Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10113 miejsce

Urszula Majkut – lokalny społecznik i lider w Wiadrowie!

Urszula Majkut bierze udział w konkursie Najaktywniejszy Lider w środowisku lokalnym, który jest organizaowany przez Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu.

Przewodnicząca, Urszula Majkut z Prezesem RZRKiOR w Legnicy, Radosławem Zysnarskim / Fot. Fot. Dariusz TrybułaUrszula Majkut – miłośniczka folkloru i tradycji ludowej, społecznik i działacz lokalny w sołectwie Wiadrów (województwo dolnoślaskie, powiat jaworski, gmina Paszowice). Należy do nieformalnej grupy KGW – Koło Gospodyń Wiejskich w Wiadrowie, która funkcjonuje od 1953 r. Od 2010 r. pełni funkcję przewodniczącej KGW Wiadrów dzięki czemu jeszcze bardziej angażuje się w sprawy lokalne, a jej działania skupiają się na kulturze, folklorze, kulinariach a nawet rozrywce i edukacji.

Chętnie współpracuje z innymi lokalnymi organizacjami i instytucjami, m.in. OSP Wiadrów, LKS „NYSA WIADRÓW”, Radą Sołecką, Radą Kościelną, Urzędem Gminy Paszowice, Gminnym Ośrodkiem Kultury w Paszowicach, Publicznym Gimnazjum im. Janusza Kusocińskiego w Wiadrowie i innymi oraz z osobami fizycznymi. Poza tym jest w stałym kontakcie z RZRKiOR w Legnicy z prezesem Radosławem Zysnarskim na czele, a także z DODR Wrocław (oddział Jawor). Doskonale współpracuje z doradcą DODR (oddział Jawor) – wcześniej z Iloną Trzyną a obecnie z Katarzyną Wojciechowską. Uczestniczy także w różnych organizowanych spotkaniach, pogadankach szkoleniach a także konferencjach regionalnych i wojewódzkich. Dzięki jej zaangażowaniu do KGW należą także panowie. Jest ich niewielu, ale zawsze chętnie pomagają przy organizacji wszelkich przedsięwzięć. Ponadto Urszula Majkut śpiewa w zespole folklorystycznym „WIADROWIANIE” (wcześniejsza nazwa „GOSPOSIE”), który działa przy KGW od 1984 r. Zespół występuje na różnych imprezach (przeglądach zespołów ludowych, jarmarkach wielkanocnych i bożonarodzeniowych i innych folklorystycznych imprezach o zasięgu gminnym, powiatowym a nawet wojewódzkim i ogólnopolskim).

Odkąd jest przewodniczącą KGW Wiadrów integracja społeczności lokalnej rozkwita na nowo co cieszy wszystkich mieszkańców i lokalne władze. W lipcu 2013 r. obchodzony był z wielkim rozgłosem diamentowy jubileusz 60- lecia KGW Wiadrów. Jakiś czas temu zrodził się pomysł zorganizowania sekcji tematycznych i zajęć dla dzieci, młodzieży i dorosłych z miejscowości Wiadrów, które działałyby przy Kole Gospodyń Wiejskich. W październiku 2015 r. prace nad projektem ruszyły pełną parą. Dla starszej młodzieży i dorosłych KGW Wiadrów przygotowało sekcję kabaretowo-teatralną pod opieką Urszuli Majkut, Dariusza Trybuły i Ewy Brzostowskiej. Właśnie przy tej sekcji powstał KABARET „0-99”. Kabaret ma już za sobą parę udanych występów: Podczas Dnia Odnowy Wsi Gminy Dobromierz w Borowie, Dnia Osób Niepełnosprawnych w Wądrożu Wielkim, Mikołajek w Wiadrowie, Sylwestra w Wiadrowie, Charytatywnego Karnawałowego Kinderbalu w Jaworze, Dnia Kobiet w Roztoce oraz Dnia Kobiet i Mężczyzn w Wiadrowie i Obchodach 70-lecia OSP Gminy Paszowice w Wiadrowie. Obecnie parodiowane są w skeczu gwiazdy estrady a program ten zatytułowany jest: „Twarze z Wiadrowa brzmią znajomo”. Obecnie trwają przygotowania skeczy kabaretowych do nowych programów, z którymi członkowie kabaretu wkrótce mają nadzieję występować. Natomiast przy drugiej sekcji muzyczno-teatralnej dla dzieci i młodzieży powstała grupa dziecięca „SMERFETKI”, którą kieruje właśnie Urszula Majkut i Elżbieta Kusyk przy wsparciu Dariusza Trybuły. Grupa zrzesza dzieci (głównie dziewczynki z Wiadrowa), która pod opieką instruktorów przygotowuje układy taneczne, wokalne występy i teatralne scenki. „SMERFETKI” występowały już podczas: Dnia Odnowy Wsi Gminy Dobromierz w Borowie, Mikołajek w Wiadrowie, Jasełek Bożonarodzeniowych w Wiadrowie i na Powiatowym Przeglądzie Kolędniczym „Jaworskie Gody 2016”, gdzie zajęły 2 miejsce oraz Obchodach 70-lecia OSP Gminy Paszowice w Wiadrowie.

KGW Wiadrów pod przewodnictwem Urszuli Majkut bierze czynny udział w różnych imprezach i konkursach gminnych, powiatowych i nawet krajowych. Ponadto uczestniczy w prezentacjach tradycyjnych stołów wielkanocnych i bożonarodzeniowych. Uczestniczy w Dożynkach wiejskich, gminnych i powiatowych, przygotowuje co roku wieniec dożynkowy. Wszystko to, aby kultywować dziedzictwo regionalne i tradycje przekazywane z pokolenia na pokolenie. Koło Gospodyń Wiejskich w Wiadrowie przynależy do Ogólnopolskiego Portalu Społecznościowego dla Kół Gospodyń Wiejskich – www.mojeKGW.pl dzięki czemu otrzymali specjalny CERTYFIKAT członkostwa. W 2015 r. od portalu mojeKGW.pl otrzymali już także złoty kłos za rejestrację wszystkich członków w portalu mojeKGW.pl (jako jedyne KGW z okręgu legnickiego) oraz tytuł Koło tradycyjne i nowoczesne za promowanie działań koła za pomocą tradycyjnych form (kronika, prasa itp.) oraz przy pomocy nowoczesnych technologii i mediów internetowych (portal, strona internetowa, facebook.com, Kobiety na wsi, Witryna Wiejska i inne strony).

Urszula Majkut chce integrować mieszkańców Wiadrowa, aby tradycja kultury, folkloru i regionalnej kuchni nigdy nie zaginęła. Z jej inicjatywy (przy wsparciu innych osób) organizowane są w Wiadrowie różne warsztaty tematyczne (plastyczne, rękodzielnicze, kulinarne, kosmetyczne i inne) dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Poza tym planuje w najbliższej przyszłości organizację jeszcze większej ilości warsztatów. Wszystko po to aby rozwijać wśród lokalnej społeczności ich talenty i pasje i aby wolny czas spędzany był na miłych zajęciach i spotkaniach. Stara się także, aby co roku odbyła się jedna lub dwie wycieczki integracyjne. Z jej inicjatywy w Wiadrowie przywrócono organizację Mikołajek dla dzieci, wystawianie Jasełek Bożonarodzeniowych oraz przygotowywanie przez KGW Wiadrów tradycyjnej Palmy Wielkanocnej, która podczas Świąt Wielkanocnych ozdabia Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Wiadrowie. Wszystkie działania udają się dzięki życzliwości i pomocy innych osób (innych członków KGW, mieszkańców wsi i innych), którzy chętnie współpracują przy organizacji wszelkiego rodzaju imprez. Będąc przewodniczącą KGW pisze także projekty i wnioski o dofinansowanie, granty z programów unijnych, np. z programu „Działaj Lokalnie”, „Równać Szanse", z KGHM i inne. Jeden najbardziej pamiętny PROJEKT, który zrealizowali do tej pory to projekt w ramach Programu „Działaj Lokalnie” zrealizowany wspólnie z Akademią Rozwoju filantropii w Polsce i Polsko - Amerykańskiej Fundacji Wolności, Stowarzyszeniem LGD Partnerstwo Kaczawskie i Gminnym Ośrodkiem Kultury w Paszowicach. Projekt zrealizowali w 2012 r. i zatytułowany był „Przyjedź do Wiadrowa poznaj Polską wieś od nowa”. Wiadrów przyozdobiony został w duże drewniane wiadra, w których nasadzone zostały krzewy, kwiaty, a także powstało Mini-centrum Wiadrowa, a w nim ławeczki z tablicą historyczną Wiadrowa. Przy instytucjach ważnych dla naszego społeczeństwa także ustawione zostały wiadra z krzewami. Owe wiadra nawiązują tematycznie do nazwy naszej wioski (Wiadrów-wiaderko). dpowiedzialna za projekt była właśnie Urszula Majkut.

Urszula Majkut występuje także w powstałym przy KGW amatorskim Kabarecie „0-99”. Sołectwo Wiadrów ostatnio, tj. w lutym 2016 r. przystąpiło do programu „Odnowa Wsi Dolnośląskiej” i powstała specjalna Grupa Odnowy Wsi Wiadrów, do której przynależy także Urszula Majkut – lokalny społecznik i niewątpliwy lider w Wiadrowie. Ponadto jest także członkiem Stowarzyszenia LGD „Partnerstwo Kaczawskie”. Na przełomie lutego i marca 2016 r. Urszula Majkut udzieliła wywiadu dla portalu Witryna Wiejska – www.witrynawiejska.org.pl, który przeprowadził Redaktor z portalu Pan Piotr Subotkiewicz. W jej działaniach społecznych wspiera ją także własna rodzina - mąż Mirosław należy także do KGW Wiadrów i Kabaretu „0-99”, córka Magdalena prowadzi kronikę KGW, a syn Sebastian należy do amatorskiego Kabaretu „0-99” – działającego właśnie przy Kole Gospodyń Wiejskich w Wiadrowie. Urszula Majkut myśli także o utworzeniu Klubu 4H w Wiadrowie.
Dariusz Trybuła

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.