Facebook Google+ Twitter

Urugwaj chce legalizacji marihuany. Będzie można palić, sprzedawać i kupować

Izba Reprezentantów Urugwaju uchwaliła ustawę legalizującą marihuanę. Jeżeli poprze ją Senat, gdzie partia rządząca ma większość, Urugwaj będzie pierwszym państwem na świecie, który dopuści sprzedaż, dystrybucję i konsumpcję tego narkotyku.

Sonda

Czy uważasz, że legalizacja marihuany w Urugwaju to dobry pomysł?

 / Fot. United States Fish and Wildlife ServiceDystrybucja narkotyku kontrolowana ma być kontrolowana przez urugwajski rząd

Za projektem ustawy głosowało 50 z 96 deputowanych Izby Reprezentantów. Decyzja polityków była poprzedzona rozgorączkowaną, kilkunastogodzinną debatą. Ustawa trafi teraz do Senatu, gdzie lewicowy Szeroki Front (FA) ma większość głosów

Projekt ustawy przyznaje urugwajskiemu rządowi szereg praw, m.in regulowanie i kontrolowanie importu, eksport hodowli, uprawy, zbieranie, produkcję, skup, magazynowanie, sprzedaż oraz dystrybucję konopi indyjskich i produktów pochodnych.

Można będzie kupić do 40 gramów narkotyku

Do kupna narkotyku będą uprawnione osoby powyżej 18. roku życia, których dane zarejestrowane będą w specjalnym spisie. Chętni mogliby kupić do 40 gramów tej używki miesięcznie w objętych specjalną licencją aptekach lub uprawiać do sześciu roślin w domu. Z prawa wyłączeni mają być obcokrajowcy.

Ustawę popiera urzędujący prezydent Urugwaju

Ustawa jest forsowana przez obecnego prezydenta Urguwaju Jose Mujicę, który podkreśla, że legalizacja obrotu marihuaną zlikwiduje panujący w kraju narkotykowy kartel i skłoni osoby używające narkotyki do porzucenia tzw. twardych narkotyków. Według autora projektu - urugwajskiego ministra obrony Eleuterio Fernandez Huidobro zakazywanie pewnych narkotyków przysparza społeczeństwu więcej problemów niż same narkotyki.

Papież Franciszek krytykuje plany legalizacji narkotyków

Przeciwnicy projektu zaznaczają, że legalizacja nie zmniejszyła konsumpcji narkotyków w żadnym kraju na świecie. Opozycja już zapowiedziała kampanię przeciwko nowej ustawie.

Według BBC również papież Franciszek, który przebywał w Brazylii na Światowych Dniach Młodzieży, skrytykował plany legalizacji marihuany.

Głosowanie w urugwajskiej Izbie Reprezentantów odbyło się w czasie, gdy w całej Ameryce Łacińskiej toczy się debata nad legalizacją narkotyków. Grupa byłych prezydentów i innych prominentnych osobistości nawołuje do legalizacji obrotu marihuaną, m.in. byli prezydenci Brazylii oraz Meksyku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.