Facebook Google+ Twitter

Ursynalia 2013 - pierwsze polskie gwiazdy

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2012-12-20 17:43

Trzy polskie gwiazdy, legenda polskiej sceny muzycznej - TSA, rewelacja ostatnich lat - Luxtorpeda oraz wirtuoz skrzypiec i stały bywalec na scenie Ursynaliów - Jelonek, zagrają podczas Ursynaliów 2013.

 / Fot. Materiały prasoweZespoły dołączają zatem do ogłoszonych już wcześniej gwiazd zagranicznych, którymi są HIM, Five Finger Death Punch oraz Royal Republic.
Przypomnijmy, że przyszłoroczne Ursynalia odbędą się w dniach 31 maja – 2 czerwca, jak zwykle na terenie Kampusu SGGW w Warszawie.

TSA
 / Fot. Materiały prasoweTSA, czyli skrót od Tajne Stowarzyszenie Abstynentów) to polski zespół rockowy, zaliczony do prekursorów heavy metalu w Polsce. Powstał w 1979 roku w Opolu z inicjatywy gitarzysty Andrzeja Nowaka i basisty Tomasza "Whatfora" Zatwarnickiego. Zespół zadebiutował w 1981 roku singlem Mass Media/Wpadka, jednakże pierwszy album studyjny pod tytułem TSA ukazał się dopiero w 1983 roku. W początkowym okresie działalności TSA czerpał inspirację z dokonań muzycznych grup AC/DC i wczesnego Led Zeppelin, jednak stopniowo rozwijał własny styl oparty na wokalizach Marka Piekarczyka. Nagrania TSA, w latach 80. XX w. cieszyły się znaczną popularnością w Polsce sprzedając się w kilkusettysięcznych nakładach. W 2004 roku ukazał się pierwszy po reaktywacji zespołu album zatytułowany Proceder, który uzyskał nominację do Fryderyka – nagrody polskiego przemysłu fonograficznego. Od powrotu na scenę w oryginalnym składzie zespół TSA wystąpił na ponad 130 koncertach w kraju, a także w sąsiednich Czechach oraz za oceanem w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

Luxtorpeda
 / Fot. Materiały prasoweLuxtorpeda to z jednej strony solowy projekt Roberta "Litzy" Friedricha, z drugiej kapela czterech przyjaciół, grających ze sobą już wcześniej w różnych konfiguracjach. Skład uzupełnił poznański raper znany z Pięć Dwa Dębiec. Grupa zadebiutowała imiennym albumem w maju 2011 roku. Longplay dotarł do piętnastego miejsca zestawienia OliS-u. Pomysłodawcą i założycielem Luxtoprpedy był gitarzysta i wokalista Robert "Litza" Friedrich - postać doskonale znana na polskiej scenie rockowej. Muzyk zasłynął jako członek zespołów Turbo, Acid Drinker, Flapjack, Kazik na Żywo czy 2Tm2,3.
Do udziału w formacji Litza zaprosił muzyków, których zna od lat i z którymi grał niejednokrotnie. Choć w zamyśle był to samodzielny projekt gitarzysty, z czasem stał się pełnowymiarowym bandem.
Twórczość zespołu nie jest jednak prostym połączeniem metalu i rapu. W zapowiedziach debiutanckiego krążka kapeli pojawiał się określenia stoner rock, gitarzysta szybko jednak prostował. - Muzyka Luxtorpedy nie jest stonerrockowa - przekonywał na stronach "Teraz Rocka". - To bardziej Litzowa muzyka. Szeroko pojęte korzenia rocka.
Pod koniec 2011 roku grupa rozpoczęła prace nad drugim albumem pt. Robaki, który ukazał się 9 maja 2012 roku i z miejsca stał się najchętniej kupowaną płytą mijającego roku.

Jelonek
 / Fot. Materiały prasoweJelonek to stały bywalec Ursynaliów, bez którego wielu nie wyobraża sobie kolejnych edycji festiwalu.
Niekwestionowanym liderem zespołu jest Michał Jelonek. W swojej bogatej karierze nagrał 30 albumów współautorskich i ponad 50 albumów gościnnie (muzyka klasyczna, pop, r'n'b, folk, rock i metal). Wygrał wiele konkursów i festiwali m.in. Jarocin 93, Złoty Bączek Przystanek Woodstock WOŚP i inne. Kilkakrotnie wytypowany na jednego z najlepszych instrumentalistów polskich. Zespół jako jeden z niewielu w Polsce potrafi wyprzedać swoje koncerty w największych klubach. Podczas występu Jelonka na pewno nie zabraknie spontanicznej „bieganiny”, „chorych” choreografii, punkowego „gibania się”, scenicznych fajerwerków, demonicznych atrakcji oraz mrocznych metalowych niespodzianek. Koncerty zachwycają zarówno fanów klasyki, muzyki rockowej, jak i innych nurtów muzycznych. Jesienią 2011 ukazał się najnowszy album Jelonka p.t. „REVENGE”.

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+
RZ

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.