży byli spisywani przez policję, która informowała rodziców: – Czy wiedzą co robią państwa dzieci? Mamy prawo wyrażać swoje poglądy. Nie nawołujemy do nienawiści rasowej, ani nie propagujemy rozwiązań siłowych. Do każdego celu można dojść normalną drogą.

Gdyby była taka możliwość to jakie 3 najważniejsze rzeczy z programu Twojej partii wprowadziłbyś w życie?
- Obecnie w Polsce jest dużo więcej problemów, które należałoby natychmiast rozwiązać, a do których odnosi się nasz program, żeby wystarczyło wymienić trzy. Sytuacja jaka jest każdy widzi. Po pierwsze zastanowiłbym się nad realizacją polityki pełnego zatrudnienia. Skróceniem czasu pracy. Już na początku ubiegłego wieku pisał o tym Trocki – mam tu na myśli wprowadzenie czwartej zmiany. Zmniejszenie bezrobocia, ubóstwa społecznego. Wyrównanie szans dla wszystkich. W tym momencie rozumiem to przez dostęp do szkolnictwa, do służby zdrowia. Przede wszystkim, żeby każdy mógł żyć godnie a w tym pojęciu zawiera się wiele kwestii. Spraw do zrobienia jest sporo, więc na pewno nie chciałbym tego minimalizować do trzech problemów.

Do programu i poglądów jakiej partii, która brała udział w ostatnich wyborach parlamentarnych jest Ci najbliżej?
- Oczywiście najbliżej jest nam do Polskiej Partii Pracy, z której to list nasi działacze startują co wybory. Głosi ona najbardziej prospołeczne poglądy. Jako jedyna twardo podtrzymywała stanowisko, że trzeba wycofać polskie wojsko z Iraku i Afganistanu, gdyż nie należy się mieszać w imperialistyczne wojny, które są poza naszym interesem. Partia stoi mocno za obroną praw pracowniczych i za zmianami w służbie zdrowia. Sojusz ideowy, który z nimi utrzymujemy przypuszczalnie będzie utrzymywany przez długie lata. Bowiem jest to partia bardziej masowa niż nasza, która może zachęcić więcej ludzi do siebie. Wiadomo nasze poglądy wielu niezdecydowanych odstraszają. Jest to jedyna szansa w tym momencie dla lewicy. Lewicy, która przez LiD została skompromitowana.

Czy na tak radykalne poglądy we współczesnej Polsce jest w ogóle miejsce w mediach?
- Oczywiście. Gdy jeszcze pełniłem funkcję zastępcy przewodniczącego Okręgowego Komitetu Wykonawczego do spraw ideologii i propagandy Komunistycznej Partii Polski często zdarzało mi się udzielać wywiadów dla różnych rozgłośni radiowych, czy telewizyjnych. Zazwyczaj traktuje się nas jako takie ekstremum, jako ciekawostka. Dobrze, że są młodzi działacze, którzy mają świeże podejście wiedzą jak we współczesnym świecie ważny jest internet. Jest kilka portali lewicowych w Polsce. Tam staramy się głosić nasze poglądy. Oczywiście, gdy organizujemy manifestacje, pikiety staram się być widoczni i często jesteśmy. Najczęściej podawane są informacje jeśli zajdą jakieś zamieszki. Wtedy od razu wiadomo, że to ‘’zła komuna’’ przyszła. Jednak mamy ten dostęp, na pewno nie jak partie liczące się na scenie politycznej liberalne czy prorządowe, ale cały czas walczymy by było go więcej.Koszulka z wymownym napisem / Fot. Adrian Leks

Jak widzisz przyszłość KPP? Czy możliwy jest jej powrót do parlamentu? Przecież co może wiele osób szokować komuniści przekraczają progi wyborcze zarówno w Czechach jak i na Ukrainie.
- Wynik z Czech jest bardzo ciężki do pobicia, gdyż tam jest zupełnie inne podejście. Komunistyczna Partia Czech i Moraw uzyskuje wyniki w granicach 20 proc. Do imienników z Ukrainy jest szansa w przyszłości dorównać. Na razie nie liczymy, że nasza partia dojdzie do władzy czy uzyska jakieś stanowiska w rządzie. Może uda się wprowadzić za jakiś czas do parlamentu kilku naszych działaczy z list Polskiej Partii Pracy, która jest teraz jedyną alternatywą na lewicy. Na pewno nie jest nim nowy twór Leszka Milera – PL, czyli jak mniemam „Pseudo Lewica”. Szanse są, ale czeka nas bardzo dużo pracy. Polskie społeczeństwo dalej wierzy w amerykański mit o złych komunistach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (14):

Sortuj komentarze:

To jest dla mnie czymś nie pojętym. Jak można hołdować tak chorej ideologii jaką jest komunizm.

Komentarz został ukrytyrozwiń

do es_uomkim cóż..nie wiem jakie były kolejki w czasach komuny no ja chowałem się wtedy na państwowym wikcie ale słyszałem ,że stało sie z nadzieją, iż coś sie wogóle kupi??? życie!!!

teraz też są kolejki oj !kolejka w której czuję się jak zakładnik korporacji gdyż owa korporacja tworzy sztucznie kolejkę,- płacąc mało pracowniką -ma problemy kadrowe a klijęt jest po prostu zakładnikiem który towar chciałby kupić, bo wyjśc poza kolejkę nie może ochrona pilnuje! i tak owa nazwijmy ją "kapitalistyczna" kolejka kradnie człowiekowi czas..życie!!!
co ustruj to problem społeczny ?widać go nawet w kolejkach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zgodzę się z Grześkiem, ten koleś nie ma nic do powiedzenia. Do tego jeszcze rozśmieszył mnie fragment "wtedy też w sklepach były kolejki", były, ale trochę inne, w trochę innych sklepach (Prawie robi różnicę) : D

Ale to też fakt, że w Polsce "komunizm" jest utożsamiany z totalitaryzmem itd., podczas gdy prawdziwe idee komunistyczne miały mało wspólnego z tym, jak były realizowane w praktyce. Jeśli poczytać Marksa, to miał kilka ciekawych rzeczy do powiedzenia, można się z nim nie zgadzać, ale jako myślicielowi należy mu się szacunek i podejście "wszystko co komunizm to zło" jest niesprawiedliwe i jest w tym coś ze swego rodzaju dewocji...

Komentarz został ukrytyrozwiń

ok ja przepraszam przykro mi powinniśmy raczej prowadzić dialog na temat artykułu

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panowie, po pierwsze szacunek wobec rozmówcy obowiązuje wszystkich, po drugie spory załatwiajcie na priv. Wasze wypowiedzi zostały usunięte.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"bełgot"...

Komentarz został ukrytyrozwiń

a dla autora plus

Komentarz został ukrytyrozwiń

Robotnicy to często też komuniści przeważnie
ty chyba piszesz o agencie aparatczyku jakimś donosicielu i konfidencie co pracował w milicji sb..itp
napisałeś ci powiem
czytałeś ten wywiad?????

Komentarz został ukrytyrozwiń

Stary komunista - 4 tys. emerytury

Stary robotnik - 600zł. - 1 tys. emerytury

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja skomentuję to tak cóż....w dzieciństwie byłem na państwowym wikcie czyli jak by nie patrzeć na komunistycznym przyznaje, że jako dziecku porzuconemu ,niczego mi nie brakowało.

według mnie nie wszystko co komunistyczne jest złe ,obowiązek pracy,ludzie rzeczywiście żyli w społecznych więzach bardziej sobie pomagali, jak czytamy w wywiadzie.

Po za tym napiszę ,iż mi jako Anarchiście:Każda władza Przeszkadza!!! czy to prawicowa czy lewicowa lub neoliberalna każda!!!!
jeśli chodzi o system to kapitalizm jest krwiożerczy nie mniej niż komunizm ,tylko w komunizmie nie było np: zjawiska ludzi bez stałego meldunku ,bo on też był obowiązkowy czyli bezdomność nie istniała???

zacytuje jeszcze pewne słowa anarcho-punkowej kapeli która śpiewa:" policjanci mają pałki ,żołnierze karabiny my chcemy Anarchii hej pierd......"
Vivat światowa Anarchia!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.