Facebook Google+ Twitter

Uruchomienie kolejki na Kasprowy pod kilkomawarunkami

  • Źródło: Gazeta Krakowska
  • Data dodania: 2006-06-28 15:44

Minister ochrony środowiska zobowiązał PKL do przeprowadzenia remontu szlaków, rozebrania pozostałości dawnych schronisk, tras narciarskich i wyciągów. I wszystko to przed uruchomieniem zmodernizowanej kolejki na Kasprowy Wierch.

GKZakopane. Nie wiadomo, czy modernizacja kolejki na Kasprowy Wierch rozpocznie się w tym roku.
Po ponad dwóch miesiącach zwłoki minister ochrony środowiska zgodził się na modernizację kolejki linowej na Kasprowy Wierch i zwiększenie jej przepustowości w sezonie zimowym ze 180 do 360 osób na godzinę. Jednocześnie zobowiązał Polskie Koleje Linowe, by dwa razy w roku dokonywały monitoringu stanu przyrody w rejonie Kasprowego, a wyniki przedstawiały radzie naukowej i dyrektorowi Tatrzańskiego Parku Narodowego.

PKL zobowiązano również do przeprowadzenia tzw. kompensacji przyrodniczej, czyli zadośćuczynienia za modernizację. Lista prac do wykonania jest imponująca i to zaniepokoiło władze spółki. Minister nakłada bowiem na PKL obowiązek remontu szlaków, rozebrania pozostałości dawnych schronisk, tras narciarskich i wyciągów.
– W pierwszej chwili odnieśliśmy wrażenie, że na wykonanie tego wszystkiego potrzeba trzech sezonów – mówi prezes PKL Andrzej Laszczyk. – Tymczasem całą kompensację musimy wykonać przed uruchomieniem zmodernizowanej kolejki. Dlatego zastanawiamy się, czy rozpoczynać roboty w tym roku. W poniedziałek będę rozmawiał z dyrektorem TPN i od tej rozmowy uzależniam swą decyzję.

To nie jedyne spotkanie w sprawie kolejki. W piątek władze PKL rozmawiać mają z wykonawcą remontu, firmą Garaventa. – Chcemy ustalić ewentualny harmonogram prac i sprawdzić, w jakim czasie – jeśli teraz zaczniemy – uda się inwestycję zakończyć – wyjaśnia Laszczyk. – Z jednej strony nie możemy sobie pozwolić na utratę zimowego sezonu narciarskiego, z drugiej – wykonawca zainwestował już w elementy nowej kolejki 40 mln zł. Sprawa jest bardzo poważna.
Trzeba jeszcze pamiętać o ekologach, którzy wciąż protestują przeciw pracom. Dla nich roczna zwłoka to dobra wiadomość. Na pewno zrobią wszystko, by zablokować inwestycję.
(bol)
D.P.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.